علت دردهای ستون فقرات

درد ستون فقرات را می توان براساس علت ایجادی آن به ۲ دسته تقسیم کرد:

  • درد مکانیکی یا غیراختصاصی که (۹۸ درصد دردها را تشکیل می دهد) و بیشتر ناشی از اسپاسم عضلات یا کشیدگی تاندون ها و رباط هاست . از جمله علل درد در این گروه آرتروز مفاصل بین مهره ای، دیسک دچار فتق شده، تنگی کانال نخاعی و اختلالات آناتومیک ستون مهره است که با فعالیت بیمار، درد تشدید می شود.
  • علت دوم درد ستون فقرات به نام دردهای ثانویه که ۲ درصد دردهای ستون فقرات را تشکیل می دهد ممکن است ناشی از بدخیمی، عفونت های مهره و دیسک (عفونت های میکروبی، تب مالت، سل) آبسه و بیماری های روماتیسمی باشد که معمولا با فعالیت، درد بیمار تخفیف پیدا می کند. اختلالات روانی و استرس ها از عوامل ایجادکننده و تشدید کننده درد ستون فقرات هستند.

از علائم هشداردهنده دردهای کمری، می توان به ضعف عضلانی پیش رونده در اندام تحتانی و فوقانی، بروز اختلال کنترل ادراری یا مدفوعی، وجود درد شدید که خواب بیمار را مختل کرده باشد، وجود تب و لرز و کاهش وزن، بروز درد پس از یک حادثه یا ضربه، بیماران مبتلا به پوکی استخوان و سنین بالای ۵۰ سال اشاره کرد. درمان درد این روماتولوژیست با ابراز این که درد حاد ستون فقرات اساسا ناشی از اسپاسم عضله یا کشیدگی رباط هاست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *