درمان دردهای ستون فقرات شامل درمانهای دارویی، درمانهای فیزیکی و درمانهای جراحی می گردد مثلا جراحی بسته ستون فقرات نیز روشی هست که می توان جایگزین جراحی های باز ستون فقرات کرد.اینکه بیمار بعد از جراحی تا چه حد میتواند حرکت کند و فعالیت های روزانه خود را انجام دهد بطوریکه به مهره ها و میله فشار بیش از حدی وارد نشود متفاوت بوده و تا حد زیادی بسته به وضعیت بیمار، تعداد مهره های گرفتار و نوع عمل جراحی و بسیاری عوامل دیگر دارد. پزشک معالج با در نظر گرفتن این عوامل توصیه های لازم را به بیمار میکند. با این حال میتوان بطور تقریبی نکاتی را ذکر کرد.

اعدادی که در زیر میایند تقریبی بوده و ممکن است بسته به بیمار متفاوت باشند. بیمار باید با پزشک خود صحبت کرده و اطلاعات دقیق تر را از وی بگیرد.

مراقبت های شش هفته اول بعد از جراحی انحنای ستون فقرات

 • مراقبت از زخم جراحی : پانسمان روی زخم جراحی باید هر روز تعویض شود. وقتی زخم خشک شده و دیگر ترشحی نداشت نیازی به پانسمان نخواهد داشت. بخیه ها ممکن است جذبی باشند و اگر نباشند معمولا بعد از ۳-۲ هفته به توسط پزشک یا پرستار خارج میگردند.
  زخم جراحی تا مدت ها ممکن است کمی احساس سوزش داشته باشد، ممکن اس به نور خورشید حساس باشد، ممکن است پوست اطراف آن کمی بیحس باشد و ممکن است پوست در ناحیه زخم بهبود یافته جراحی کمی بیش از حد رشد کند.
 • حمام : در دو هفته اول بیمار قسمت های مختلف بدن خود را بصورت جداگانه و با لیف یا یک تکه پارچه یا با اسفنج میشوید. بعد از دو هفته میتوان از دوش استفاده کرد و بیمار بعد از چهار هفته میتواند از وان استفاده کند.
 • فعالیت بدنی : بعد از جراحی بیمار میتواند هر اندازه که خواست بنشیند ولی باید تشویق شده تا زیاد راه برود. هر وقت بیمار احساس راحتی کرد میتواند از پله هم بالا و پایین برود. در این مدت چیزی بیش از یک کیلوگرم بلند نکند. به طرفین نچرخد و خم نشود. اگر میخواهد چیزی را از زمین بلند کند بنشیند و آن را در دست بگیرد و سپس بلند شود. به شکم دراز نشود. همچنین رانندگی تا ۶ هفته بعد از جراحی ممنوع است
 • میتواند از توالت صندلی دار استفاده کند
 • میتواند در صندلی ماشین بنشیند ولی کمی پشتی صندلی را به عقب بدهد
 • بیمار میتواند غذای معمولی بخورد. البته مصرف غذای پر پروتئین ترمیم را تسریع میکند
 • بیماران بعد از جراحی معمولا نیازی به بریس ندارند. اگر لازم باشد از بریس استفاده شود در ۴-۲ ماه اول بعد از جراحی و فقط موقع نشستن یا راه رفتن پوشیده میشود
 • بیمار نباید سیگار بکشد چون موجب تاخیر در بهبود فیوژن مهره ها میگردد

 مراقبت های ۶ هفته تا ۳ ماه بعد از جراحی انحنای ستون فقرات

 • در این بازه زمانی بیمار سعی میکند تند تر راه برود. بیشتر از پله استفاده کند و با دوچرخه ثابت ورزش کند. میتوان روزی ۵-۳ با ورزش آئروبیک سبک انجام داد
 • بیمار میتواند اشیاء تا ۵ کیلوگرم را بلند کند
 • بیمار میتواند خم شود و بچرخد ولی در حین انجام این حرکات نباید چیزی را بلند کند
 • بیمار میتواند استخر برود ولی شنا نکرده و فقط در آب راه برود

مراقبت های ۳ ماه تا ۶ ماه بعد از جراحی انحنای ستون فقرات

 • در ماه سوم بعد از جراحی بیمار میتواند در جای خود جهش کند و در استخر آرام شنا کند.
 • در ماه چهارم میتوان شدت و میزان جهش و شنا را بیشتر کرد.
 • بیمار در ماه ۶-۵ میتواند از لحاظ میزان فعالیت های بدنی به حالت زندگی قبل از جراحی برگردد. البته باید دقت کرد که برای انجام هر کاری آن را آرام و بتدریج انجام دهد تا بدن وی بتواند کم کم خود را با شرایط جدید وفق دهد. از کارهایی که با کمر خمیده به جلو فشار زیادی به کمر میندازند باید اجتناب کرد.
 • بعد از گذشت ۱۲-۹ ماه و با تایید جوش خوردن مهره ها به توسط پزشک معالج، بیمار میتواند بسیاری از ورزش ها حتی اسکی ، کوهنوردی، فوتبال، بسکتبال و دویدن را انجام دهد. البته بعضی ورزش ها که نیاز به انعطاف زیاد ستون مهره دارند مانند ژیمناستیک و بعضی ورزش ها که ضربات شدیدی به بدن وارد میکنند مانند ورزش های رزمی مناسب بیمار نیستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


طراحی سایت و سئو