آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

طب سوزنی در زمان بارداری

61490533eb61b0460f70be3202808372

استفاده از طب سوزنی در درمان افسردگی، تهوع و کاهش دردهای کمر و لگن در بارداری و یا تسهیل درد زایمان، از روش‌های پرکاربرد در طب سوزنی است.

یافته‌های یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند به درمان افسردگی دوران بارداری کمک کند.

با توجه به این یافته، زنان بارداری که ممکن است دچار افسردگی شوند، می‌توانند با مراجعه به دکتر طب سوزنی، این اختلال را در خود کاهش داده و یا حتی آن را معالجه کنند.

افسردگی دوران بارداری موضوعی نگران کننده است، چرا که تاثیرات منفی هم روی مادر و هم روی نوزاد و تمام اعضای خانواده دارد.

زنان باردار بسیاری ترجیح می‌دهند در دوران بارداری از داروهای ضد افسردگی استفاده نکنند، به دلیل اثرات منفی این داروها بر روی جنین. در این موارد، طب سوزنی می‌تواند جایگزین مناسبی برای درمان دارویی باشد.

طب سوزنی و کمر درد بارداری

نتایج بررسی پژوهشگران نشان می دهد، نوعی شیوه طب سوزنی در بهبود کمر درد و درد لگن زنان باردار موثر است.

نتایج بررسی پژوهشگران دانشگاه ییل درباره 159 زن باردار نشان می دهد استفاده از طب سوزنی به مدت یک هفته، درد ناحیه کمر و لگن را در زنان باردار به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

براساس این مطالعه، طب سوزنی نیز می‌تواند در بهبود توانایی حرکتی زنان باردار موثر باشد.

با توجه به محدودیت‌های استفاده از طب سوزنی در دوران بارداری، پژوهشگران برای اطمینان از بی‌خطر بودن این روش در بارداری، نیاز به انجام تحقیقات بیشتر را احساس می‌کنند.

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از این روش تأثیری بر کاهش درد زایمان ندارد، اما در افزایش آرامش مادر قبل از زایمان موثر است.

ترس از درد هنگام زایمان، باعث افزایش بی‌رویه سزارین می‌شود به نحوی که 22 درصد از سزارین‌ها به دلیل ترس از زایمان انجام می‌شود.

با توجه به عوارض متعدد داروهای کاهش درد بر روی مادر و جنین، مادران تمایل به استفاده از روش‌های غیر دارویی دارند و یکی از این روش‌ها، طب سوزنی است.

در صورتی که زنان آموزش‌های مربوط به فرآیند زایمان، روش‌های کاهش درد و اضطراب را ببینند، آمار سزارین و عوارض آن کاهش خواهد یافت.

محققان امیدوارند با افزایش نقاط طب سوزنی، به نتایج بهتری در کاهش دردهای کمر و لگن در زمان بارداری دست یابند.

طب سوزنی

طب سوزنی مناسب برای افراد ضعیف نیست، زیرا این افراد قادر به همکاری برای انجام این روش درمانی نیستند.

همچنین، کودکان خردسال نمی‌توانند از طب سوزنی استفاده کنند، زیرا از این روش می‌ترسند و نمی‌توانند با پزشک متخصص همکاری کنند.

برای افراد دچار سوختگی، نیز استفاده از طب سوزنی مناسب نیست، زیرا تحریک الکتریکی سوزن‌ها برای آنان دردناک خواهد بود.

طب سوزنی یک روش درمانی مکمل است که به موازات درمان‌هایی مانند ارتوپدی استفاده می‌شود و با استفاده از این روش، حرکت انرژی و زیستی در بدن تسهیل و گرما و سرمای بدن تنظیم می‌شود.

برای مطالعه ” کمردرد در دوران بارداری ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان