[sbu_post_image]

سیاتیک واژه‌ای است که به درد قسمت‌ تحتانی کمر با انتشار به باسن، ران و قسمت پایینی پا اطلاق می ‌شود. این درد اغلب با کرختی یا ضعف پاها همراه است. این درد ممکن است ناگهانی ایجاد شده و از چند روز تا چند هفته ادامه پیدا کند.سیاتیک به دلایل مختلفی که منجر به فشار یا آسیب به اعصابی که از کانال نخاعی خارج می ‌شوند، ایجاد می شود.
در منطقه ‌ای در بخش تحتانی کمر رشته‌ های عصبی انتهای نخاعی کنار هم قرار گرفته و عصب سیاتیک را تشکیل می ‌دهند. افرادی که مبتلا به درد سیاتیک هستند معمولا بین ۳۰ تا ۵۰ سال سن دارند. تقریبا ۸۰ تا ۹۰ دردصد از افرادی که سیاتیک دارند بدون هیچ مداخله جراحی بهبود پیدا می‌ کنند.

علل سیاتیک:

اکثر سیاتیک ‌ها زمانی رخ می ‌دهند که مرکز ژله مانند دیسک بین مهره‌‌ای به داخل یا بخش میانی دیسک برآمدگی پیدا می‌ کنند. این حالت که نام فتق خوانده می ‌شود، سبب ایجاد فشار به اعصاب قسمت انتهایی کمر یعنی جایی می‌ شود که شاخه ‌ای از طناب نخاعی در آن وجود دارد و یا سبب وارد آمدن فشار به خود اعصاب سیاتیک می ‌شود.
آرتریت تخریب ‌کننده به دنبال ساییدگی یا آسیب استخوان‌ های مهره‌ ای. این موضوع می ‌تواند سبب تنگی نخاع  شده، که ممکن است اعصابی را که در کانال نخاعی هستند تحت فشار قرار دهد.
مشکلات عروقی به دنبال ناهنجاری‌ های عروق خونی در داخل و اطراف کانال نخاعی.
به ندرت، وجود تومور در داخل کانال نخاعی، یا تومور مننژ، یا در فضای بین مهره‌ها و طناب نخاعی. رشد تومور ممکن است سبب فشار به طناب نخاعی و اعصابی شود که از آن خارج می ‌شود. سایر دلایل مثل ضربه، عفونت و التهاب هم می ‌تواند بافت‌ های عصبی را تحت تاثیر قرار دهد.

یکی از کاربردهای بسیار موثر طب سوزنی ، در جهت تسکین دردهای حاد و مزمن سیاتیک است. طبق تحقیقات به عمل آمده ، محققان متوجه شده اند که رشته های عصبی – محیطی و کوچک ملین داری که در عضلات قرار دارند ، در اثر سوزن زدن فعال می شوند و در نتیجه پیامهایی به نخاع ، مغز میانی و محور هیپوفیز می فرستند که این تحریکات با آزاد کردن موادی مانند انکفالین ، داینورفین ، سروتونین ، نوراپی نفرین ، بتااندورفین و … در خون و مایع مغزی – نخاعی باعث رفع درد می شود. از طرفی ، تحریک حاصله از سوزن زدن ، باعث ایجاد جریان الکتریسیته ای در اعصاب می شود که در ترمیم عصب و فعالیت عضلانی مربوطه نیز موثر است.

_______________________________________________

مطالب مرتبط:

طب سوزنی سیاتیک

علائم سیاتیک

دلایل بروز سیاتیک

تاثیر طب سوزنی در درمان سیاتیک

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس