آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ماساژدرمانی و Dry needling

ماساژ1

ماساژ درمانی

ماساژ مدتی است که در کشور ما مورد توجه قرار گرفته است اما متاسفانه با نگاه علمی به آن توجه نشده است. طی دهه گذشته در دنیا توجه خاصی به متد درمانی ماساژ شده است و این علم کهن که در ایران و مصر باستان جایگاه خاصی داشته است دوباره جای خود را در مراکز پزشکی باز کرده است. در مرکز جامع توانبخشی امید تکنیک های مختلف ماساژ درمانی (therapeutic massage) در محیطی بسیار مناسب و توسط افراد مجرب و دوره دیده با تجویز و تحت نظارت پزشک انجام می شود.

از این روش ها می توان به Friction massage, Effleurage massage، رفلکسولوژی (Reflexology)، شیاتسو و آروماتراپی (Aromatherapy) و اشاره کرد.

ماساژ درمانی عبارتست از دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن. این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدما ت و سرعت بهبود ناراحتیهای حاد و مزمن كمك می كند. امروزه میلیونها نفر در سراسر جهان از این روش به عنوان یك روش مراقبت بهداشتی استفاده می كنند.

نحوه اثر گذاری ماساژدرمانی

معمولا انواع ماساژدرمانی با یك مكانیسم مشابه بر روی بدن اثر می گذارند. زمانیكه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاكتیك می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. فواید ماساژ درمانی بطور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده ، مواد غذایی و اكسیژن تازه را به بافتهای مزبور می رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی كمك می كند.
همچنین عضلات در حال كشش می توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده وبا محدود كردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند .با ماساژ منطقه مورد اثر ، بتدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر كاهش یافته و درد كاهش می یابد. همین مكانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است.
علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین ها (نابود كننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل كننده خلق و خوی) می شود. همچنین ثابت شده كه هورمون استرس (كورتیزول) را آزاد می نماید.به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یك درمان تکمیلی برای افرادی كه سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می شود.

موارد احتیاط در ماساژدرمانی

– در صورتیكه مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، فلبیت، ترومبوز، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب كنید.
– روی زخمهای باز یا سوختگی یا موضع جراحت قبلی ماساژ انجام ندهید. در كوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را بمدت ۲۴ ساعت به تأخیر بیاندازید.
– در صورت ابتلا به یك بیماری مزمن، مانند آرتریت، سرطان یا بیماری قلبی ، قبل از انجام ماساژ با پزشك خود مشورت نمایید.
– در صورتیكه باردار هستید به ماساژ درمانگر خود اطلاع دهید ، زیرا ماساژ برخی نواحی، باعث زایمان زودرس می شود.

Dry needling

250px Acupuncture1 1

اگرچه Dry needling از دل تاریخ چین برآمده ولی در حال حاضر کشورهای غربی نظیر آلمان و فرانسه، پیشرو Dry needlingنوین هستند.

کلینیک امید آمادگی دارد تا با استفاده از متخصصین با تجربه در این علم و بکارگیری تجهیزات پیشرفته به بهبود بیماران کمک شایانی نماید. گستره درمانی Dry needling بسیار وسیع است که شرح تمامی آنها در این مجال امکان پذیر نمی باشد.

Dry needling که به زبان چینی به آن ژن جیو (ZHEN JIU) گفته می‌شود مهم‌ترین شاخه طب سنتی چین است است که با فروکردن سوزن‌های بسیار نازک به نقاط خاصی از بدن که گذرگاه‌های انرژی دانسته می‌شوند باعث تسکین درد و یا درمان مشکل خاصی از بیمار می‌شود. براساس تئوری Dry needling، این نقاط خاص بر روی مسیرهای خاصی از بدن با نام گذرگاه meridian قرار دارند که انرژی حیات که در زبان چینی به آن «چی» (QI) گفته می‌شود در آنها جریان دارد. Dry needling مهمترین بخش طب سنتی چین به حساب می‌آید و اصل اساسی در آن، درمان بیمار به عنوان یک کلیت ترکیب یافته از ابعاد سه‌گانه جسم، ذهن و روح از طریق توجه به ریشه‌های اصلی بیماری و نه صرف سرکوب علائم مربوط به بیماری است.

در این شیوه درمانی پزشک با وارد نمودن سوزنهای استریل ظریف و یکبار مصرف از جنس استیل در سطح بدن (بسته به موضع از زیر پوست تا بافت چربی و حداکثر تا عضله)، با به حرکت درآوردن جریان الکترومغناطیسی (Qi) موردنیاز برای کارکردن صحیح سلولها و بافتهای بدن، از یکسو انباشتگی و انسداد چی را برطرف می‌کند و از سوی دیگر کمبود انرژی حیاتی را در اندام‌ها و مسیرهای مربوط به آنها در سراسر بدن، درمان می‌کند.

سوزن‌های مورد استفاده در این طب بسیار ظریف است و به همین دلیل معمولا باعث احساس درد نمی‌شود. البته گاهی در منطقه ای از سطح بدن که انباشتگی چی وجود داشته باشد ممکن است احساس درد ملایم یا سوزش در محل واردکردن سوزن احساس شود که ظرف چندثانیه به احساس خوشایندی از گرما، جریان، آرامش و رهایی تبدیل شود.

Dry needling دانش دقیق و حساب شده‌ای برای تاثیرگذاری بر تولید، فرآیند، ذخیره سازی، توزیع و عملکرد انرژی حیاتی در ارگانیسم انسانی است. Dry needling کمک می‌کند تا تعادل چی در بدن به وضعیت مطلوب بازگردد و از راه استقرار در وضعیت پایدار چنین تعادلی، فرد می‌تواند تجربه هماهنگی با کل هستی که همان تعریف اصلی سلامت می‌باشد را تجربه کند.

در اینجا تنها به ذکر تعدادی از بیماری ها که درمان آنها با استفاده از این روش توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز تائید شده است می پردازیم: کمردردهای حاد و مزمن، آرتروز و آرتریت مفاصل مختلف مانند زانو و شانه، سردرد و گردن درد، کنترل دردهای منتشر مانند سندرم درد مزمن و فیبرومیالژیش. این بیماری ها در کلینیک امید با Dry needling درمان می شود.

منبع: نیلوفر آبی

مشاوره رایگانمشاوره رایگان