آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

معرفی کلینیک اسکلتی- عضلانی

کلینیک دردهای اسکلتی عضلانی یکی از کلینیک های تخصصی موفق کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی  می باشد، که با پشتوانه نیروهای متخصص خود در سالهای گذشته بصورت همه روزه (بجز ایام تعطیل) از ساعت 9صبح الی 9شب درخدمت بیماران مراجعه کننده به این مرکز بوده است.

رویکرد این کلینیک یک رویکرد چند رشته ای می باشد. بدین مفهوم که بیماران مراجعه کننده بدلیل اختلالات اسکلتی عضلانی، پس از ویزیت توسط پزشکان متخصص و معاینات بالینی و ارزیابی های بیومکانیکال کامپیوتری، بنا به اندیکاسیون درمانی و زیر نظر پزشک متخصص ،از خدمات دیگر این کلینیک نظیر مشاوره الکترودیاگنوستیک (نوار عصب و عضله)، فیزیوتراپی تخصصی(الکتروتراپی، مکانوتراپی، منوال تراپی(درمان دستی) و تراکشن (کشش) )، حرکات اصلاحی، آب درمانی، درمان دستی ستون فقرات(مانیپولاسیون)،کار درمانی، ماساژ درمانی، تزریقات تخصصی، مگنت تراپی، لیزرتراپی، تزریق PRP، طب سوزنی و آزمایشگاه تخصصی و انحصاری ارزیابی بیومکانیکال ستون فقرات و اندام ها (،نیز بهره مند شوند و تحت درمان کامل توانبخشی قرار بگیرند.

ذکر این نکته اهمیت دارد که در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی باید رویکرد چندرشته ای باشد و از ابزارهای مختلف استفاده کرد. بعنوان مثال خانم مسنی زانویش مبتلا به آرتروز است. دراین حالت رویکرد اول کاهش درد و در مرحله بعد بهبود عملکرد و در نهایت کمک به فرایند ترمیم است. در مورد کاهش درد با توجه به اینکه درد آرتروز به علت ساختمانهای اطراف است پس ابتدا باید بدان توجه نمود و کاهش التهاب در آنها مثل بورسیت (pes Anserinus) مهم است. همچنین باید به نقاط ماشه ای عضلات اطراف زانو توجه نمود و درد را کاهش داد. در مرحله بعد باید راستای زانو را بوسیله ارتوز زانو و یا یک کفی مناسب تصحیح نمود (در بسیاری از موارد زانو حالت پرانتزی پیدا می کند) همچنین توجه به تقویت عضلات اطراف زانو خیلی مهم است چون با تقویت آنها عملکرد فرد بهتر شده و میزان بار کمتری به زانو وارد می شود(لزوم آموزش تمرینات زانو) و در نهایت استفاده از تکنیک PRP جهت کمک به ترمیم غضروف مفصلی مهم است. پس همچنان که مشاهده می شود مثلاً PRP بعنوان فقط یک جزء در این فرآیند نقش دارد و می تواند یکی از اجزاء مهم در کنار سایر موارد باشد و طبق مقالات علمی خودش به تنهایی معجزه گر نیست ولی اگر همراه با یک رویکرد و دید کامل به مشکل بیمار باشد بهترین درمان مکمل است.

در اینجا به طور خلاصه بخش های مختلف کلینیک اسکلتی عضلانی معرفی می شود:

درمان دستی ستون فقرات و اندام ها (Manipulation):

متخصصین این مرکز با بهره مندی از متد درمانی پروفسور مین و میتلند استفاده بهینه ای از این روش برای درمان اختلالات ستون فقرات (گردن درد و کمر درد) و اندام ها داشته اند.

مشاوره الکتور دیاگنوستیک (EMG-NCS):

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در این حیطه با کمک دستگاه الکترومیوگرافی می تواند در زمینه تشخیص صحیح و همچنین پیگیری روند درمان و پیش آگهی بیماری اظهار نظر و برنامه درمانی مناسب بیمار را آماده و یا آن را تصحیح نماید.

طب سوزنی (Acupuncture):

اگرچه طب سوزنی از دل تاریخ چین برآمده ولی در حال حاضر کشورهای غربی نظری آلمان و فرانسه، پیشرو طب سوزنی نوین هستند. این مرکز آمادگی دارد تا با استفاده از متخصصین با تجربه در این علم و بکارگیری تجهیزات پیشرفته به بهبود بیماران کمک شایانی نماید. گستره درمانی طب سوزنی بسیار وسیع است که شرح تمامی آنها در این مجال امکان پذیر نمی باشد و در اینجا تنها به ذکر تعدادی از بیماری ها که درمان آنها با استفاده از این روش توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز تائید شده است می پردازیم: کمردردهای حاد و مزمن، آرتروز و آرتریت مفاصل مختلف مانند زانو و شانه، سردرد و گردن درد، کنترل دردهای منتشر مانند سندرم درد مزمن و فیبرومیالژی.

تزریقات تخصصی (Special soft tissue injections):

یکی از روش های درمانی قابل استفاده در روند درمان، تزریقات تخصصی می باشد که در شرایط استریل و توسط پزشک متخصص انجام می شود. تعدادی از انواع این تزریقات به شرح زیر است:

  • تزریقات داخل مفصلی (ترکیبات هیالورونیک اسید و پرولوتراپی)
  • تزریقات اطراف مفصلی و بافت نرم (مفاصل ستون فقرات، لیگامان های اطراف مفصلی و بورس ها)
فیزیوتراپی (physiotherapy):

با هدف رضایت بیماران، بخش فیزیو تراپی را با کابین های اختصاصی الکتروتراپی، اتاق تمرین درمانی و فضاهای اختصاصی مگنت تراپی و لیزرتراپی تجهیز نموده ایم. کابین های این بخش به گونه ای طراحی شده اند تا فضای کاملا اختصاصی جهت هر بیمار فراهم شود و بیماران دارای ضایعات گوناگون نیز در استفاده از آن راحت باشند.

امکانات بخش فیزیوتراپی این مرکز به شرح زیر است:

الکترو تراپی (Electrotherapy):

به عنوان جزئی از برنامه درمانی و توانبخشی بیماران از دستگاه های پیشرفته الکتروتراپی جهت تسهیل و تسریع روند بهبود استفاده می شود.

aqupucture 1
تمرین درمانی و مکانوتراپی (Therapeutic Exercise):

در این بخش برای هر فرد باتوجه به ضایعه خاصی که دارد یک برنامه تمرینی طراحی می شود و با تجهیزات پیشرفته، تمرینات تقویتی و تعادلی توسط فیزیوتراپیست آموزش داده شده و بر اجرای صحیح آنها نظارت می شود.

لیزر تراپی (High-power & low-power laser therapy):

لیزر سابقه ای 30 ساله در پزشکی دارد و در ده سال اخیر توانسته است در حیطه فیزیوتراپی نیز جایگاه قابل قبولی به دست بیاورد. با استفاده از لیزر پرتوان (بالاترین توان موجود در ایران) مشکلات بیماران مراجعه کننده به این مرکز پوشش داده می شود. کنترل انواع دردها مانند آرتروز، کشیدگی تاندون و آسیب های ورزشی را به عنوان جزیی از کارکردهای لیزی می توان نام برد.

laser

ماساژ درمانی (Therapeutic massage):

ماساژ مدتی است که در کشور ما مورد توجه قرار گرفته است اما متاسفانه با نگاه علمی به آن توجه نشده است. طی دهه گذشته در دنیا توجه خاصی به متد درمانی ماساژ شده است و این علم کهن که در ایران و مصر باستان جایگاه خاصی داشته است دوباره جای خود را در مراکز پزشکی باز کرده است. در این مرکز تکنیک های مختلف ماساژ درمانی (therapeutic massage) در محیطی بسیار مناسب و توسط افراد مجرب و دوره دیده با تجویز و تحت نظارت پزشک انجام می شود.

از این روش ها می توان به Friction massage, Effleurage massage، رفلکسولوژی (Reflexology)، شیاتسو و آروماتراپی (Aromatherapy) و اشاره کرد.

در آروماتراپی از روغن های معطر در ماساژ برای بهبود دردها و گرفتگی عضلات استفاده می شود.

بخش ارزیابی بیومکانیکال (biomechanical assessment):

در این بخش با بهره گیری از جدید ترین سیستم های ارزیابی و اسکن کامپیوتری کف پا و اسکن سه بعدی ستون فقرات و زیر نظر مهندسین توانبخشی و پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انحرافات پا و ستون فقرات مانند صافی کف پا، گودی کف پا، اسکولیوزیس، کایفوزیس شناسایی شده و درمان توانبخشی و غیر جراحی مناسب جهت آنها تجویز می شود. پرونده کامپیوتری که نشانگر میزان بهبودی بیماران می باشد، در طی جلسات درمانی به صورت منظم به بیماران ارائه می گردد و میزان بهبودی بیمار به صورت کاملاً علمی بررسی می گردد. خدمات این بخش شامل آنالیز انحرافات ستون فقرات کودکان و بزرگسالان، اسکن کف پا، آنالیز راه رفتن بیماران قطع عضو، شناسایی نقاط پرفشار و خطرناک در بیماران دیابتی (پای دیابتی) و .. می باشد.

:Kinesiotaping

برای گروهی از بیماران مانند ورزشکاران حرفه ای و جوانان استفاده از عضو آسیب دیده در طول دوره درمان اهمیت دارد که با استفاده از این روش این امکان برای آنها فراهم می گردد. همچنین با روش taping می توان روند بهبودی را تسریع و از آسیب مجدد پیشگیری نمود.

درمان اختصاصی مشکلات ستون فقرات (مکانوتراپی، تراکشن و درمان دستی):

در این روش با استفاده از امکانات مکانوتراپی و کشش ستون فقرات به همراه اجرای تکنیک های دستی اختصاصی بافت نرم، درمانی کاملا متفاوت و موثر به بیماران ارائه می گردد و تفاوت اصلی این روش با روشهای درمانی پیشین، تمرکز بر روی درمان ضایعه ایجاده شده برای بیمار است که نتیجه آن کاهش درد و علائم بیماری می باشد و هدف، تنها کاهش درد بیمار نیست.

traction

مگنت تراپی (magnetic field therapy):

این دستگاه با ایجاد میدان مغناطیسی، قابلیت کمک به درمان بسیاری از بیماری ها را دارد. ضمناً با توجه به اثبات اثرات آن در افزایش دانسیته استخوانی، در این مرکزبرنامه اختصاصی جهت درمان پوکی استخوان با ترکیب مگنت تراپی، تمرین درمانی و رژیم غذایی به بیماران ارائه می گردد.

magnet

مشاوره رایگانمشاوره رایگان