روش ها و متدهای هر کس در انجام طب سوزنی منحصر به فرد است. معمولاً ترکیبی از جنبه های شرقی و غربی در نوع انجام طب سوزنی موثر است.

تعیین نوع درمان برای شما نیاز به بررسی پزشک دارد. وی ممکن است سوالات زیادی در خصوص نشانه ها و شیوه زندگی شما بپرسد. سوالات و معایناتی از این قبیل:

چه بخش هایی از بدن شما دچار درد است؟
بررسی شکل، پوشش و رنگ زبان شما
بررسی رنگ و روی صورت و چهره
قدرت، ریتم و کیفیت نبض
این ارزیابی ممکن است تا یک ساعت به طول بیانجامد. البته در قرارهای بعدی این زمان ممکن است به نیم ساعت کاهش یابد.

مدت زمان جلسات طب سوزنی

در طب سوزنی سنتی, بیمار معمولا 20 -30 دقیقه زیر سوزن قرار میگیرد ولی در طب سوزنی نوین (غربی) از چند ثانیه تا 2 دقیقه برای هر سوزن کافی است.

طب سوزنی نوین معتقد است که یک سوزن با دو مکانیسم ,التهاب و تحریک عصب ,کار میکند که هر دو مکانیسم در همان چند ثانیه اول فعال شده و نیازی به زمان بیشتر نیست. البته بیمار ممکن است فکر کند که دکتر کم کاری کرده است. در کتب اساتید آمده است که اگر چنین چیزی حس شد اجازه بدهید بیمار بیشتر زیر سوزن بماند تا تاثیر منفی ذهن بیمار، عکس العمل به درمان را خراب نکند. البته کاهش زمان درمان را تحت تاثیر قرار نمیدهد چون اگر پزشکی ببیند که کاهش زمان سبب کاهش و یا خرابی عکس العمل به درمان شده خود بخود به روش سنتی بر خواهد گشت تا هم بیمار بهبود یابد و هم شهرت وی خراب نگردد.

معمولاً طرح درمان بین ۶ تا ۱۲ جلسه تعیین می شود که ممکن است چند ماه به طول بیانجامد. پس از درمان نیز جلساتی تا یک سال برای مراقبت و بررسی تاثیرات درمان، توصیه می شود.

در طب سوزنی، سوزن ها ممکن است در تمام نقاط بدن واقع شوند. گاهی حتی در نقاطی بسیار دورتر از نقاط درد، سوزن زده می شود. این امکان وجود دارد که بخاطر سوزن زدن در بخش های مختلف، لازم باشد اغلب لباس های خود را در آورید. پس از آن بر روی تختی دراز می کشید و سپس کار وارد کردن سوزن ها به پوست شروع می شود.

پس از اتمام کار، برخی از افراد احساس آرامش می کنند. عده ای دیگر نیز ممکن است انرژی بیشتری در خود حس کنند. البته همه به یک میزان نسبت به طب سوزنی واکنش نشان نمی دهند. در صورتی که پس از چند هفته از شروع درمان، احساس بهبود و کاهش درد داشته باشید، می توان گفت که طب سوزنی برای تان موثر است.

اگر از سوزن های طب سوزنی می ترسید مقاله زیر را حتما مطالعه کنید.

سوزن های طب سوزنی ومشخصات آن

منبع: دکتر مغاری متخصص طب سوزنی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس