آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

هرنی ورزشی

هرنی ورزشی یا Sport hernia یکی از علل درد ناحیه لگن در ورزشکاران است. درد این بیماران در جلوی لگن و در ناحیه کشاله ران احساس میشود. بیمار معمولاٌ درد را بصورت یک درد مبهم و در عمق کشاله ران توضیح میدهد.

 علائم هرنی ورزشی چیست؟

این بیماری معمولاً در ورزشکاران مانند فوتبالیست‌ها و دونده‌ها دیده می‌شود. شروع درد معمولاً آرام و در طی چند ماه اتفاق می‌افتد، اما ممکن است ناگهانی شروع شود و در این صورت بیمار ممکن است یک حادثه‌ای که منجر به شروع درد شده است را به یاد بیاورد، که گاهی همراه با یک احساس پاره شدن در عمق کشاله ران است.

در ابتدا بیمار در حین ورزش مشکلی ندارد، اما شب بعد از ورزش یا در روزهای بعد از آن دچار درد شدید در کشاله ران می‌شود. به تدریج، با پیشرفت بیماری، درد در پایان ورزش احساس می‌شود. در حالت‌های شدید، ممکن است درد شدید در حین ورزش، بیمار را از ادامه آن بازدارد. درد معمولاً یک‌طرفه است و ممکن است به داخل ران یا گاهی به پایین شکم انتشار پیدا کند. در مردان، درد ممکن است به بیضه منتقل شود. در بسیاری از موارد، درد بیمار با سرفه یا عطسه کردن شدیدتر می‌شود.

                                                                                               sph 01

  منطقه قرمز محل درد را نشان میدهد

هرنی ورزشی چگونه ایجاد میشود؟

در ناحیه کشاله ران زیر پوست، یک لیگامان مهم به نام لیگامان اینگوینال وجود دارد که عضلات و پرده‌های بافتی جلوی شکم به آن متصل می‌شوند. علت اصلی این بیماری ناکامی در بخش‌هایی از این عضلات یا پرده‌هاست.

این بیماری با هرنی یا فتق‌های کشاله ران که به آنها هرنی اینگوینال نیز گفته می‌شود، متفاوت است. در هرنی اینگوینال، یکی از علائم و مشکلات اصلی بیمار، لمس یک توده در ناحیه کشاله ران است، در حالیکه در هرنی ورزشکاران، هیچ توده‌ای و برجستگی در ناحیه کشاله ران لمس نمی‌شود. حتی پزشک هم در حین معاینه بیمار برجستگی در ناحیه را لمس نمی‌کند. البته هر دو بیماری از این لحاظ که علت ایجاد هر دو آنها مشکلاتی در عضلات و پرده‌های بافتی جدار شکم است، به هم شباهت دارند، اما یکی نیستند.

                                                  sph 02

نقص در عضلات جدار قدامی دیواره شکمی میتواند موجب درد کشاله ران شود.

علل دیگر درد کشاله ران چیست؟

اینطور نیست که درد کشاله ران در هر ورزشکاری به علت هرنی ورزشکاران باشد. پزشک معالج باید قبل از اینکه به این تشخیص برسد بسیاری بیماری های دیگر را که ممکن است علائمی شبیه به این بیماری ایجاد کنند را در نظر داشته و آنها را رد کند. تعدادی از علل دیگر درد کشاله ران عبارتند از

   • گیر کردن تاندون عضله ایلیوپسواس به استخوان جلو لگن
• مشکلاتی در ستون مهره که موجب تحریک ریشه های عصبی میشود و درد ایجاد شده نه در کمر بلکه در کشاله ران احساس میشود.
• مشکلاتی در حفره استابولوم در مفصل ران
• شکستگی های گردن ران یا سیاه شدن سر استخوان ران که ممکن است در ابتدا علائمی در رادیوگرافی معمولی نداشته باشند.
• کشیدگی محل اتصال عضلات کشاله ران به لگن
 التهاب استخوان جلوی لگن
• مشکلات دستگاه ادراری

 درمان هرنی ورزشی

در ابتدا، پزشک سعی می‌کند با مدتی دور نگاه داشتن بر بیمار، کاهش فعالیت بدنی و استراحت، دارو و فیزیوتراپی، درد را کاهش دهد. تقویت عضلات جدار قدامی شکم و لگن نیز می‌تواند در کاهش درد به میزانی کمک کند.

در صورتی که پس از چند ماه درمان‌های مذکور، بیمار همچنان با درد مواجه باشد، ممکن است عمل جراحی به او کمک کند. در حین جراحی، که ممکن است به صورت باز یا از طریق لاپاروسکوپی انجام شود، لایه‌ها و پرده‌های بافتی جدار جلویی شکم ترمیم و تقویت می‌شوند.

مشاوره رایگانمشاوره رایگان