آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ورزش كمردرد بارداری

2b67eb40 4492 416e a27d 0a9d48a5a67b

حساس‌ترین و مهمترین دوران حیات یك زن، دوران بارداری است. در دوران بارداری بدن زن تحت تغییرات فیزیولوژیكی، وضعیتی، هورمونی و روانی قرار می‌گیرد. تغییرات هورمونی باعث شل شدن مفاصل و لیگامنتها می‌شود. این افزایش شل شدگی مفصل، امكان آسیب مفصلی عضلانی را افزایش می‌دهد. كمر درد دوران بارداری از لحاظ تكنیكی مهم است.

۵۰ تا ۹۰ درصد زنان باردار، دچار كمردرد می‌شوند كه این میزان در بین زنان ورزشكار كمتر است. این مشكل در دوران بارداری به خاطر فرهنگ زندگی خاص،‌ دو چندان می‌شود و سطح فعالیت مادران به شدت كاهش می‌یابد. در نتیجه شاهد فراوانی كمردرد دوران بارداری در جامعه هستیم.

ورزش در دوران بارداری موجب تاخیر در بروز این درد و كاهش مدت زمانی كه فرد با كمردرد به سر می‌برد، می‌شود و همچنین افزایش درصد چربی در گروه كه تمرینات ورزشی داشته‌اند، كمتر بوده است. با پیشرفت بارداری، این درد افزایش می‌یابد. اما میزان آن در میان زنانی كه قبل از بارداری و به هنگام بارداری تمرینات ورزشی منظمی داشتند، كمتر است.

فواید انجام درمان کمر درد با ورزش در طی این دوران بسیار زیاد است، ورزش باعث حفظ یا بهبود آمادگی جسمانی و حفظ تناسب زنان باردار شده و به علت افزایش جریان خون در بدن، مانع بروز عوارضی از قبیل ورم قوزك پا،‌ واریس وریدی می‌شود.

 ورزش در دوران بارداری برای مادران و جنین بی ضرر است و زنانی كه قبل از بارداری و حین بارداری ورزش كرده‌اند، افزایش وزن كمتر، تحمل درد بهتر و همچنین احساس بهتری از لحاظ عاطفی و جسمانی داشته‌اند.

توصیه هایی برای جلوگیری از كمردرد در خانم های باردار

 افزایش انحنای ستون فقرات و به دلیل شل شدن مفاصل لگن و كشش عضلات رخ می دهد….

كمردرد به دنبال افزایش انحنای ستون فقرات و به دلیل شل شدن مفاصل لگن و كشش عضلات رخ می دهد.

این درد به علت خم شدن، بلند كردن و یا راه رفتن بیش از حد و یا ایستادن طولانی مدت رخ می دهد و كمردرد با افزایش سن حاملگی تشدید می شود.

درد های عضلانی معمولا در بعد از ظهر ها و شب ها زیاد تر می شود، به مادران باردار توصیه می شود با چمباتمه زدن به جای خم شدن در هنگام برداشتن اشیا از زمین، حمایت كردن پشت و كمر با بالش در هنگام نشستن، استفاده از كمربند و شكم بند های طبی و حمایتی مخصوص قسمت پایینی شكم می توان كمردرد را كاهش داد.

كم كردن زمان ایستادن و افزایش زمان استراحت، ورزش عضلات پشت شكم و پوشیدن كفش مناسب و خودداری از پوشیدن كفش های پاشنه بلند از دیگر راه های كاهش كمردرد در زنان باردار است.

برای مطالعه ” گرفتگی عضلات پا در حاملگی ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان