آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

معرفی کلینیک ارزیابی ستون فقرات و کف پا

معرفی کلینیک ارزیابی بیومکانیکال کف پا و ستون فقرات امید

کلینیک ارزیابی بیومکانیکال کف پا و ستون فقرات امید با همکاری متخصصین طب فیزیکی و توابخشی و کارشناسان ارشد ارتوپدی فنی، در راستای شناسایی و تشخیص مشکلات پنهان اسکلتی عضلانی و انجام مداخله درمانی لازم و به موقع، اقدام به ارائه خدمات ارزیابی بیومکانیکال در مرکز جامع توانبخشی امید نموده است.

از آنجایی که بسیاری از مشکلات اسکلتی عضلانی (نظیر انحرافات ستون فقرات و زانو، صافی کف پا و … ) تا قبل از بروز عوارض در سنین جوانی و میانسالی تشخیص داده نمی شوند و یا در زمان تشخیص شخص مبتلا دچار مشکلات جدی در ستون فقرات، زانوها و سایر مفاصل بدن شده است، تشخیص زودهنگام و انجام مداخلات درمانی در سنین پائین به نحو چشمگیری می تواند از عوارض ثانویه و شدیدتر در آینده بکاهد.

همانطور که می دانیم کل بدن یک زنجیره بیومکانیکال به هم پیوسته می‌باشد و اثرات یک مفصل بر سایر مفاصل و در نهایت بر کل بدن تاثیرگذار است،پس پیگیری و تصحیح کوچکترین اختلالات به منظور پیشگیری از این عوارض اهمیت بسزایی دارد.

اين مركز با بهره گيري از توان علمی پزشکان متخصص این حوزه و كارشناسان ارشد ارتوپدي فني و نيز در اختيار داشتن تجهيزات تمام کامپیوتری جديد و به روز براي اولين بار در ايران اقدام به راه اندازی اولین مرکز تخصصی ارزیابی بیومکانیکال نموده است.

اسکنرهای لیزری و آنالیز کامپیوتری

اسکنرهای کف پا و اسکنر سه بعدی ستون فقرات(برای اولین بار در ایران) را شامل می شود.

آنچه که این کلینیک را از مراکز مشابه متمایز می سازد،علاوه بر برخورداری از اسکنرهای سه بعدی کف پا و ستون فقرات در جهت تشخیص زود هنگام اختلالات اسکلتی عضلانی، امکان ارایه خدمات درمانی در قالب یک تیم توانبخشی تخصصی می باشد.

اسکنر کف پا:

اسکن کف پا

سیستم Pressure mat ،به کمک این سیستم می توان میزان فشارهای کف پا، الگوی قوس های کف پا، موقعیت مرکز ثقل، الگوی راه رفتن، میزان تعادل و نیز پوسچر را ارزیابی نمود.

آنالیز حاصل از این اسکنر و معاینه پزشکان متخصص این کلینیک، تشخیص هر گونه اختلال اسکلتی عضلانی کف پا را ممکن می سازد و بیماران در صورت صلاحدید پزشک برای طراحی کفی ارتوتیک یا کفش طبی مناسب به بخش ارتوپدی فنی کلینیک معرفی می شوند.

لازم به ذکر است که کلیه کفشها و کفی های این بخش بصورت کاملا اختصاصی و توسط اسکنرهای کف پا طراحی می شوند و پس از در اختیار قرار دادن آنها به بیماران،متخصصان حرکات اصلاحی مرکز، آموزش ها و تمرینات لازم را به بیماران آموزش می دهند.

در این مرکز فشار های کف پایی به کمک سیستم اسکنر کامپیوتری در هر دو وضعیت استاتیک و داینامیک ارزیابی شده و نقاط پر فشار و خطرناک و مستعد زخم پای دیابتی نیز به صورت دیاگرام های فشار مشخص و شناسایی می شود نتایج حاصل از این ارزیابی در مراحل بعدی درمان جهت ساخت کفش و کفی طبی برای پیشگیری یا کنترل زخم پای دیابتی استفاده می شود.اسکنر سه بعدی ستون فقرات:

سیستم ارزیابی کامپیوتری راستاهای ستون فقرات و اندام تحتانی در وضعیت استاتیک می باشد که در دو نمای قدامی و خلفی و جانبی با استفاده از مارکرهای فلورسنت قابل استفاده بوده و تحلیل نرم افزاری زوایا، محل و … با قابلیت تکرارپذیری و مقایسه وضعیت بیمار در دفعات مختلف مراجعه نیز، از دیگر امکانات این سیستم است.

لازم به ذکر است کلیه وسایل اصلاحی در این مرکز با توجه به آنالیز نتایج حاصل از اسکنرهای سه بعدی ستون فقرات ( (3Dبصورت کاملا متناسب(fit) با کمر و لگن بیمار و توسط کارشناسان ارشد ارتوپدی فنی مرکز طراحی و ساخته می شود.

مزیت استفاده از این تکنولوژی که برای اولین بار در ایران،در مرکز جامع توانبخشی امید برای این منظور استفاده می شود، عبارتند از:

-امکان follow و ارزیابی اثربخشی درمان بعد از چند ماه با اسکن مجدد

-توانایی انجام چندین اسکن در سال با توجه به بی ضرر بودن اسکنر

-عدم استفاده از x-ray که در نتیجه در خانم های باردار نیز قابل استفاده است

-طراحی وسایل اصلاحی که از لحاظ آناتومیکی کاملا منطبق بر انحرافات ستون فقرات بیمار است.

مهم: همانطور که ذکر شد در هنگام استفاده از این وسایل اصلاحی باید ورزشها و حرکات اصلاحی جهت جلوگیری از آتروفی عضلانی انجام گیرد.که در مرکز جامع توانبخشی امید متخصصان حرکت اصلاحی،کارشناسان کاردرمانی و فیزیوتراپیست ها این حرکات را به بیماران این مرکز جهت اثربخشی بیشتر وسیله اصلاحی آموزش می دهند.

مشاوره رایگانمشاوره رایگان