آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

علت کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست و درمان آن

wrist-sprains

کشیدگی و رگ به رگ شدن دست یکی از رایجترین آسیب دیدگی ها است که روی ماهیچه ها و لیگامان ها تاثیر میگذارد. در صورتیکه شما جهت یا سرعت خود را به صورت ناگهانی تغییردهید یا در هنگام فعالیت های ورزشی  به صورت ناخوشایند روی زمین بیافتید یا با کسی برخورد کنید رگ به رگ شدن مچ دست ایجاد می شود.

رگ به رگ شدن و کشیدگی

رگ به رگ شدن مچ دست زمانی ایجاد می شود که یک یا چند لیگامان دچار کشیدگی و پارگی شوند و یا پیچ بخورند و این عارضه بر اثر فشارهای زیادی است که روی مفصل ایجاد می شود لیگامان ها رشته های قوی از بافت های اطراف مفصل هستند، که استخوان ها را به یکدیگر متصل کرده است رایجترین قست هایی که دچار رگ به رگ شدگی می شوند شامل مچ دست، زانو، مچ پا، مچ دست و شست دست است. کشیدگی مچ دست زمانی ایجاد می شود که فیبرهای ماهیچه ها کشیده یا پاره شوند همچنین می تواند در ماهیچه ها بیش از حد کشیده و یا منقبض، در نهایت کوتاه شوند کشیدگی ماهچه ها در ساق پا، مفصل کمر مانند کشیدگی همسترینگ وکشیدگی ناحیه تحتانی کمر رایجتراست

علائم

علائم رگ به رگ شدگی و کشیدگی مچ دست شامل موارد زیراست:

1-  ایجاد درد مچ دست دراطراف مفصل تاثیرگذار

2-  ناتوانی دراستفاده ازمفصل به صور ت طبیعی وناتوانی درتحمل وزن برروی مفصل

3-  تورم مچ دست

4-  کبودی

5-  ضعف

ورم مچ دست ناشی از رگ به رگ شدن مفصل بلافاصله بعد از آسیب مچ دست ایجاد می شود، اما کبودی ممکن است زمان طولانی تری بعد از رگ به رگ شدن مچ دست ایجاد شود یا اصلا ایجاد نشود. کبودی معمولا در اطراف ناحیه آسیب دیده ایجاد می شود و هنگام آسیب دیدگی خون از بافت های آسیب دیده قبل از رسیدن به پوست در بین ماهیچه و اطراف مفصل تراوش می کند.علائم کشیدگی مچ دشت شامل موارد زیر است:

1-  بروز درد در ماهیچه تاثیرگذار

2-  ورم مچ دست

3-  کبودی

4-  گرفتگی ماهیچه ها (زمانیکه ماهیچه ها کشیده  ودردناک میشوند)

5-  ازدست رفتن عملکرد ماهچه ها به صورت جزئی یا کامل

6-  انباشته شدن خون در زیر پوست در ناحیه ای که کشیدگی مچ دست ایجاد شده است این روند را خونمردگی نیز می گویند که یک کبودی بزرگ به رنگ قرمز تیره ایجاد می شود.

علت

علت اصلی کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست انجام فعالیت های ورزشی و تصادف است که در آن افتادن و برخورد اتفاق می افتد که نتیجه آن رگ به رگ شدن و کشیدگی مچ دست می باشد. کشیدگی و رگ به رگ شدن زمانی ایجاد می شود که موارد زیر اتفاق بیافتد:

1-  کشیدگی بیش از حد

2-  تغییر ناگهانی سرعت و جهت

3-  افتادن ناخوشایند روی زمین

4-  برخورد با یک شخص یا شی

کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست زمانی ایجاد می شود که فعالیت های ورزشی انجام دهید و در آن برخورد فیزیکی، افزایش و کاهش سرعت ناگهانی انجام شود. آسیب دیدگی های ورزشی از جمله کشیدگی مچ دست زمانی ایجاد می شود که فرد برای اولین بار فعالیت های ورزشی انجام میدهد و ماهیچه های او فشارهای فیزیکی را تجربه نکرده است همچنین ورزشکاران با تجربه هم ممکن است دچار آسیب دیدگی شوند آنها زمانیکه در اوج انجام فعالیت های ورزشی برای تعلیم دادن هستند به دلیل استفاده زیاد از ماهیچه ها این نواحی دچار رگ به رگ شدن و کشیدگی مچ دست می شوند. در ورزش های رقابتی مانند دویدن درفواصل طولانی، ژیمناستیک و فوتبال خطر کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست زیاد است و این به خاطر فشارهای طبیعی و استفاده بیش از حد از یک گروه ماهیچه خاص می باشد.

کودکان هم به دلیل اینکه فعالیت های فیزیکی زیادی انجام میدهند، در خطر معرض آسیب دیدگی های ورزشی هستند اگر چه هنگام انجام فعالیت های ورزشی خطر بروز کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست در کودکان ایجاد می شود، اما بسیار مهم است که به یاد بیاورید انجام این فعالیت ها  برای سلامتی و افزایش اعتماد به نفس آنها بسیار موثر است. چندین مورد وجود دارد که باعث افزایش خطر آسیب دیدگی می شوند و شامل موارد زیر است:

1-  شرایط نامطلوب: انجام ندادن فعالیت های منظم ورزشی می تواند منجر به ضعف و کم انعطاف شدن ماهیچه ها شود و این موارد خطر بروز رگ به رگ شدم مچ دست را افزایش میدهد.

2-  روش های نامطلوب: استفاده از روش هایی که هنگام راه رفتن و دویدن باعث ایجاد فشار وزن بدن روی مفصل مچ دست میشود ویا انجام روش هایی که بعدازپریدن خطر آسیب دیدگی زانویامچ پا راافزایش میدهد

3-  گرم کردن ناکافی: گرم کردن مفاصل قبل از انجام تمرینات ورزشی به افزایش تحرک مفصل و جلوگیری از گرفتگی ماهیچه ها کمک می کند و خطر بروز آسیب دیدگی لیگامان ها و تاندون مچ دست را کاهش می دهد. گرم نکردن بدن به میزان مطلوب باعث افزایش خطر آسیب دیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست می شود.

4-  خستگی: زمانیکه ماهیچه های شما خسته باشند نمی توانند از مفاصل شما به درستی محافظت کنند و هنگامیکه خسته هستید کنترل حرکات بدن با مشکل مواجه می شود.

تشخیص

هنگام تشخیص رگ به رگ شدن و کشیدگی تاندون دست پزشک از شما در مورد نحوه آسیب دیدگی مفصل  سوال میکند و سپس شما را به صورت فیزیکی معاینه می کند و در موارد شدید مانند شکستگی مچ دست، پارگی و کشیدگی تاندون دست انجام تست اشعه ایکس ضروری است. پزشک از شما در مورد درمان هایی که قبلا انجام داده اید سوال می کند او همچنین در مورد داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید و روی رگ به رگ شدن و کشیدگی مچ دست تاثیر میگذارد مانند داروهای ضدانعقاد خون (داروهایی که باعث کاهش لختگی خون می شود). اطلاعاتی را کسب می کند، مفصل آسیب دیده هنگام معاینات برای ارزیابی میزان شدن آسیب دیدگی ارزیابی می شود پزشک موارد زیر را ارزیابی میکند:

1-  ایجاد درد، ناراحتی و ضعف در مفصل

2-  تورم و التهاب مچ دست

3-  ایجاد هر گونه برآمدگی که معمولا به سرعت ایجاد نمی شود

4-  کبودی و خونریزی در مفاصل یا عضلات مچ دست آنها همچنین میزان تحرک مفصل آسیب دیده و میزان تحمل فشار وزن بدن بوسیله مفصل را ارزیابی می کنند، در صورتیکه دچار رگ به رگ شدن مچ دست شدید باشید پزشک پارگی لیگامان ها را ارزیابی می کند که به این عارضه عدم استحکام مفصل یا عدم استحکام مکانیکی مفصل و از دست رفتن لیگامنت ها گفته می شود.

اکثر افرادی که دچار رگ به رگ شدن و کشیدگی مچ دست هستند به عکس برداری توسط اشعه ایکس نیازی ندارند اما در صورت بروز علائم زیر انجام این عکس برداری ضروری است:

1-  ضعف در استخوان های نواحی خاصی در مچ دست

2-  ایجاد اشکال در حرکت مفصل

عکس برداری توسط اشعه ایکس در صورتیکه شما بالاتر از سن 55 سال باشید و دچار کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست شده اید، ضروری است. به دلیل اینکه افراد بالای 55 سال در خطر بروز شکستگی بعد از هر گونه آسیب دیدگی قرار دارند.

درمان

در ادامه روش های درمانی رگ به رگ شدن و کشیدگی مچ دست ذکر شده است.

درمان های خانگی

  • استراحت: متوقف کردن فعالیت هایی که باعث ایجاد آسیب دیدگی می شود و استراحت دادن مفاصل و ماهیچه ها می تواند، موثر باشد از انجام فعالیت 48 تا72 ساعت بعد از کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست جلوگیری کنید پزشک از شما درخواست می کند از چوبدستی و یا عصا هنگام راه رفتن استفاده کنید.
  • یخ:48 تا72 ساعت بعد از رگ به رگ شدن و کشیدگی مچ دست، هر 2تا3 ساعت یکبار در روز به مدت 15 تا20 دقیقه از کمپرس های یخ استفاده کنید دقت داشته باشید یخ را مستقیم روی پوست قرار ندهید و آنرا در یک حوله قرار دهید و روی پوست بگذارید و هنگام خواب هم از یخ استفاده نکنید چون باعث سوختگی پوستی می شود.
  • فشرده کردن وبستن مفصل: با بستن مفصل بوسیله یک بانداژ می توان ازتحرک و ورم مچ دست و بروز آسیب دیدگی مجدد جلوگیری کرد شما می توانید برای انجام این روش ازبانداژهای کشی که در داروخانه ها موجود است استفاده کنید این بانداژ باید به صورت متعادل بسته شود نه خیلی شل باشد که از مفصل محافظت نکند و نه آنقدر محکم بسته شود که باعث کاهش جریان خون در مفصل شود، حتما قبل از خوابیدن بانداژ را باز کنید.
  • بالا نگهداشتن مفصل: مفصل آسیب دیده را از سطح زمین بالاتر نگه دارید.
  • از صدمه زدن به مفصل خودداری کنید: در 72 ساعت اولیه بعد از کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست از آسیب رساندن به مفصل خودداری کنید این به این معنی است که باید از انجام موارد زیر جلوگیری کنید:
  1. گرم کردن: از گرم کردن مفصل بوسیله حمام آب گرم، سونا یا کمپرس داغ خود داری کنید.
  2. الکل: مصرف نوشیدنی های الکلی می تواند باعث افزایش جریان خون و ورم ناشی از رگ به رگ شدن و کشیدگی مچ دست شود. و در نهایت روند بهبودی را کاهش می دهد.
  3. ماساژ: ماساژ باعث افزایش جریان خون و تورم مفصل می شود.
  4. تعویض مفصل مچ دست بسیار کمتر از تعویض مفصل در زانو یا مفصل ران انجام میشود با این حال در بعضی بیماران مبتلا به تخریب شدید مفصل مچ دست ، تعویض مفصل مچ دست میتواند درد بیمار را تا حدود زیادی کاهش داده و حرکات و توانایی های مچ را بهبود دهد.

حرکت مفصل بعد از رگ به رگ شدن و کشیدگی مچ دست: اکثر پزشکان توصیه می کنند، که استفاده از مفصل رگ به رگ شده را متوقف نکنید بیمار باید حرکت مفصل را تاجاییکه امکان دارد و بدون ایجاد درد خاصی شروع کند  دراین صورت مفصل مچ دست سریعتر بهبود می یابد پزشک همچنین با آموزش تمرینات خاص به بهبود عملکرد مفصل شما کمک کند.

بی تحرکی مفصل کشیده شده: توصیه ها برای مفصلی که دچار کشیدگی شده است متفاوت است بر اساس نوع آسیب دیدگی مفصل (کشیدگی و پارگی مچ دست) باید در روزهای اول بعد از کشیدگی مچ دست، مفصل بی تحرک باشد پزشک برای بی تحرک بودن مفصل استفاده ازبریس، مچ بند طبی، اسپلینت و گچ گرفتن را به بیمار توصیه می کند هدف از بی تحرکی ماهیچه ها شروع روند بهبودی مفصل است  و شما می توانید بعد از درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست، مفصل را بدون ایجاد هر گونه پارگی و کشیدگی مجدد در همان محل حرکت دهید و بعد از چند روز می توانید مفصل را مجددا حرکت دهید.

دارو

برای درمان درد ناشی از کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست مصرف پاراستامول به بیماران توصیه می شود، در صورتیکه مصرف این دارو موثر نباشد بیمار مسکن های قوی تری مانند کدئین را باید مصرف کند. مصرف این دارو فقط باید با تجویز پزشک انجام شود هم چنین ممکن است پزشک پماد یا ژ ل های ضدالتهاب بدون استروئید مانند کتوپروفن را برای درمان درد مچ دست تجویز کند. شما باید این ژل یا پماد را روی مفصل آسیب دیده بمالید و بلافاصله بعد از آن دست های خود را بشویید. کتوپروفن  می تواند پوست شما را به نور حساس کند در طول استفاده از این دارو تا دو هفته بعد از درمان در معرض نورآفتاب یا نورهای مصنوعی مانند چراغ خواب، لامپ حمام آفتاب(برای برنزه کردن بدن)قرار نگیرید.

 مصرف داروهای خوراکی مانند قرص های ایبوپروفن میتواند باعث کاهش التهاب وتورم ناشی رگ به رگ شدن و کشیدگی مچ دست شوند. اگرچه این قرص ها نباید در 48 ساعت اول بعد از آسیب دیدگی مصرف شوند به دلیل اینکه در روند بهبودی تاخیر ایجاد می شود.

فیزیوتراپی

 در موارد شدید آسیب دیدگی مخصوصا هنگام کشیدگی مچ دست پزشک شما را به متخصص فیزیوتراپی معرفی میکند. متخصص فیزیوتراپی با طراحی تمریناتی به بهبودی تحرک مفصل و بازگشت عملکرد طبیعی به مفصل آسیب دیده کمک می کند. این تمرینات به کاهش خطر مشکلات دراز مدت یا آسیب دیدگی های مجدد کمک می کند. تعدادی از افراد بعد از رگ به رگ شدن مچ دست مشکلات مداومی مانند درد، تورم وعدم استحکام برای ماه ها وحتی سال ها روبه رو می شوند. در صورتیکه علائم این اختلالات بهبود نیافت و یا با تشدید علائم روبه رو شدید حتما به پزشک مراجعه کنید پزشک هم شما را برای ارزیابی، معاینات و درمان های بیشتر شما را به پزشک متخصص ارتوپد معرفی میکند.

درمان های کایروپراکتیک

hand-treatment

متخصص کایروپراکتیک (درمان دستی) با فشارهایی که در اطراف لیگامان ها، تاندون و عضلات مچ دست ایجاد می کند باعث تنظیم و حفظ استخوان ها در جای صحیح خود می شود. زمانیکه یک مفصل دچار کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست از جای خود حرکت می کند بافت های اتصال دچار التهاب می شوند و مفصل نمیتواند این التهاب را تحمل کند درمان هایی که بوسیله پزشک کایروپراکتیک برای رگ به رگ شدن و کشیدگی مچ دست انجام می شود، می تواند به بدن کمک کند تا به بدن به صورت طبیعی بهبود یابد این درمان ها با افزایش جریان خون در مفصل آسیب دیده باعث کاهش فشار روی عصب و در نهایت کاهش درد و افزایش حرکت مفصل و دروه ریکاروی سریع می شود.

جراحی

کشیدگی و رگ به رگ شدن شدید مچ دست به معنای تمامیت بافت‌هایی مانند تاندونها و سایر بافت‌ها که به صورت کامل پاره شده‌اند، نیازمند جراحی برای ترمیم بافت است. در جراحی ترمیمی، درمان‌های خاصی برای بازگشت استقامت و عملکرد مفصل لازم است. اگر شما جراحی یا درمان‌های فیزیوتراپی را برای درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن شدید انتخاب کرده‌اید، موفقیت این درمان‌ها در طولانی مدت تأثیرگذار است.

رگ به رگ شدن و کشیدگی مچ دست می‌تواند در هر سنی رخ دهد. بیشتر این عارضه در ورزشکاران یا افرادی که به دلیل فعالیت‌هایشان مجبورند مچ دست را به صورت سریع حرکت دهند، رخ می‌دهد. همچنین، کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست ممکن است ناشی از سقوط به زمین باشد. برای جلوگیری از عوارض احتمالی، در صورت تشخیص علائم این بیماری، بهتر است با مراجعه به پزشک، درمان را شروع کنید

مقالات مرتبط

آرتروز زانو و کمر

فهرست مطالب1 آرتروز چيست ?2 علل آرتروز چیست؟3 برای اطلاعات بیشتر بر روی  ادامه مطلب کلیک کنید آرتروز چيست ? آرتروز عبارت

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان