در ناحیه آرنج قسمت پایینی استخوان بازو با دو استخوان که ساعد را می سازند مفصل می شود. این دو استخوان را رادیوس ( زند اعلی یا بالایی) و اولنا ( زند اسفل یا پایینی) می نامند. استخوان رادیوس در قسمت بالایی خود به شکل یک استوانه کم ارتفاع یا یک دیسک است که به آن سر استخوان رادیوس می گویند. سطح بالایی این دیسک مقعر است و با سطح محدب کندیل لترال بازو مفصل می شود. بلافاصله زیر سر رادیوس را گردن استخوان رادیوس می نامند.

علل

شکستگی سر استخوان رادیوس یکی از شکستگی های شایع جوانان است. مکانیسم ایجاد شکستگی زمین خوردن در حالتی است که شخص دست را حائل قرار می دهد. با برخورد کف دست به زمین نیروی زیادی از طریق ساعد به سمت بالا وارد شده و سر استخوان رادیوس را محکم به کندیل خارجی استخوان بازو میکوبد و بدین وسیله موجب شکسته شدن سر رادیوس میشود.

aaaaaaaaaaaa

گاهی اوقات شکستگی بسیار مختصر و بصورت یک شکاف عمودی در سر استخوان است. گاهی اوقات شکستگی سر استخوان مانند یک قاچ کیک کنده شده و جابجا می شود و گاهی هم استخوان  کاملا خرد شده و به چند تکه تبدیل می شود. در حین شکستگی های شدید به غضروف سر رادیوس و کاپیتولوم هم آسیب های شدیدی وارد می شود.

علائم

در شکستگی سر استخوان رادیوس بیمار از درد در قسمت خارجی مفصل آرنج شاکی است. حرکات آرنج بخصوص حرکات چرخشی آن دردناک است و فشار با انگشت به سر رادیوس موجب افزایش درد میشود. در این شکستگی تورم زیادی در ناحیه آرنج وجود ندارد. در شکستگی سر استخوان رادیوس ممکن است چرخش ساعد دچار محدودیت و گیر شود.

تشخیص

تشخیص نهایی  با استفاده از رادیوگرافی ساده است. البته ممکن است برای دیدن خط شکستگی نیاز باشد تا از جهت های خاصی از مفصل آرنج رادیوگرافی انجام شود.

vvvvvvvvvvv

برای مطالعه ی مقاله ی بیشتر درباره ی “شکستی استخوان“بر روی لینک های زیر کلیک کنید

اهداف درمان شکستگی

انواع وعلائم شکستگی استخوان

همه چیز درباره شکستگی استخوان ها

روشهای مختلف درمان شکستگی

راه‌های ترمیم شکستگی استخوان

شکستگی ها وعلل و درمان

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس