کلینیک پای مرکز جامع توانبخشی امید

پا یکی از ارگان ‌های بدن است که نقش اساسی در سلامت کل بدن دارد و در طول روز فشارها و نیروهای زیادی از طریق پاها به مفاصل زانو، لگن و ستون فقرات منتقل می شود.

پای سالم باعث تحرک، فعالیت، شادابی و نشاط می ‌شود و سلامت قلب و ریه و سایر ارگان ‌ها را به همراه دارد.

پای مجروح باعث درد، لنگیدن و فشارهای نامناسب روی مفاصل زانو، لگن و ستون فقرات می شود، در نتیجه کاهش فعالیت روزانه و متعاقب آن، افزایش وزن و در نهایت بیماری های قلب و عروق و سایر اندام ها را به دنبال خواهد داشت. در طول فعالیت روزمره گاهی تا سی برابر وزن بدن به پاها فشار منتقل می ‌شود.

شکل ظاهری پاها نقش زیادی در سلامت پا ایفا می ‌کند، بنابراین ناهنجاری ‌های انگشتان و غیر طبیعی بودن قوس کف پا می‌ تواند باعث وارد آوردن فشار غیر قرینه به قسمت‌ هایی از پا شود. در نتیجه، بروز زخم، تاول، میخچه، اختلال در راه رفتن و ساییدگی‌ های غیرطبیعی کفش را به همراه دارد.

آرامش در راه رفتن باعث افزایش تحرک و نشاط شخص خواهد شد.

پوشیدن یک کفش مناسب و آگاهی از خصوصیات آن می ‌تواند باعث اصلاح قوس ‌های غیرطبیعی و کنترل فشارهای غیرقرینه روی پا شود و از درد و زخم و مشکلات بعدی جلوگیری کند.

از این رو پزشکان متخصص مرکز جامع توانبخشی امید با همکاری بخش ارتوپدی فنی این مرکز اقدام به راه اندازی کلینیک تخصصی پا برای تشخیص و درمان زود هنگام مشکلات پا نموده اند.این مرکز با استفاده از ارزیابی های بیومکانیکال کامپیوتری نظیر اسکن کف پا و استفاده از پزشکان مجرب متخصص طب فیزیکی و توانبخشی به صورت کاملا تخصصی برای مشکلات و اختلالات راه رفتن در کودکان و بزرگسالان نیز خدمات جامع درمانی ارایه می نماید.

برای مشاهده محصولات و کفش های طبی این مرکز در اینجا کلیک نمایید

برای مشاهده سیستم ارزیابی بیومکانیکال کامپیوتری و اسکن کف پا در کلینیک تخصصی پا در اینجا کلیک نمایید

در اینجا به برخی از مشکلات شایع پا اشاره می کنیم:

‌هالوکس والگوس

یکی از ناهنجاری‌ های شایع پا، ‌هالوکس والگوس یا انحراف انگشت شست پا به خارج و سوارشدن انگشتان روی یکدیگر است (مانند شکل). ایجاد استخوان های زاید در قسمت داخلی شست و ناراحتی در هنگام پوشیدن کفش و در نهایت کاهش فعالیت شخص از عوارض این حالت می باشد. می ‌توان این عارضه را در مراحل اولیه با اقدامات مناسب کنترل کرد ولی در مراحل پیشرفته ‌باید تحت عمل جراحی قرار گیرد

 hallux valgus_lb

 توضیحات بیشتر در مورد درمان هالوکس والگوس در کلینیک پای امید

صافی کف پا

صافی کف پا نیز یکی از ناهنجاری‌ های شایع پا است که در مراحل اولیه با خستگی زودرس و درد ساق هنگام فعالیت و در سنین بالاتر با تغییر شکل پا و انگشتان و انحراف ساق پاها به خارج و درد زانو و کمر، باعث کاهش فعالیت شخص در سنین جوانی می‌ شود.

تشخیص به موقع این عارضه و اصلاح نسبی آن با کفی‌ ها و کفش ‌های طبی می ‌تواند تا حد زیادی از این عارضه ‌ها جلوگیری کند.

flatfoot

نحوه تشخیص به موقع و درمان صافی کف پا در کلینیک امید

پای دیابتی

پاهای بیماران دیابتی به علت بی‌ حسی‌ های موضعی مستعد زخم‌ ها، تاول و بیماری‌ های عفونی و قارچی است.

بنابراین مراقبت صحیح از پا می ‌تواند باعث افزایش تحرک و ورزش شود که نشاط، شادابی و سلامت کلیه اندام های بدن به خصوص قلب و ریه را به دنبال دارد.