آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ورزش درمانی

lower back exercises and core1

همانطور که می دانید ورزش و حرکت درمانی بیماری های زیادی را درمان می کند. دو مورد از مهم ترین آنها، بیماری های مفاصل و استخوان است

یک مفصل، محل تقاطع دو استخوان است. استخوان ها در محل مفصل یک روکش غضروفی دارند. گاهی هم یک روکش اسفنج مانند دارند که از صدمه به استخوان جلوگیری می کند. باید ماهیچه ها (که مفصل را می پوشانند) قوی باشند تا دو استخوان همیشه در کنار هم باشند و دررفتگی رخ ندهد.

اگر ماهیچه ضعیف باشد، زود خسته می شویم و مفاصل هم دچار سائیدگی بیشتر می شوند. این عارضه، همان آرتروز است. آرتروز، درمانی بهتر از ورزش درمانی ندارد. فردی که ورزش نمی کند، خون کمتری به غضروف هایش می رسد، غضروف هایش تحلیل می روند و در نتیجه باعث کم تحرکی مفاصل می گردند. در این صورت زاویه انحنای مفاصل کمتر می شود و به اصطلاح مفاصل خشک می گردند.

در ساختمان استخوان، سلول هایی هستند که استخوان را آهکی می کنند و سلول های دیگری نیز هستند که کلسیم را از استخوان خارج می کنند. این دو نوع سلول باید با هم کار کنند. ورزش این هماهنگی را تامین می کند.

افرادی که ورزش نمی کنند و بد می نشینند، یک طرف استخوان بیشتر از کلسیم تهی می شود و طرف دیگر استخوان بیشتر آهکی می شود. حال اگر به یک چنین شخصی بگویید: راست بنشین، راست نشستن او با درد شدیدی همراه خواهد بود. این سائیدگی یک طرفه در ستون فقرات یک سری بیماری های شدید را به وجود می آورد.

70 درصد سردردها، ۵۰ درصد دردهای شانه و بازو از سائیدگی مهره های گردن  و ضعف ماهیچه های آن ناشی می شوند ودردهای کمر و دیسک، از سائیدگی مهره های کمر و ضعف ماهیچه های پشت و شکم نشات می گیرند.

اگر مفاصل شما به طور ناگهانی دردناک شوند، اغلب به خاطربد نشستن  در مقابل تلویزیون یاپشت میز کار است. در این گونه مواقع بهترین کار، گرم نگه داشتن مفصل و انجام حرکات اصلاحی برای همان مفصل می باشد.

اگر مفصل بدون هیچ علتی، دردناک و متورم شود، به آن روماتیسم  می گویند. حال اگر فرد دچار روماتیسم، از هر گونه فشار بر روی مفاصل جلوگیری کند و بیشتر استراحت کند، به مرور زمان تنبل تر می شود و حتی ممکن است این عدم تحرک به پیدایش آرتروز نیز کمک کند.

اغلب التهابات مفصلی در اثر خوردن زیاد گوشت، چربی و شیرینی جات بوجود می آیند. این تغذیه غلط موجب پیدایش رسوباتی در مفاصل می شود. اگر این التهاب مفصل همراه باتب  باشد، روماتیسم بوجود آمده است و باید مورد معالجه قرار گیرد.

در مرکز جامع توانبخشی امید، ورزش درمانی  یا تمرین درمانی به منظور درمان بیماریهای مختف از جمله بیماریهای مفاصل و استخوان ارائه می گردد.

مطالعه مقاله تقویت عضلات کمر و ستون فقرات با دستگاه fit-net

مشاوره رایگانمشاوره رایگان