آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

علل و درمان گرفتگی عضلات

علل گرفتگی عضلات

* کشیدگی عضله در اثر حرکات ناگهانی بدن

 * انجام تمرین شدید یا بیش از حد ورزشی. اغلب بعد از دوی ماراتن، ورزشکاران در اثر از دست دادن املاح بدن، دچار گرفتگی دردناک عضلات می شوند.

 * آسیب عضلات در اثر نوع تروما و حادثه. دریافت پیغام های نادرست از مغز توسط ماهیچه های آسیب دیده باعث اسپاسم می شود.

 * بیماری هایی مثل فلج مغزی، ام اس (MS) و سیروز کبدی

 * آسیب اعصاب یا نخاع

اسپاسم عضلات به دو نوع کلی و جزئی تقسیم می شود

اسپاسم کلی، عبارت است از فشردگی و تنش در تمام عضلات بدن که عمدتاً به دلیل کاهش آب بدن رخ می‌دهد و با نوشیدن مقدار کافی آب و مایعات، می‌توان آن را برطرف کرد.

اسپاسم جزیی، به تنش و فشردگی در قسمت‌های خاصی از بدن مانند کمر یا گردن اطلاق می‌شود و عمدتاً ناشی از انجام حرکات ناگهانی در این مناطق است.

عضلات کمر و گردن بیشتر از سایر نقاط بدن به اسپاسم مبتلا می‌شوند.

اسپاسم کمر به دلیل انجام حرکات ناگهانی، ورزش‌های سنگین، نشستن و ایستادن بدون استراحت مناسب رخ می‌دهد. عوامل دیگری مانند بیماری‌ها، کاهش املاح بدن، بارداری و دوره‌های ماهانه در زنان نیز می‌توانند علت اسپاسم عضلات کمر باشند.

برای بهبود فشردگی عضلات کمر، استراحت و انجام تمرینات کششی پس از بهبود نسبی، اقدامات مهمی هستند.

درمان  گرفتگی عضلات

درمان گرفتگی عضلات با استفاده از داروهای ضد التهاب و پمادهایی مانند پمادهای نعناع‌دار، می‌تواند نقش مهمی در کاهش درد ناشی از گرفتگی عضلات داشته باشد.

استفاده از پمادها و مالیدن آن‌ها بر روی محل گرفتگی، باعث گرم شدن و انبساط عضلات و افزایش جریان خون می‌شود که می‌تواند به بهبودی و کاهش درد کمک کند.

استفاده از سرما و گرما به صورت متناوب نیز می‌تواند به بهبودی گرفتگی عضلات کمک کند. سرما باعث انقباض عضلات و گرما باعث گشادی بیش از حد عروق می‌شود که جریان خون را افزایش می‌دهد و بهبود گرفتگی عضلات را تسهیل می‌کند. بنابراین استفاده از کیسه یخ و کیسه آب گرم می‌تواند در این زمینه نقش موثری داشته باشد.

ماساژ دادن نیز می‌تواند در کاهش درد و بهبودی بسیار موثر باشد، اما باید به درستی و اصولی انجام شود. ماساژ باعث افزایش فشار خون و انبساط عضلات می‌شود که می‌تواند به بهبودی عضلات کمک کند.

استراحت، ماساژ، کشش عضلات و تمرینات کششی، درمان‌های مناسبی برای گرفتگی عضلات ساق پا هستند.

 

 

مقالات مرتبط

درد شانه و علت آن

مفصل شانه به سه استخوان متصل می باشد: 1- استخوان ترقوه (استخوان سرشانه) 2- استخوان کتف (تیغه شانه) 3- استخوان

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان