آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

مراقبت عمومی پا

 

images?q=tbn:ANd9GcRDY 2uAZLiFhWbNRFjL

 خیلی از ما به پاهای مان بی توجهیم و به آنها خوب رسیدگی نمی کنیم و با این حساب، دیگر جای تعجب نیست که از ناراحتی های متعدد پا رنج ببریم… ما به کمک پاهایمان تعادل خود را حفظ می‌کنیم. آنها همواره وزن بدن ما را تحمل می‌کنند و روزانه به طور میانگین ۱۰ هزار قدم راه می‌روند. تنها شست پا مسئولیت حمل بیش از نیمی از وزن بدن را بر عهده دارد. اما با این وجود انسان‌ها به اندازه کافی به این عضو از بدن خود توجه نمی‌کنند

مهم ترین اصل از اصول مراقبت پا، پوشیدن کفش مناسب است اما ظاهرا کمتر کسی به این موضوع توجه می کند. گزارش های متعدد پزشکی از نقاط مختلف جهان مشخص می کند که خیلی از بچه ها کفش هایی را می پوشند که واقعا برای شان تنگ است.

یک تحقیق نشان داده است که ۴۰ درصد دختران جوان مورد تحقیق، در سن ۱۰ سالگی «پای بد» داشته اند. تغییر شکل انگشت بزرگ، پینه بستن پا، شاخی شدن پوست پا، میخچه، ناخن فرورفته در زیر پوست و تغییر شکل ناخن ها و به علاوه برخی سردرد ها و پادرد ها، همه ناشی از کفش های نامناسب بوده اند که گاهی حتی با استفاده از یک کفی مناسب میتوان از بروز آسیب های پا جلوگیری کرد.

توصیه های بهداشتی در مورد سلامت پاها

۱- باید پاها روزانه چندین بار شسته شده و لای انگشتان پا را خشک و جوراب ها را به طور مرتب عوض کرده و به خوبی شست زیرا  در پاهای انسان ، غده های عرق زای زیادی وجود دارد. این غده ها در پاها ایجاد رطوبت و عرق می کند. وجود رطوبت در پاها، باعث بروز قارچ های خاصی در آنها می شود. این قارچ ها در لای انگشتان پا به خوبی رشد می کنند و سبب بروز خارش و مشکلات دیگری در پا می شوند.

۲- پوشیدن کفش مناسب در سلامت پا بسیار اهمیت دارد ،پوشیدن کفش های تنگ موجب فشار در پا و اصطحکاک شدید پوست پا با کفش و ایجاد پینه در انگشتان یا کف پا می شود

 ۳- نپوشیدن کفش های پاشنه بلند به مدت طولانی ، کسانی که مدتهای طولانی کفش پاشنه بلند می پوشند، بیشتر در معرض ابتلا به التهاب کپسولهای مفصلی که تامین کننده ماده نرم کننده مفاصل هستند و آرتروز قرار میگیرند.

 پاشنه بلند موجب کشیدگی تاندونها یا بندهای رابط ماهیچه و استخوان نیز میشوند که به درد و التهاب محل منجر میشود.

در خرید کفش باید دقت کرد باید کفش مناسب و اندازه پا باشد خرید کفش های بزرگتر یا تنگ باعث تغییر در ساختار پا و بد شکل شدن پا می شود بهتراست خرید کفش را به ساعات آخر روز موکول کرد زیرا پا در متورم ترین حالت روزانه خود خواهد بود. کفشی که در ساعات اولیه روز قالب است، در هنگام غروب ممکن است موجب تاول زدن پا  شود.

 ۴- بهداشت جورابها به عنوان اولین محافظان پا باید رعایت شود جورابها را باید بعد از هر بار پوشیدن شست ، بهتر است از جورابهای رنگ روشن استفاده شود تا در صورت کثیف شدن مشخص باشد
۵- بهتر است داخل کفش ها نیز تمیز شود افراد بیشتر به ظاهر بیرونی کفش توجه دارند و آن را واکس زده و برق می اندازند و از داخل کفش که در سلامت پا دخالت مستقیم دارد غافلند.
۶- به خانم های خانه دار توصیه می شود در صورتی که با دست لباس می شورند باید از یک چهار پایه استفاده نمایند تا به زانوهای آنها کمتر فشار وارد شود.

 

مقالات مرتبط

جراحی بینی

عوارض جراحی زیبایی بینی صورت در معرض دید ترین قسمت بدن ماست و بینی در مرکز آن واقع شده و

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان