آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

علائم شکستگی ستون فقرات

2Q==

شکستگی ستون فقرات همواره به عنوان یک صدمه جدی شناخته می‌شود و باید با دقت بسیاری مورد توجه قرار گیرد، زیرا ممکن است آسیب به نخاع را همراه داشته باشد. بعد از سقوط، احساس هر گونه درد در پشت به هنگام نشستن و همچنین ملاحظه هر گونه جراحت آشکار در این نواحی، ممکن است نشانه‌های شکستگی مهره‌ها باشد، مگر آن که خلاف آن ثابت شود. افتادن جسم سنگین روی پشت و یا سقوط از بلندی به طوری که ستون فقرات با جسم برخورد کند یا روی باسن یا جفت پاها افتاده باشد و یا سقوط بر روی سر، مثل شیرجه رفتن در استخر، می‌تواند باعث شکستگی ستون فقرات شود.

شکستگی ستون فقرات در اغلب موارد در زمینه پوکی استخوان و هنگامی رخ می‌دهد که استخوان‌های کوچک آن دچار ترک خوردگی می‌شود.

علائم و نشانه ها

علائم شکستگی ستون فقرات بسیار متنوع می‌باشند. در دو سوم موارد ممکن است هیچ دردی و یا درد کمی در هنگام شکستگی وجود داشته باشد، در حالیکه در سایر موارد درد بسیار شدیدی ایجاد می‌شود.

درد معمولاً در قسمت پشت و در محدوده مهره بمتلا می‌باشد و اغلب به سمت جلوی بدن کشیده می‌شود. این درد اغلب شدید بوده و ممکن است برای چند روز یا چند هفته باقی بماند. در اکثر موارد، بهبودی تدریجی در عرض چند ماه یا حتی چند سال رخ می‌دهد. گرچه بعضی از افراد ممکن است بعد از چند ماه هیچ دردی نداشته باشند، در برخی از موارد ممکن است این درد برای مدت‌ها باقی بماند.

از آنجایی که کمردرد و درد پشت یک شکایت شایع در بین مردم می‌باشد و شکستگی‌های ستون فقرات نیز همیشه همراه با درد نیستند، درد در کسی که دچار شکستگی ستون فقرات است ممکن است به علل شایع دیگری مانند التهاب مفاصل یا مشکلات دیسک باشد. در بعضی بیماران، پیدا کردن علت واقعی درد مشکل می‌باشد اما یک نکته و قاعده مفید در این موارد وجود دارد که شکستگی‌های ستون فقرات که به علت پوکی استخوان ایجاد شده اند باعث انتشار درد به قسمت پایین پاها نمی‌شوند (سیاتیک). این وضعیت معمولاً به علت مشکلات دیسک ایجاد می‌شود.

•درد پشت که در نزدیکی نقطه شکستگی رخ می‌دهد.
•دردی که هنگام ایستادن یا نشستن برای مدت طولانی بدتر می‌‌شود.
•دردی که هنگام استراحت یا درازکشیدن بدتر می‌شود.
•ندرتا ممکن است دردی که ظاهرا به نقطه‌ای دیگر مانند ساق پا یا شکم تیر می‌کشد بروز کند.

مقالات مرتبط

درمان درد سیاتیک

درد سیاتیک یا سیاتالژی که گاهی به سادگی سیاتیک  نامیده می‌شود، به مجموعه علائمی گفته می‌شود که در اثر تحت

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان