آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

سوالات رایج

آیا M.S از لحاظ فيزيكي دردناك نيست؟

افراد اغلب M.S را با بي حسي و مشكلات حركتي مي‌شناسند اما اين بدان معنا نيست كه اين بيماران دچار دردهاي فيزيكي نمي‌شوند حدود 55% از اين بيماران دردهاي حاد و مزمن كه از لحاظ باليني بااهميت است را تجربه مي‌كنند كه اين دردها مي تواند علل مختلفي داشته باشند.

آیا M.S بيماري وراثتي است؟

80% افراد مبتلا به اين بيماري هيچ خويشاوندي كه مبتلا به M.S باشد ندارند واحتمال وراثتي بودن بيماري تاكنون ثابت نشده است.

آیا M.S طول هر فرد را كوتاه مي‌كند؟

باتوجه به انجمن جهاني M.S مبتلايان بهاين بيماري طول عمري نزديك به نرمال را دارند. افراد مبتلا به M.S كه فوت مي‌كنند اغلب از عاملي نامرتبط به بيماري همچون سرطان يا حمله قلبي است. خود بيماري M.S كشنده نيست.

آیا M.S فقط افراد سفيد پوست رادرگير ميكند؟

احتمال ابتلاي افراد سفيد پوست به اين بيماري بيشتر است اما اين بدان معنا نيست كه نژادهاي ديگر به اين بيماري مبتلا نمي‌شوند.

آیا M.S همانند ديستروفي عضلاني است؟

ديستروفي عضلاني بيماري مربوط به عضلات مخطط (ارادي) بدن است. در حالي كه بيماري M.S مربوط به سيستم عصبي مركزي است.

آیا از آنجايي كه هيچ زماني براي M.S وجود ندارد، پس نمي توان براي آن كاري انجام داد؟

باآنكه درمان قطعي براي M.S وجود ندارد اما به وسيلة درمانهايي ميتوان بيماري و علائم آن را مديريت كرد. بسياري از علائم ناشي از بيماري به وسيله داروها، درمان توانبخشي، رژيم غذايي، تمرين تغييرات شيوه زندگي و تكنولوژي هاي در دسترس كنترل مي‌شوند.

آیا اسپارتام، مواد حاوي جيوه و مواد شيميايي كه روزانه استفاده مي شود علت اصلي M.S است؟

آسپارتام يك شيرين كننده مصنوعي است كه در نوشابه ها و برخي غذاها استفاده مي شود و ارتباط آن با بيماري هايي همچون M.S، آلزايمر و صرع شايعه‌اي بيش نيست. فلزهاي سنگين نيز همچون؛ جيوه مورد استفاده در دندانپزشكي نمي تواند موجب بيماري M.S شود.

آیا اغلب مبتلايان به M.S ميتوانند با تغيير رژيم غذايي روند بيماري را معكوس كنند؟

هيچگونه رژيم معجزه آسايي براي M.S وجود ندارد. رژيم متعادل و نگرش خوش بينانه براي هر فردي سفارش مي شود اما هيچ گونه مدركي از اينكه اين نوع شيوه زندگي بتواند M.S را درمان كند وجود ندارد.

آیا افراد مبتلا به M.S بايد از كاركردن يا انجام هر چيز استرس زايي اجتناب كنند؟

حوادث استرس زاي بزرگ همچون مرگ يكي از عزيزان مي توان علائم بيماري را تشديد كند اما هيچ مدركي از اينكه  استرسهاي روزانه موجب بدتر شدن MS شود وجود ندارد. در واقع نشستن پشت ميز كار، خوشايند تر از خوابيدن روي تخت است.

آیا افسردگی افراد مبتلا به M.S قابل درمان نیست؟

احساس غمگيني، ترس، سردرگمي و از دست دادن كنترل ناشي از تشخيص بيماري با تشديد آن شايع است. نيمي از اين بيماران به افسردگي متوسط تا شديد مبتلا هستند و باقي افسردگي خفيف دارند. افسردگي قابل درمان است و بايد به منظور درمان آن اقدام كرد.

مشاوره رایگانمشاوره رایگان