آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

شکستگی کالیس

گاهی اوقات شکستگی بصورت یک ترک و بدون جابجایی واضح است ولی در اکثر موارد در محل شکستگی جابجایی وجود دارد. محل شکستگی معمولا بصورت یک خط عرضی حدود دو سانتیمتر بالاتر از سطح مفصلی مچ دست است. به این ترتیب یک قطعه شکسته شده بین خط شکستگی و مفصل مچ بوجود میاید. این قطعه معمولا به سمت پشت و بیرون جابجا می شود و همچنین به سمت پشت کج شده و زاویه دار می شود كه به اين شكستگي ، شکستگی کالیس گفته مي شود.

2

در شکستگی کالیس، وقتی پوکی استخوان شدید است، قطعات شکسته شده ممکن است به هم فشرده شده و در هم فرو روند به گونه‌ای که در تصویربرداری از خط شکستگی واضح نباشد. گاهی اوقات در این نوع شکستگی، بیش از یک قطعه شکسته شده بین خط شکستگی عرضی و مفصل مچ دست ایجاد می‌شود. به عنوان مثال، یک خط طولی شکستگی ممکن است از خط عرضی شروع شده و به داخل سطح مفصلی مچ دست وارد شود.

در شکستگی کالیس همراه با شکستگی انتهای تحتانی استخوان رادیوس، معمولاً انتهای تحتانی استخوان اولنا نیز دچار شکستگی می‌شود. شکستگی استخوان اولنا معمولاً در پایین‌ترین قسمت آن رخ می‌دهد، که آن را زائده استیلوئید اولنا (Styloid process) می‌نامند. در این نوع شکستگی، جابجایی قطعه شکسته شده به سمت پشت و بیرون، باعث تغییر شکل خاصی در ظاهر مچ دست شکسته شده می‌شود و آن را به شکل چنگال درآورده است. گاهی اوقات در شکستگی کالیس، جابجایی قطعه شکسته شده برعکس بوده و به سمت جلو جابجا می‌شود که به آن شکستگی اسمیت می‌گویند.

فهرست مطالب

علائم 

در شکستگی کالیس به علت شکستگی مچ دست بسیار دردناک و متورم میشود. حرکات مچ  محدود و همراه درد بوده، فشار به ناحیه شکسته شده موجب افزایش شدت درد می شود.و این شکستگی ظاهر مچ دست را کاملا تغییر می دهد.

1548_orig

تشخيص 

تشخیص قطعی شکستگی کالیس با استفاده از رادیوگرافی ساده امکان‌پذیر است. در این نوع رادیوگرافی، خط شکستگی بالای سطح مفصل مچ دست قابل مشاهده است. قطعه شکسته شده ممکن است بین خط شکستگی و مفصل مچ دست به سمت پشت و بیرون جابجا شود. در برخی موارد، این قطعه شکسته شده ممکن است خرد شده باشد و در برخی موارد دیگر، خط شکستگی به درون مفصل مچ هم راه پیدا کند.

منبع:ايران ارتوپد

مقالات مرتبط

شکستگی لگن

لگن یک ساختار در اندام‌های ادراری و تناسلی است که در صورت شکستن، می‌تواند به این اندام‌ها آسیب برساند. شکستگی

مطالعه »

فیزیوتراپی و درمان دیسک کمـر

فیزیوتراپی شیوه‌ای از درمان بیماری‌ها و اختلالات عصبی-ماهیچه ای-اسکلتی با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان