حساس‌ترین و مهمترین دوران حیات یک زن، دوران بارداری است. در دوران بارداری بدن زن تحت تغییرات فیزیولوژیکی، وضعیتی، هورمونی و روانی قرار می‌گیرد. تغییرات هورمونی باعث شل شدن مفاصل و لیگامنتها می‌شود. این افزایش شل شدگی مفصل، امکان آسیب مفصلی عضلانی را افزایش می‌دهد. کمر درد دوران بارداری از لحاظ تکنیکی مهم است.

۵۰ تا ۹۰ درصد زنان باردار، دچار کمردرد می‌شوند که این میزان در بین زنان ورزشکار کمتر است. این مشکل در دوران بارداری به خاطر فرهنگ زندگی خاص،‌ دو چندان می‌شود و سطح فعالیت مادران به شدت کاهش می‌یابد. در نتیجه شاهد فراوانی کمردرد دوران بارداری در جامعه هستیم.

ورزش در دوران بارداری موجب تاخیر در بروز این درد و کاهش مدت زمانی که فرد با کمردرد به سر می‌برد، می‌شود و همچنین افزایش درصد چربی در گروه که تمرینات ورزشی داشته‌اند، کمتر بوده است. با پیشرفت بارداری، این درد افزایش می‌یابد. اما میزان آن در میان زنانی که قبل از بارداری و به هنگام بارداری تمرینات ورزشی منظمی داشتند، کمتر است.

فواید انجام درمان کمر درد با ورزش در طی این دوران بسیار زیاد است، ورزش باعث حفظ یا بهبود آمادگی جسمانی و حفظ تناسب زنان باردار شده و به علت افزایش جریان خون در بدن، مانع بروز عوارضی از قبیل ورم قوزک پا،‌ واریس وریدی می‌شود.

 ورزش در دوران بارداری برای مادران و جنین بی ضرر است و زنانی که قبل از بارداری و حین بارداری ورزش کرده‌اند، افزایش وزن کمتر، تحمل درد بهتر و همچنین احساس بهتری از لحاظ عاطفی و جسمانی داشته‌اند.

توصیه هایی برای جلوگیری از کمردرد در خانم های باردار

 افزایش انحنای ستون فقرات و به دلیل شل شدن مفاصل لگن و کشش عضلات رخ می دهد….

کمردرد به دنبال افزایش انحنای ستون فقرات و به دلیل شل شدن مفاصل لگن و کشش عضلات رخ می دهد.

این درد به علت خم شدن، بلند کردن و یا راه رفتن بیش از حد و یا ایستادن طولانی مدت رخ می دهد و کمردرد با افزایش سن حاملگی تشدید می شود.

درد های عضلانی معمولا در بعد از ظهر ها و شب ها زیاد تر می شود، به مادران باردار توصیه می شود با چمباتمه زدن به جای خم شدن در هنگام برداشتن اشیا از زمین، حمایت کردن پشت و کمر با بالش در هنگام نشستن، استفاده از کمربند و شکم بند های طبی و حمایتی مخصوص قسمت پایینی شکم می توان کمردرد را کاهش داد.

کم کردن زمان ایستادن و افزایش زمان استراحت، ورزش عضلات پشت شکم و پوشیدن کفش مناسب و خودداری از پوشیدن کفش های پاشنه بلند از دیگر راه های کاهش کمردرد در زنان باردار است.

برای مطالعه ” گرفتگی عضلات پا در حاملگی ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس