آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

نرمش های فیزیوتراپی لگن و مفصل ران

انجام نرمش های لگن از مهمترین مراحل بازپروری بعد از بسیاری از اعمال جراحی ارتوپدی است. بعد از اعمال جراحی تعویض مفصل ران، بعد از اعمال جراحی که برای درمان شکستگی لگن بکار می رود و در بسیاری جراحی های دیگر انجام نرمش از نیازهای اساسی است و بدون انجام درست نرمش ها نتیجه درمان ناقص خواهد ماند.
انجام نرمش ها مانع ایجاد بسیاری از عوارض درمانی خواهد شد، موجب می شود لنگش بیمار خیلی زود برطرف شود و با انجام آن ها بیمار خیلی زودتر می تواند به زندگی طبیعی خود برگردد. نرمش های لگن در درمان بسیاری از بیماری های لگن و درد لگن هم کاربرد دارد.

هر نرمشی چه کششی و چه تقویتی باید کم کم و بتدریج شروع شود. از نرمش های سبک شروع شده و بتدریج انواع مشکل تر آن ها اجرا می شود
در نرمش های کششی در ابتدا باید اندام را فقط تا جایی حرکت داد که احساس کشش در مفصل و عضلات اطراف آن بوجود آید و در حین انجام نرمش ها نباید دردی احساس شود. اندام که به وضعیت مورد نظر رسید آن وضعیت را ۱۰-۵ ثانیه حفظ کرده و سپس مجددا به وضعیت اول بازمی گردیم. چند ثانیه استراحت کرده و مجددا نرمش را تکرار می کنیم. در روزهای اول هر نرمش را ۳-۲ بار انجام می دهیم ولی بتدریج و برحسب تحمل می توانیم تعداد نرمش ها را افزایش دهیم.

در نرمش های تقویتی بعد از مدتی می توان با اضافه کردن وزنه به اندام تاثیر آن را بیشتر کرد.
تعداد و مدت و شدت انجام نرمش های کششی و تقویتی بتدریج افرایش یابد.
در روزهای اول در صورتیکه احساس می کنیم می توانیم حرکتی را بطور مثال ۱۰ بار به راحتی انجام دهیم آن حرکت را فقط ۵ بار انجام داده و هر روز یکی به آن اضافه می کنیم تا بتدریج بیشتر شود.

در صورتی که در انجام یک حرکت نرمشی افراط شود در همان روز ممکن است مشکلی بوجود نیاید. چند روز تا یک هفته و یا حتی یک ماه بعد درد شروع شده و یا درد قبلی بیشتر می شود. در این زمان بیمار مجبور می شود نرمش را قطع کند ولی حتی قطع نرمش هم ممکن است نتواند مشکل بیمار را مرتفع کند. پس باید حتما توجه داشت که کلیه نرمش ها را بسیار با احتیاط و بتدریج و بر طبق یک برنامه منظم افزایش داد

در صورتی که انجام نرمش ها با درد مختصری همراه است می توان در ابتدا اندام و مفصل را گرم کرده و سپس نرمش را شروع کرد. پایان کار تحمل بدن بیشتر شده و می توان نرمش ها را بهتر انجام داد.

منبع : طب فیزیک و توانبخشی دکتر فرخانی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان