آرنج مفصلي است كه اجازه بلند كردن و پايين آوردن اشياء و چرخش به داخل و خارج دست را ميسر مي كند.

درد آرنج در اثر علل تاندوني عضلاني و يا استخواني ايجا د مي شود. معمولا شدت درد زياد نيست ولي اهميت زيادي دارد.

انواع درد آرنج

شایعترین علت درد آرنج التهاب تاندون در قسمت بیرونی می باشد که تحت عنوان سندروم آرنج تنیس بازان برای اولین بار مطرح شد. این سندروم در اثر فشار ناگهانی و یا تدریجی روی آرنج بوجود می آید.درد در ناحیه داخلی آرنج نیز شایع است. این درد بندرت در اثر فشار روی عصب رادیال دست ایجاد می شود. درد در اثر در رفتگي استخوان و يا كشيدگي عضلات نيز مي تواند بروز كند. بورسيت و آرتروز نيز از عوامل نه چندان شايع درد آرنج است.

بیشتر موارد درد آرنج به علت آسیبهای ناشی از استفاده زیاد از آرنج، آسیبهای ناشی از ورزشهای گوناگون، تفریحات وسرگرمی و آسیبهای شغلی آرنج می باشد. در این موارد بعلت حرکات تکراری دست، مچ دست یا بازو، ایجاد می شود. همچنین درد آرنج ممکن است بعلت آرتریت و التهاب مفاصل ایجاد شود اما مفصل آرنج کمتر از سایر مفاصل در معرض فرسایش و آرتروز قرار می گیرد. تعیین علت درد آرنج برای درمان آن مهم است.

اگر درد در قسمت خارجی آرنج دست دیده شود به نام بیماری آرنج تنیس باز و اگر درد در قسمت داخلی آرنج بروز کند به نام بیماری آرنج گلف باز خوانده می شود.

روش های درمان درد آرنج

استراحت دادن به آرنج

کاهش فشار روی آرنج و اصلاح نحوه کار بخصوص محافظت از آرنج در هنگام کار با رایانه

حمل نکردن اشیائ سنگین

عدم حمل اشیائ سبک به مدت طولانی

استفاده از یخ

درمان دردآرنج

استفاده از اسپلینت مخصوص

درمان درد آرنج

طب سوزنی

فیزیوتراپی

ورزش درمانی

ماسا‍ژ

لیزر

تزریق در ناحیه آرنج با کورتیکو استیروییدها و یا تزریق بوتوکس می تواند کمک کننده باشد.

درمان درد آرنج به روش طب سوزنی

طب سوزنی که یک شاخه از طب سنتی چین میباشد به راحتی درد ارنج را کنترل می کند. باید یادآور شد که نبود پديده التهابي آرنج از دلایل درد در این قسمت است به همين دليل ما از طب سوزنی جهت ایجاد التهاب کمک میگیریم تا پدیده التهابی فعال گردد و به دنبال ان خودبخود ترمیم فعال میشود.

معمولا جهت کنترل درد سریعتر از طب سوزنی گوش کمک میگیریم. افرادی که همکاری خوبی داشته باشند و بیماری زمینه ای مثل دیابت , کم خونی و .. نداشته باشند باید طی 5-6 جلسه کاملا خوب شوند. البته درد آرنج میتواند منشا گردنی نیز داشته باشد که ان نیز نیاز به بررسی بیشتر دارد.

 

 منبع: دکتر مغاری متخصص طب سوزنی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس