آناتومی


مفصل اصلی شانه از کنار هم قرار گرفتن استخوان های بازو و کتف تشکیل شده است. در این مفصل سر استخوان بازو در کنار قسمتی از استخوان کتف که به آن حفره گلنوئید گفته میشود قرار میگیرد. حفره گلنوئید کم عمق است و سر استخوان بازو در کنار حفره گلنوئید مانند یک توپ بسکتبال در کنار یک بشقاب است. این شکل خاص حفره موجب میشد تا مفصل شانه مانند مفصل ران پایداری ذاتی نداشته و پایداری آن تا حد زیادی وابسته با بافت نرم ( عضلات و رباط ها و تاندون ) اطراف آن باشد. در این میان لابروم به پایداری مفصل کمک میکند لابروم بافتی شبیه به منیسک زانو است ( تقریبا ترکیبی از بافت رباط و غضروف) که دور تا دور لبه حفره گلنوئید چسبیده است. چسبیدن لابروم به حاشیه حفره گلنویید موجب میشود حفره بزرگتر و عمیق تر شده و در نتیجه پایداری مفصل شانه بیشتر شود.

 

علائم پارگی لابروم


مهمترین علامت پارگی لابروم حس جابجا شدن ناگهانی چیزی در شانه همراه با احساس یک صدا مانند کلیک است. بعد از آن ممکن است شانه برای چند ساعت دردناک شود. علامت دیگر این بیماری ناپایدار شدن مفصل شانه و احساس لقی در مفصل است. در اغلب موارد دررفتگی کتف و شانه، قسمت گوی مانند مفصل از مقابل حفره ی شانه خارج می شود. تشخیص و درمان دررفتگی شانه معمولا به دلایل زیر بسیار راحت است:

شکل شانه ناگهان از حالت مدور خارج شده و تحدب خود را از دست می دهد.

برآمدگی ای در مقابل شانه مشاهده شود.

نوعی از دررفتگی شانه که سر استخوان به سمت عقب حرکت می کند بسیار نادر است که از علائم دررفتگی شانه در مواقع تشنج یا برق گرفتگی اتفاق می افتد و تشخیص آن بسیار سخت است.
 

 

تشخیص پارگی لابروم


پزشک ابتدا با بیمار صحبت کرده و خصوصیات درد و عواملی که موجب شروع درد شده اند را از وی میپرسد. بعضی معاینات هم برای تشخیص این آسیب بکار برده میشوند. بطور مثال وقتی بیمار سعی میکند دست خود را به بالای سر ببرد احساس درد کرده و ممکن است احساس یک تقه یا کلیک در مفصل شانه بکند. معاینه دیگر اینست که پزشک از بیمار میخواهد دست خود را بصورت کشیده در جلوی بدن نگه داشته در حالیکه کف دست بطرف زمین باشد. در این حال پزشک سعی میکن دست بیمار را به پایین هل دهد و این حرکت موجب درد شانه میشود.

گاهی از اوقات از روش های تصویربرداری (مانند ام آر آی و یا سی تی اسکن همراه با تزریق ماده حاجب به داخل مفصل ) برای تشخیص پارگی لابروم استفاده میشود. تشخیص پارگی لابروم حتی با وجود استفاد از این ابزار ها مشکل است و در بسیاری اوقات برای تشخیص قطعی از آرتروسکوپ و دیدن مستقیم داخل مفصل شانه استفاده میشود.

– هنگام وقوع صدمه دردی شدید ایجاد می شود که با انجام حرکت و تلاش بارزتر خواهد شد. ممکن است در ۲۴ ساعت بعد درد و علایم التهاب تاندون شانه تشدید شود و سپس در جهت بالای بازو گسترش یابد. چنانچه ورزشکار روی شانه خود سقوط کرده یا جسم سنگینی را برداشته یا پرتاب کرده باشد، تشخیص پارگی تاندون عضله فوق خاری شانه قطعیت بیشتری خواهد داشت.

– چرخش خارجی بازو یا حرکت دست به سمت بالا و پایین توأم با درد خواهد بود که از دیگر نشانه ها و علائم پارگی تاندون شانه می باشد. در صورت پارگی غیر کامل وتر، می توان بدون وجود درد یا با درد اندک، بازو را در جهت خارج و تا زاویه ی ۶۰-۸۰ درجه بالا برد. اگر بازو در حد زاویه ۸۰-۱۲۰ درجه بالا برود، درد شانه افزایش یافته و پس از آن فروکش می کند (تصویر زیر را ملاحظه کنید). همچنین در دامنه حرکتی فوق الذکر عملکرد بازو ضعیف تر است. هنگامی که نسبت به وقوع پارگی کامل تاندون شانه مظنون هستیم آزمایش زیر را انجام می دهیم. بازو در زاویه بیش از ۱۲۰ درجه نسبت به بدن نگه داشته می شود، ولی هنگام پایین آمدن آن شاهد سقوط یکباره دست به پایین خواهیم بود. این یک علت مهم در تشخیص پارگی تاندون شانه محسوب می شود.

 

.

درمان پارگی لابروم

درمان


درمان در ابتدا شامل اقدامات غیر جراحی مانند استراحت، دوری از فعالیت های شدید ورزشی، استفاده از داروهای ضد التهابی مانند ناپروکسن و سلکوکسیب و فیزیوتراپی است. فیزیوتراپی معمولا بصورت استفاده از گرما و سرما و نرمش های کششی برای افزایش دامنه حرکتی مفصل و نرمش های تقویتی برای قویتر کردن عضلات روتاتور کاف انجام میشود. تقویت روتاتور کاف موجب افزایش پایداری مفصل شده و با ممانعت از نیمه دررفتگی های مکرر سر استخوان بازو از حفره گلنوئیدموجب فشار کمتر به لابروم میشود.

در صورتی که بعد از ۶-۴ هفته انجام اقدامات ذکر شده مشکلات بیمار همچنان باقی مانده باشد پزشک ممکن است از عمل جراحی برای درمان استفاده کند. در این اعمال جراحی اگر پارگی لابروم کوچک بوده و مشکل بیمار گیر کردن قسمت پاره شده در مفصل و در نتیجه درد باشد درمان شامل خارج کردن قسمت پاره شده لابروم است.

درمان بدون عمل جراحی


درمان بدون عمل برای پارگی های تاندون از جمله پارگی تاندون زانو و شانه بیشتر برای بیمارانی تعیین می شود که می توانند همه فعالیت های خود در زمان پیش از آسیب دیدگی را با موفقیت از سر بگیرند. چون نقص ناشی از آسیب معمولا جنبه زیبایی دارد تا عملکردی بیشتر بیماران می توانند با یک روش بدون نیاز به عمل خیلی زود به فعالیت های خود بازگردند. درمان اولیه شامل استفاده از دارو و یخ برای تسکین درد، تمرینات کششی فعالانه و ملایم، تمرینات تقویت کننده و تعدیل فعالیت ها به منظور اجتناب از فعالیت هایی است که باعث تحریک درد می شوند (باعث بوجود آمدن دوباره درد می شوند). غالبا می توان این برنامه درمان التهاب تاندون شانه را به صورت مستقل انجام داد هر چند برخی بیماران از فیزیوتراپی بهره مند خواهند شد. تمرینات خاص، می‌تواند حرکت جسمانی و تقویت شانه را بازیابی کند و همچین در درمان پارگی لابروم شانه نیز موثر است

درمان با عمل جراحی


پارگی تاندون فوق خاری شانه با ایجاد اختلال در عملکرد عضو می تواند باعث ناتوانی دائمی شو. در صورتی که تاندون شانه پاره شود و دیگر انواع روش های درمانی موثر واقع نشوند، ممکن است جراح ارتوپد یا پزشک تیم ورزش شانه عمل جراحی را توصیه کنند. پارگی سر بلند تاندون عضله دوسر به ندرت به درمان جراحی نیاز دارد. با این وجود، ممکن است بعضی از بیماران مانند ورزشکاران و کارگران ساده که به بهبود کامل قدرت بدنی خود نیاز دارند  به عمل جراحی نیاز داشته باشند.  همچنین ممکن است عمل جراحی برای آن هایی که پارگی جزئی دارند وعلائم پارگی جزئی آن ها با درمان غیر جراحی تسکین نمی یابد گزینه درستی باشد. ترمیم تاندون پاره شده (دوختن آن به هم) با استفاده از جراحی امکان پذیر نیست. با این وجود، گاهی برای اتصال دوباره تاندون به هومروس ( استخوان بازو) (که تنودز تاندون دوسر بازویی هم نامیده می شود) عمل جراحی توصیه می شود

.

مدت زمان بهبودی


بیمار می تواند استفاده از بانداژ ولپو را پس از چند هفته متوقف کند، اما حدود ۱۲ تا ۱۶ هفته طول می کشد تا در رفتگی شانه کاملا بهبود یابد.

معمولا می توان بعد از دو هفته اغلب فعالیت ها را انجام داد اما باید از بلند کردن وسایل سنگین و انجام ورزش هایی که حرکات شانه را درگیر می کند، به مدت ۶ هفته تا ۳ ماه پرهیز کرد. جراح ارتوپد یا فیزیوتراپیست در این مورد به فرد توصیه خواهند کرد.

ممکن است بیمار به مدت دو تا سه هفته، یا بیشتر در صورتی که شغل فیزیکی دارد، از کار مرخصی بگیرد. در این مورد باید با فیزیوتراپ یا مشاور صحبت کرد. اگر فرد دچار شکستگی مفصل بازو یا شانه نیز هست، باید تا ۶ هفته از بانداژ ولپو استفاده کند و مدت زمان بهبودی بیشتر خواهد بود.

 

 

http://salamati.ir/2016/09/27/what-is-a-rupture-in-the-shoulder-labrvm/

http://www.iranorthoped.com/fa/news/557/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%AF%DB%8C-%D9%84%D8%A7%D8%A8%D8%B1%D9%88%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D8%A7%D9%86%D9%87-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

http://www.iran.pezeshk.us/archives/45956

http://drorthoped.com/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%AF%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%88%D9%86-%D8%B4%D8%A7%D9%86%D9%87/

http://www.iran.pezeshk.us/archives/45955

http://drorthoped.com/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%AF%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%88%D9%86-%D8%B4%D8%A7%D9%86%D9%87/