آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ورزش برای کف پا

article52041

در برخی موارد کف پای صاف علت درد است. در ورزشکاران حرفه ای نیز ممکن است قوس بیش از حد کف پا موجب احساس درد تیر کشنده و ناگهانی شود. مشکل این افراد معمولا” مزمن است و درمان های طولانی را طی کرده اند.کفی های طبی مناسب باید در کف کفش ها قرار گیرند. این کفی ها باید نرم و قوس دار باشند و در ناحیه پاشنه بالشتک نرمی داشته باشند. باید به بیمار توضیحاتی در باره مشکلش داده شود و ورزش های مناسب در برگه ای با شکل توضیح داده شود.
ورزش باید برای فاشیای کف پا (بافت همبندی که در کف پا قرار گرفته) و تاندون آشیل طراحی شده باشند. درصد زیادی از بیماران تاندون آشیل کوتاه و محکم دارند.درد پاشنه ممکن است در نتیجه ی آسیب کششی و در اثر التهاب بافتهای پاشنه پا ایجاد شود.برای تسکین درد و برطرف شدن مشکل شما ورزش برای تاندون آشیل و هم برای فاشیای کف پا اهمیت دارد. ورزش های زیر برای توانبخشی و درمان درد تهیه شده اند.این حرکات را حداقل دوبار در روز انجام دهید تا فرایند ترمیم و بهبودی شما تسریع شده و درد با سرعت بیشتری کاهش پیدا کند.

۱-نرمش کششی تاندون آشیل و فاشیای کف پا

در این ورزش برای کف پا اولین کاری که در آغاز صبح انجام می دهید می تواند این تمرین باشد. مطابق شکل یک باند الاستیک یا یک حوله را دور قسمت برجسته ی پا که کمی پایینتر از انگشتان است قرار دهید،‌ زانو را مستقیم نگه دارید و پنجه پا را به سمت صورت بکشید و این حالت را به مدت ۳۰ ثانیه حفظ کنید. این تمرین را سه مرتبه برای هر پا تکرار کنید.حالت دوم مشابه قبلی است اما در اینجا باید کمی پای عقبی را جلوتر بیاورید تا زانوی عقب کمی خم شود. تمریت را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

۲- شنا روی دیوار برای کشش تاندون آشیل

تاندون آشیل یک بافت فیبری است که از انتهای عضلات پشت ران و ساق منشا می گیرد و به استخوان پاشنه متصل می شود. بنابرین در این ورزش برای کف پا تمرین را ابتدا با زانوی مستقیم و سپس با زانوی خمیده انجام دهید تا هر دو قسمت تاندون آشیل تحت کشش قرار گیرند. این تمرین را دوبار در روز انجام دهید.
در حالت اول روبروی دیوار بایستید و کف دست ها را در مقابل شانه روی دیوار قرار داده و پاها را مطابق شکل و یکی را در جلوی دیگری قرار دهید. پای جلویی باید حدود ۳۰ سانتیمتر از دیوار فاصله داشته باشد. زانوی جلو را فقط کمی خم کنید ، زانوی عقب را مستقیم نگه دارید و با کف دستها به دیوار تکیه کنید تا در ساق پای عقب کشش احساس کنید. چند ثانیه صبر کنید و بعد رها کنید. این تمرین را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

۵- کشش فاشیای کف پا

در این ورزش برای کف پا روی یک صندلی بنشینید ، یک پا را روی پای دیگر (روی زانو )قرار دهید.قاعده انگشتان پا را بگیرید و آنها را رو به پای خود(همان پا) بکشید.تمرین را حداقل دو بار در روز و هر بار ۳ مرتبه با مکث ۱۵ ثانیه انجام دهید.

۴- کشش تاندون آشیل

در این ورزش برای کف پا روی یک سطح ،بلندتر از سطح زمین بایستید یک پا جلو و پای دیگر را عقب بگذارید بدین شکل که روی لبه سطحی باشد که شما روی آن ایستاده اید،پای عقب را رو به پایین فشار دهید و زانوی پای جلو را خم کنید ،تا جائی که کاملا” کشش را در ساق پای خود احساس کنید،این حالت را از ۱۵ تا ۳۰ ثانیه نگه دارید و بعد پا را شل کنید ،هر پا ۳ تکرار و در روز حداقل دو مرتبه حرکت را انجام دهید.

۵- تمرین تعادل و کشش

در این ورزش در مرحله اول:با استفاده از یک صندلی به عنوان تکیه گاه ،روی پای صدمه دیده خود بایستید.بدن را رو به جلو ببرید و همزمان از کف پا به روی پنجه پا بروید.دو مرتبه در روز و هر بار ۱۰ تکرار.مرحله دوم: با همان وضعیت قبلی ،اما این بار دست را به سوی سمت مخالف خود میبرید.دو مرتبه در روز و هر بار ۱۰ تکرار.

برای مطالعه بیشتر درمان درد کف پا کلیک کنید.

مقالات مرتبط

درمان درد لگن

درد لگن بیماری شایعی است که مشکلات مختلفی باعث آن می شوند. درد لگن در خارج آن، بالای ران یا

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان