آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

معرفی کلینیک اطفال

کلینیک تخصصی ارزیابی، اصلاح و درمان غیرجراحی اختلالات اسکلتی عضلانی کودکان

اختلالات اسکلتی- عضلانی در کودکان و نوجوانان عملاً ممکن است به صورت مادرزادی و یا در اثر عوامل محیطی مانند نحوه و شرایط خاص زندگی و یا آسیب دیدگی ها باشد و چنانچه به موقع تشخیص داده شوند به راحتی قابل درمان بوده و از بروز اختلالات بعدی در مفاصل دیگر جلوگیری به عمل می آورد. در اکثر مدارس دنیا به دلیل دسترسی آسان به جامعه کودکان و نوجوانان، سنجش و ارزیابی های اسکلتی- عضلانی به راحتی صورت گرفته و نتایج حاصل به والدین اطلاع داده می شود تا در صدد بر طرف کردن آن بر بیایند.

اختلالات شایعی نظیر انحرافات جانبی و قدامی ستون فقرات، خمیدگی های پشت، افتادگی های شانه، راه رفتن غیر طبیعی، صافی کف پا، زانوی پرانتزی، کوتاهی اندام ها و … به راحتی در این مرحله قابل شناسایی و درمان می باشند.

لذا مرکز جامع توانبخشی امید با پشتوانه نیروهای مختصص خود و نیز انجام این طرح در برخی مدارس تهران که از آن جمله می توان به دبیرستان ماندگار البرز اشاره نمود. در نظر دارد این طرح را به طور جامع در سطح مدارس تهران به انجام رساند. ضمنا این مرکز در نظر دارد با همکاری متخصصین اطفال، اقدام به شناسایی هرچه سریعتر اختلالات اسکلتی- عضلانی نماید.

اسکن کف پا

به کمک این سیستم کامپیوتری الگوی توزیع فشارهای کف پا سنجیده می شود و اختلالاتی نظیر صافی کف پا، گودی کف پا، چرخش مچ پا، اختلالات راه رفتن و تغییر شکلهای کف پا شناسایی می گردد.

اسکن ستون فقرات

به کمک این سیستم انحرافات جانبی و قدامی ستون فقرات، گودی پشت، افتادگی شانه ها و پوزشین های عادتی بد ستون فقرات به دقت شناسایی می شود.

روش انجام سنجش در مدارس

این مرکز تیم درمانی خود را به مدارس اعزام می نماید و برای هر دانش آموز پرونده خاصی تشکیل می گردد که شامل معاینات بالینی اسکلتی- عضلانی، اسکن کامپیوتری کف پا،اسکن کامپیوتری ستون فقرات و بررسی الگوی راه رفتن می باشد. سپس بر حسب مشکل دانش آموز، برنامه درمانی و پرینت اسکن کامپیوتری جهت اطلاع مدیریت مرکز آموزشی و والدین بیمار تحویل داده می شود.

لازم به ذکر است کلیه امکانات در مرکز آموزشی مستقر می شود و مدت زمان معاینه هر فرد 10 دقیقه می باشد. با هماهنگی مدارس می توان این فرآیند را سالانه دو بار در مدرسه انجام داد تا در صورتی که اختلالات جدیدی حادث شود بتوان به موقع شناسایی و درمان گردد همچنین بهبودی و یا عدم بهبودی دانش آموزان مبتلا تحت پیگیری قرار می گیرد.

مشاوره رایگانمشاوره رایگان