آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

علت دردهای ستون فقرات

درد ستون فقرات را می توان براساس علت ایجادی آن به ۲ دسته تقسیم کرد:

  • درد مکانیکی یا غیراختصاصی که (۹۸ درصد دردها را تشکیل می دهد) و بیشتر ناشی از اسپاسم عضلات یا کشیدگی تاندون ها و رباط هاست . از جمله علل درد در این گروه آرتروز مفاصل بین مهره ای، دیسک دچار فتق شده، تنگی کانال نخاعی و اختلالات آناتومیک ستون مهره است که با فعالیت بیمار، درد تشدید می شود.
  • علت دوم درد ستون فقرات به نام دردهای ثانویه که ۲ درصد دردهای ستون فقرات را تشکیل می دهد ممکن است ناشی از بدخیمی، عفونت های مهره و دیسک (عفونت های میکروبی، تب مالت، سل) آبسه و بیماری های روماتیسمی باشد که معمولا با فعالیت، درد بیمار تخفیف پیدا می کند. اختلالات روانی و استرس ها از عوامل ایجادکننده و تشدید کننده درد ستون فقرات هستند.

از علائم هشداردهنده دردهای کمری، می توان به ضعف عضلانی پیش رونده در اندام تحتانی و فوقانی، بروز اختلال کنترل ادراری یا مدفوعی، وجود درد شدید که خواب بیمار را مختل کرده باشد، وجود تب و لرز و کاهش وزن، بروز درد پس از یک حادثه یا ضربه، بیماران مبتلا به پوکی استخوان و سنین بالای ۵۰ سال اشاره کرد. درمان درد این روماتولوژیست با ابراز این که درد حاد ستون فقرات اساسا ناشی از اسپاسم عضله یا کشیدگی رباط هاست.

مقالات مرتبط

درد گردن

گردن انسان شامل ۷ مهره است که بعد از کمر، شایع ترین ناحیه مستعد آرتروز، ساییدگی و کاهش فاصله و

مطالعه »

شانه درد و درمان آن

دردهای شانه در دو گروه سنی جوانی و میانسالی-سالمندی تقسیم‌بندی می‌شود که تروما، ضایعات ورزشی، بلند کردن اجسام سنگین، دیابت،

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان