[sbu_post_image]

 طبقه بندی های مختلفی در مورد علت ، نوع و شکل شکستگیها وجود دارد که در زیر به شرح مهمترین آنها می پردازیم.

 اول: باز و بسته

 ۱- باز(open fracture) یا مرکب (compound fracture)

 موقعی باز است که قطعات شکسته باعث پارگی پوست گشته و به خارج راه یافته باشد.با توجه به شانس عفونت و خونریزی ، این شکستگی ها جزو اورژانسهای پزشکی بوده و باید هرچه زودتر تحت درمان قرار گیرند. آندرسن (Anderson) و همکارانش شکستگی های باز را به سه گروه طبقه بندی کرده اند.

 درجه ۱: آسیبی است که علت ضایعه ی پوستی از داخل می باشد. یعنی قطعات استخوان است که پوست را پاره کرده است (in-out). این نوع آسیب ها معمولا تمیز بوده و زخم کوچک ولی عمیق در پوست وجود دارد. از نظر درمانی این نوع عارضه را پس از تمیز کردن پوست بایدنظیر شکستگی بسته درمان نمود.

 درجه۲- در اثر ضربه ی وارده از خارج بوجود آمده است . ضربه ی وارده ابتدا باعث آسیب پوست و نسوج نرم و سپس آسیب به استخوان شده است(out-in)

 درجه ۳: آسیبی است که در اثر برخورد با قطعات خمپاره و گلوله بوجود آمده است. ضربات وارده ناشی از این اجسام علاوه بر ضایعات استخوان باعث ضایعات شدید پوست، نسوج زیر جلدی ، اعصاب ، تاندونها و شرائین می گردد. در این شکستگی ها نکروز و آلودگی وسیع در نسوج استخوان ونرم وجود دارد که ممکن است باعث عفونت و یا جوش نخوردن استخوان گردد.

 ۲- بسته (close fracture) یا ساده (simple fracture)

 در این نوع آسیب زخمی وجود نداشته و در صورت وجود زخم بصورت خراش سطحی بوده و قطعات شکسته به خارج راه نیافته اند. ضایعات نسوج نرم معمولا کمتر از شکستگی باز بوده و شانس پیدایش عفونت در آن بسیار نادر

است.

 دوم: مرضی و غیر مرضی

 شکستگی اگر در استخوان سالم بوجود آید مرضی نبوده ، ولی اگر در استخوان بوجود آید که در اثر ضایعه ای ضعیف شده باشد (استئوپروز شدید، کیست استخوان ، تومور استخوان ) آن را مرضی (pathologic fracture) گویند، ضربات وارده برای بوجود آوردن این نوع آسیب شدید نبوده و ممکن است جزئی باشد.

 سوم: انواع

 ۱- ترک برداشتن استخوان (hair line fracture)

 که غالبا در اثر ضربه جزئی بوجود آمده و ممکن است کامل و یا ناکامل باشد.

stress fracture-2: این آسیب ناشی از ضربات خفیف و مکرر بوده که باعث شکستگی میکروسکوپی استخوان می گردد. پزشک معمولا پس از به وجود آمدن کال استخوان به وجود آن پی می برد. با توجه به اینکه این نوع آسیب در سربازان در اثر رژه های مکرر و طولانی بوجود می آید به آن march fracture نیز می گویند.

۳ ترکه تری(Greenstick fracture): این آسیب در کودکان دیده می شود. ولی همه ی شکستگی های اطفال از این نوع نمی باشند. ضربه ی وارده به استخوان باعث شکسته شدن استخوان در طرف مقابل ضربه گشته در حالی که در طرفی از استخوان که ضربه به آن وارد شود استخوان درهم فشرده می گردد. پارگی ضریع استخوان و نسوج نرم اطراف آن غالبا خفیف است.

۴- درهم رفته(impacted fracture): در این نوع آسیب که بیشتر در استخوان های اسفنجی دیده می شود قطعات شکسته در هم فرو رفته اند ، مثل شکستگی درهم فرو رفته ی گردن استخوان ران.

۵- فشرده (compression fracture): این آسیب که در استخوان های اسفنجی دیده می شود در اثر وارد آمدن فشار بیش از تحمل به استخوان بوجود می آید. مثل عارضه فشرده مهره ها در اثر خم شدن ناگهانی کمر در پسران و

شکستگی فشرده استخوان پاشنه در اثر سقوط از بلندی ، جوش خوردن قطعات شکسته در این آسیب سریع است.

۶- فرو رفته(Depressed fracture): در اثر وارد آمدن فشار ناگهانی و شدید روی یک قسمت از استخوان بوجود می آید .مثل شکستگی فرورفته ی جمجمه و فرورفته ی انتهای فوقانی درشت نی .

۷-عرضی(transverse fracture) : خط شکستگی عرضی بوده و عمود بر محور طولی استخوان  است این نوع آسیب معمولا پایدار است.

۸- مایل(oblique fracture):خط شکستگی مایل بوده و عارضه غالبا ناپایدار است.

۹-مارپیچی(spiral fracture): خط این آسیب مارپیچی بوده و جوش خوردن آن سریعتر از دو نوع قبلی است.

۱۰-کنده شدن استخوان(Avulsion fracture): کنده شدن قسمت کوچکی از استخوان ممکن است در اثر انقباض ناگهانی عضله (مثل قاعده ی پنجمین متاتارس ، برجستگی بزرگ درشت نی) و یا در اثر کشش بیش از حد روی

رباط یا کپسول مفصلی بوجود آید.(مثل کنده شدن لبه ی داخلی انتهای فوقانی بند اول شست در اثر فشار بیش از حد روی آن).

 ۱۱- چند تکه ای (comminuted fracture):قطعات شکسته شامل دو قطعه ی بزرگ و چند قطعه ی کوچک در محل آسیب می باشد.

۱۲- چند قطعه ای ( segmental fracture): که استخوان در چند نقطه شکسته است (معمولا دو نقطه). این آسیب را باید از شکستگی چند تکه ای مجزا دانست. جا انداختن ممکن است دشوار باشد . قطعات شکسته ممکن است در یک نقطه ی جوش خورده و در نقطه ی دیگر جوش نخورد.

۱۳- داخل مفصلی (intra articular fracture ): که در آن خط شکستگی به داخل مفصل راه یافته است، ممکن است باعث محدودیت حرکات مفصلی گردد. تغییر مکان قطعات باعث ناهمواری سطح مفصلی گشته موجب پیدایش تغییرات دژنراتیوثانویه مفصل گردد.

۱۴- دررفتگی  (fracture- dislocation ): در مواردی که آسیب همراه با دررفتگی مفصل باشد آن را دررفتگی گویند مثل دررفتگی مفصل ران و شانه .

۱۵- جابجائی قطعات شکسته: شکستگی ممکن است با یا بدون جابجایی باشد. جابجایی قطعات شکسته ممکن است جزئی و یا شدید و غالبا به یکی از اشکال زیر دیده می شود.

الف: زاویه دار شدن قطعات شکسته (Angulation)؛

ب- سوار شدن قطعات شکسته روی یکدیگر ( overriding)؛

ج- چرخش قطعات شکسته نسبت به یکدیگر  ( rotation).

دو تغییر شکل اول و دوم در صورتی که شدید نباشند بخصوص در اطفال اکثرا قابل قبول است ، ولی تغییر شکل سوم قابل اصلاح نبوده و نباید آن را قبول کرد.

۱۶- صفحه ی رشد(Epiphyseal fracture): در مواردی که خط شکستگی در محل صفحه ی رشد بوده و یا به صفحه ی رشد راه یابد ضایعه را شکستگی صفحه ی رشد گویند. بحث بیشتر درباره ی این نوع آسیب ها در قسمت عارضه اطفال خواهد آمد.

درمان

هدف از درمان عبارت است از :

– بهبود حال بیمار و پیشگیری از خونریزی ، شوک و غیره؛

– تسکین درد؛

– اصلاح تغییر شکل اندام؛

– پیشگیری از پیدایش تغییر شکل اندام؛

– کمک به جوش خوردن شکستگی؛

– و بلاخره هدف کلی و نهائی از درمان اعاده ی کارائی در اندام است.

برای آشنایی بیشتر با “درمان شکستگی” بر روی لینک کلیک کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس