post_image

علل

ارگان های بدن هر کدام وظیفه خاصی به عهده دارند و اختلال در عملکرد هر کدام بدن را با مشکل روبه رو می سازد. یکی از ارگان های مهم که نقص در عملکرد آن فرد را حتی از انجام امور روزانه بازمی دارد مربوط به ناهنجاری های ستون فقرات است. ستون فقرات محور اصلی بدن معرفی می شود.
میلیون ها نفر در جهان از دردهای ناشی از ناهنجاری ها  و مشکلات ستون فقرات رنج می برند تا جایی که پرداختن به فعالیت هایی مانند کار، تفریح، ورزش و... برایشان سخت و دشوار می شود.
همواره وظیفه اصلی و اساسی ستون فقرات حمایت از کل بدن است و توانایی انجام کارهای پیچیده ای را به عهده دارد بنابراین با انجام اصول ساده می توان سلامت ستون فقرات را تضمین کرد.

ستون فقرات تحت عنوان ستون بدن معرفی می شود و اندام ها و تنه روی این ناحیه متصل هستند و در اصل ستون فقرات محور مکانیکی بدن انسان به شمار می رود. این ناحیه از بدن از ۷ مهره گردنی، ۱۲ مهر پشت و ۵ مهره کمر تشکیل شده است، این مهره ها توسط صفحات غضروفی که تحت عنوان دیسک هستند با لیگامان ها، کپسول های مفصلی و عضلات به یکدیگر وصل شده اند، این مهره ها توسط بافت های متحرک به هم متصل هستند و این ویژگی را دارند که همه ستون فقرات از بالا به سمت پائین دارای حرکت در جهات مختلف باشد و فرد توانایی حرکت، چرخش به پهلوها و به سمت عقب و جلو را داشته و خم شود. انجام این حرکات فشار زیادی را روی گردن و کمر وارد کرده و فشار در این ناحیه ستون فقرات بیشتر است. در قسمت قفسه سینه و ناحیه پشت چون دنده ها به آن وصل می شوند حرکت زیادی ندارد بنابراین فشار در این ناحیه نیز نسبت به سایر قسمت ها کمتر است.

همواره آن چیزی که از نظر حرکت شناسی و بیومکانیک به آن اهمیت داده می شود این است که تمام نقاط این ساختمان سالم کار کنند و حرکات طبیعی را برای فرد ایجاد کنند. به طور کلی ناهنجاری هایی که باعث درد ستون فقرات می شود بیماری های مختلفی خواهد بود اما آن نکاتی که در سطح جامعه و مردم شایع تر است و عامل اصلی مشکلات ستون فقرات بیشتر بیماران، بیماری آرتروزهای ستون فقرات است. معمولاً آرتروزها در سنین مختلف بروز پیدا کرده و شیوع آن در زنان و مردان مختلف است، حتی براساس نوع شغل و میزان فعالیت های فردی نیز متغیر است. طبیعتاً افرادی که کارهای سنگین تری انجام می دهند احتمال بروز این عارضه در آنها بیشتر است. ارث و فاکتور ژنتیک یکی دیگر از مولفه هایی است که در مبتلایان به مشکلات ستون فقرات دخیل است و نقش اساسی را ایفا می کند، البته این مولفه در برخی خانواده ها کمتر و در برخی بیشتر به نظر می رسد.

سن

به طور مثال گاهی اوقات ممکن است در یک فرد جوان، نوجوان و کم سن و سال علائم آرتروز مشاهده نشود و علت درد بیماری های دیگر باشد، اما عامل مشکلات ستون فقرات و آرتروز بیشتر در سنین بالای ۳۵ سال دیده می شود. در زنان این عامل زودتر، خود را نشان می دهد و معمولاً افرادی که دارای اضافه وزن هستند و فعالیت های ورزشی مستمر هم ندارند و آن دسته از افرادی که کارهای سنگین تری انجام می دهند مانند حمل و نقل بار سنگین، کارگران و کشاورزان در معرض آسیب جدی تری قرار دارند. عارضه آرتروز بیشتر در ناحیه گردن و کمر وجود دارد.
اصولاً آرتروز را به فرسوده شدن بافت های نگه دارنده ستون فقرات می گویند و زمانی اتفاق می افتد که دیسک بین مهره ها فرسوده شود. همچنین فرسوده شدن لیگامان ها و کپسول هایی که مهره ها را به یکدیگر متصل می کند، ایجاد آرتروز و مشکلات ستون فقرات  در آن ناحیه می کند.

برای آشنایی بیشتر با علل دردهای ستون فقرات  کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Tagged with:  
Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


طراحی سایت و سئو