آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

متخصص طب فیزیکی تهران

طب فیزیکی چیست ؟

طب فيزيكي و توانبخشي يكي از تخصصهاي پزشكي است كه در دنيا و خصوصاً كشور ما قدمت چنداني ندارد. اولين دوره پذيرش اين تخصص حدود سال 65- 1364در دانشکده پزشكي شيراز بوده است و در حال حاضر حدود 140 نفر از پزشكان ايران داراي اين تخصص هستند.

وقتي صحبت ازتخصص چشم، پوست يا مغزواعصاب به ميان مي آيد، محدوده فعاليت تخصصي رشته از نام آن مشخص است ولي حيطه كاري تخصص طب فيزيكي و توانبخشي چيست؟

متخصصين طب فيزيكي در سه زمينه ذيل فعاليت مي كنند :‌

الف)  تشخيص و درمان درد

خصوصآ درد هاي عضلاني، استخواني و مفصلي;  منجمله كمردرد، آرتروز، اختلالات ديسك و آسيبهاي ورزشي. متخصصين طب فيزيكي جراح نيستند و تلاش آنها در اين جهت است كه در حد امكان بيمار را بدون جراحي درمان كنند.

ب) توانبخشي بيماراني كه دچاراختلال عملكرد شده اند

متخصصين طب فيزيكي به كمك ساير اعضاي تيم توانبخشي ( فيزيوتراپيست ،‌ كاردرمان ، روانشناس و … ) به بيمار كمك مي كنند تا به زندگي عادي بازگردد   (مثلاً در توانبخشي قلب يا سكته هاي مغزي خفيف يا متوسط ) . گاهي اختلال عملكرد به قدري شديد است كه   نمي توان بيمار را به زندگي قبلي بازگرداند ( نظير ضايعات نخاعي ) ،  در اين موارد تلاش ميشود تا زندگي   حتي المقدور مستقلي براي بيمار فراهم شود .

ج)  بررسي هاي الكترودياگنوستيك ( نوار عصب و عضله)

يك روش تشخيصي است كه خصوصاً در تشخيص و درمان اختلالات اعصاب محيطي اهميت زيادي دارد. به عنوان مثال گزگز و مور مور دست ها ميتواند به علت درگيري عصبي به نام عصب مديان در ناحيه مچ دست باشد،  يا از فشار روي اعصاب گردني ناشي شود يا به علت اختلال اعصاب محيطي كل بدن باشد.  ميتوان باانجام نوار عصب و عضله،  اين اختلالات را از يكديگر افتراق داد و درمان مناسب را آغاز كرد.

روشهايي درمان متخصصين طب فيزيكي

متخصصين اين رشته علاوه بر استفاده از دارو،  براي اقدامات ذيل دوره هاي خاص ديده اند :

ـ تجويز فيزيوتراپي تخصصي

ـ تزريقات موضعي

ـ تجويز وسايل كمكي نظير بريس يا عضو مصنوعي

ـ‌ مانيپولاسيون ستون فقرات

در صورتي كه بيمار به جراحي نياز داشته باشد، متخصص طب فيزيكي بيمار را به جراح معرفي ميكند و اقدامات توانبخشي قبل و بعد از عمل را بهبود مي بخشد .

منبع :دکتر شهرام صادقی

 

مقالات مرتبط

شکستگی مچ دست

شکستگی مچ دست برای اولین بار توسط آبراهام کالیز (Abraham Colles) شرح داده شده و به همین جهت به شکستگی

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان