طب سنتی و دردهای ستون فقرات

post_image

عفونت های ستون فقرات  

پخش شدن میکروب در جریان خون، علت اصلی در عفونی شدن ستون فقرات تلقی میشود.

عوامل داخلی نظیر عفونت‌های پروستات، روده، ریشه دندان و سینوس‌ها که از طریق جریان خون به ستون فقرات منتقل می‌شوند و عوامل خارجی مانند سوانح رانندگی که سبب آسیب و درد شدید به ستون فقرات می‌شود در نهایت فرد را با عفونت‌های ستون فقرات مواجه می‌کند.

کمردرد، تب، اختلالات حرکتی و خشک شدن کمر از جمله علائم این نوع از عفونت تلقی می‌شود و درمان آن بسته به تشخیص پزشک و شدت عفونت متفاوت است.

چنانچه این عفونت به موقع تشخیص داده شود با تجویز آنتی بیوتیک، استراحت کامل و استفاده ازکمربندهای طبی در طول ۶ ماه قابل درمان است ولی در غیر این صورت با عدم تشخیص به موقع، چرک، آبسه و فرسایش بین مهره‌ها ایجاد می‌گردد که تنها راه درمان آن جراحی است.

طب سنتی و دردهای ستون فقرات

درد ستون فقرات گردنی و کمری از مشکلات شایعی است که افراد زیادی از آن شکایت دارند و یکی از مهم‌ترین علل مراجعه به مراکز درمانی است.

هرگونه التهاب، تورم و ضایعه در عضلات، تاندون ها، ستون مهره ها، مفاصل بین مهره ای، دیسک بین مهره ای، اعصاب، عروق خونی و نخاع می تواند باعث ایجاد درد در موضع یا نقاط دورتر به شکل دردهای تیر کشنده، خنجری، سوزنی، احساس گزگز یا بی حسی شود.

شایع ترین علل این گونه دردها گرفتگی عضلات، فتق دیسک بین مهره ای، انحراف جانبی ستون فقرات، آرتروز، تنگی کانال نخاع و تومور است که عوامل متعددی مانند روش نادرست راه رفتن، نشستن یا ایستادن، سن بالا، اضافه وزن، ضربه، پوکی استخوان، بیماری های متابولیک، ورزش طولانی مدت و ناصحیح بیماری های روانی می تواند در ایجاد آن موثر باشد.

غیر از روش های رایج دارویی و جراحی، برای کاهش دردهای ستون فقرات می توان از روش هایی کم عارضه تر نیز تحت نظر دکتر ستون فقرات استفاده کرد.

در این روش سوزن های بسیار نازکی وارد نقاط خاص در پوست و عضلات اطراف موضع درد و نقاط دیگر بدن می شود که می تواند با کاهش گرفتگی واسپاسم عضلانی، بهبود جریان خون ناحیه، کاهش التهاب و آزاد شدن مواد ضددرد از پایانه های عصبی به کاهش یا بهبود بیمار بینجامد.

سوزن های استفاده شده در طب سوزنی باید استریل و یکبار مصرف بوده و انجام این روش بدون درد است.

برحسب شرایط بیمار، گاهی می توان از تحریک این نقاط با الکتریسیته، گرما و لیزر نیز استفاده کرد.

همزمان با طب سوزنی می توان از بادکش گذاری نیز به عنوان یک روش کمکی در کاهش دردهای ستون فقرات استفاده کرد.

ماساژ نیز در صورتی که از سوی یک متخصص انجام شود، می تواند کمک کننده باشد؛ البته باید دقت کرد اگر ماساژ به طریق علمی و صحیح انجام نشود، می تواند در برخی موارد بیمار را دچار عارضه کند.

بعضی از گیاهان نیز خاصیت ضد درد دارد از آن جمله می توان به آنیسون، زنجبیل، دارچین، زنیان، مقل، دانه اسفند، تخم کرفس، جیسنگ، نعنا و زیره اشاره کرد.

برخی فرآورده های طبیعی از جمله زردچوبه، مرزنجوش، ترکیبات نعنا، رزماری، بادیان و روغن بابونه را نیز می توان به صورت مالیدنی در موضع برای کاهش التهاب و درد استفاده شود.

طب سوزنی یکی از روشهای درمان آسیبها و دردهای ستون فقراتی.

طب سوزنی یکی از روش های شناخته شده برای کاهش یا بهبود انواع دردهای عضلانی ـ اسکلتی از جمله دردهای ستون فقرات است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *