آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

عوامل ایجاد پا درد و درمان آنها

1-میخچه و پینه ی پا:

میخچه و پینه زمانی ظاهر می شوند که فشار زیادی روی پوست پا وارد شود؛ مثلاً زمانی که کفش تنگ یا سفت، استخوان های پا را فشار دهد. این مشکلات معمولاً روی انگشت بزرگ و انگشت پنجم (کوچک) پا بروز می کنند و باعث درد پا می شوند، زیرا فشار در این قسمت ها بیشتر است.اصطکاک پا با کفش باعث ضخیم شدن، سفت شدن و مردن پوست پینه می شود.پینه در اثر پوشیدن کفش های تنگ بوجود می آید و هنگامی که اصطکاک از بین رود، پوست آن منطقه کم رنگ می شود.

درمان میخچه و پینه ی پا: پد مخصوص برای پینه مفید می باشد و می توان آن را با کمک جراحی از بین برد.

410

2- برآمدگی استخوانی در قاعده انگشت شست پا:

این برآمدگی استخوانی باعث می شود که انگشت شست به سمت دیگر منحرف شود.استخوان پا از محل قرارگیری خود خارج شده و برآمدگی کوچکی را پدیدار می سازد.این برآمدگی، در اثر فشار و یا ورم مفاصل بسیار دردناک می شود. گاهی نیز ممکن است تبدیل به میخچه گردد.

درمان برآمدگی استخوانی پا: داروهای ضد درد، پدهایی (مانند کوسن)، پوشیدن کفش مخصوص و یا جراحی ممکن است کمک کننده باشد. نباید کفش های تنگ و پاشنه دار پوشید.

510

3- نقرس:

نوعی از ورم مفاصل می باشد. نقرس با درد شدید پا ، قرمزی، ورم و سفتی همراه است.نقرس، معمولا در مفصل انگشت شست پا می باشد. نقرس می تواند در مچ پا و یا زانو نیز رخ دهد.نقرس به دلیل افزایش اسید اوریک در بدن می باشد که به صورت کریستال های سختی در مفاصل جمع می شوند.

درمان نقرس: نقرس ممکن است با داروهای ضد التهاب و یا داروهای کاهنده اسید اوریک درمان شود. با پزشک خود راجع به رژیم غذایی مشورت کنید.

61

4- زگیل های کف پا:

این زگیل ها بسیار سفت و دارای رشد مخروطی می باشد. مسری می باشند و ناشی از ورود ویروس از طریق پوست ترک خورده هستند. اغلب از طریق استخرهای عمومی و حمام عمومی سرایت می کند.این زگیل ها بی خطر می باشند و می توانند بدون درمان رها شوند. اما برخی مواقع، آنقدر پا درد ایجاد می کنند که درمان را نمی توان نادیده گرفت.

درمان زگیل های کف پا: سوزاندن، انجماد کردن، لیزر درمانی و جراحی برای برداشتن زگیل های مزمن مفید می باشد.

73

5- درد پای ورزشکار:

عفونت قارچی پوست لای انگشتان پا می تواند باعث قرمزی، درد پا، خارش، سوزش و گاهی تاول و زخم شود.عفونت پای ورزشکار به صورت خفیف مسری است.این عفونت در اثر تماس مستقیم و یا پابرهنه راه رفتن در مناطقی مانند رختکن و یا نزدیک استخر، سرایت می کند.عفونت می تواند در کفش ایجاد شود، مخصوصا در کفش های تنگ که هوا نمی تواند وارد کفش و یا از آن خارج گردد.

درمان پای ورزشکار: با ضد ویروس های موضعی و یا داروهای خوراکی درمان می شود.

82

6- عفونت قارچی ناخن های پا:

هنگامی که یک قارچ وارد ناخن شکسته شود، این عفونت ظاهر می شود. عفونت قارچی، ناخن ها را سفت، بی رنگ و شکننده می سازد.اگر درمان به موقع صورت نگیرد، عفونت قارچی از بین نمی رود و سخت تر درمان می شود.محل گرم و مرطوب باعث گسترش قارچ از یک فرد به فرد دیگر می شود.

درمان عفونت قارچی ناخن: کرم و لوسیون های موضعی در موارد خفیف می تواند مفید باشد. قرص های ضد قارچ در موارد شدید کاربرد دارد.

9

 

7- انگشت چکشی:

یکی از علل این ناراحتی، پوشیدن کفش تنگ است. مفصل میانی انگشت پا به طرف پایین خم می شود و موجب  پا درد و تشکیل انگشت چکشی می شود.

درمان انگشت چکشی: انتخاب کفش مناسب، جادار بودن کفش برای انگشتان و کفش های پهن و گاهی جراحی برای تسکین درد به کار می رود.

 10

8- گوشت فرورفته در ناخن پا :

ناخنی که در پوست فرو می رود، باعث درد پا ، قرمزی، تورم و عفونت می شود. کوتاه کردن ناخن به میزان زیاد، صدمه به ناخن و پوشیدن کفش های تنگ سبب این حالت می شود.

درمان: برای موارد خفیف، پا را درون آب گرم بخیسانید، تمیز نگه دارید و تکه پنبه ای را در زیر گوشه ناخن فرو رفته بگذارید. جراحی کوچک می تواند تمام یا بخشی از ناخن را بردارد.

1110

9- کف پای صاف:

این عارضه باعث می شود کف پا مماس با زمین و یا نزدیک زمین باشد. این عارضه می تواند ارثی باشد و یا در اثر صدمه و یا آرتریت روماتوئید بوجود آید.افزایش وزن، کفش های تنگ و یا زیاد ایستادن می تواند باعث درد پا شوند.

درمان کف پای صاف: ورزش های تقویتی پا و کفشهایی با قوس مناسب و کفی های طبی برای درمان پا درد مناسب است.

128

10- خار پاشنه پا :

خار پاشنه، زایده استخوانی اضافی است که در محل پاشنه پا ایجاد شده و باعث ملتهب شدن قسمت غلاف کف پا و دردناک شدن پاشنه و کف پا می شود.التهاب مفاصل، پوشیدن کفش نامناسب با پاشنه خیلی بلند و تنگ یا کفش بدون پاشنه و صاف از مهمترین علل و عوامل بروز خار پاشنه است.

درمان خار پاشنه: اولین قدم در درمان خار پاشنه، استراحت است. از ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید. کاهش وزن در درمان خارپاشنه موثر است. پد مخصوص خار پاشنه (تصویر کناری) را از داروخانه تهیه کرده و به طور دائم در کفش خود استفاده کنید. پد، باعث کاهش فشار بر روی پاشنه و موجب بهبود درد پا خواهد شد.

131

______________________

دیگر مطالب:

درمان های زانو درد

درد زانو

علل زانو درد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان