شکستگی استخوان تالوس در ناحیه مچ پا از شکستگی های مهم است و تشخیص و درمان مهارت و تجربه بالایی را در پزشک معالج طلب می کند.

آناتومی استخوان تالوس

 استخوان تالوس Talus یا قاپ استخوان کوچکی است که در ناحیه مچ پا قرار گرفته است. استخوان تالوس در بالا با استخوان های درشت نی و نازک نی و در پایین با استخوان پاشنه مفصل می شود. سطح بالایی استخوان تالوس مثل لاک پشت گوژ مانند است. استخوان تالوس حلقه رابط بین استخوان های ساق و کف پا است. مفصل بین تالوس و استخوان های ساق را مفصل مچ پا و مفصل بین تالوس و استخوان پاشنه را مفصل ساب تالار Subtalar می گویند.

2552_orig

 علل

 شکستگی استخوان تالوس معمولاً بدنبال تصادفات وسایل نقلیه ایجاد می شود. گرچه سقوط از بلندی هم می تواند علل دیگر این شکستگی باشد. احتمال شکستگی در ناحیه ستون مهره همراه با این شکستگی وجود دارد که باید به آن توجه کرد.

1

علائم و تشخیص

 درد شدید در ناحیه مچ پا، ناتوانی در ایستادن و تورم شدید مچ پا از علائم شکستگی استخوان تالوس است. در این ضایعه، معاینه عروق و اعصاب در ناحیه مچ بسیار مهم بوده و رادیوگرافی ساده کمک اصلی در تشخیص است. گاهی اوقات شکستگی در رادیوگرافی ساده دیده نمی شود که در این مواقع پزشک معالج ممکن است از سی تی اسکن کمک بگیرد. سی تی اسکن همچنین در تعیین مقدار جابجایی قطعات شکسته شده و برنامه ریزی برای نوع درمان کمک کننده است.

2551_orig

درمان

 درمان شکستگی استخوان تالوس باید بسیار با دقت و با توجه به جزئیات انجام شود. چون قسمت اعظم سطح این استخوان از غضروف مفصلی پوشیده شده و با استخوان های دیگر مفصل شده است اگر استخوان با جابجایی کمی هم جوش بخورد یا اصلاً جوش نخورد ممکن است با عوارض جبران ناپذیری مثل استئوآرتریت (آرتروز) مچ پا، درد مزمن مچ پا و کلاپس استخوان همراه شود. باید به محض وقوع آسیب و شک به این شکستگی کل پا و مچ پا و ساق بیمار را در یک آتل که سطح داخلی آن کاملا با پنبه نرم شده است قرار داد. بیمار باید در حالت دراز کش قرار گرفته و مچ پا را بالاتر از سطح قلب قرار دهد. هر ساعت بمدت بیست دقیقه باید محل درد را با کیسه حاوی یخ خرد شده سرد گردد.

در صورتی که جابجایی قطعات شکسته شده زیاد باشد ارتباط قطعات جابجا شده با استخوان های بالا و پایین از بین می رود. به زبان دیگر دررفتگی ایجاد می شود. در این موارد باید دررفتگی بصورت اورژانس جااندازی شود.

درمان اغلب توسط عمل جراحی است. بندرت در مواقعی که شکستگی استخوان تالوس کاملاً بدون جابجایی باشد ممکن است پزشک ارتوپد تصمیم به درمان غیر جراحی به توسط گچ گیری بکند. در این صورت بیمار باید بمدت ۸-۶ هفته از گذاشتن پا بر روی زمین اجتناب کرده و بعد از آن نرمش های بخصوصی را برای بدست آوردن دامنه حرکات مچ پا انجام دهد. در صورت هر گونه جابجایی هر چند اندک در محل شکستگی ، درمان جراحی مورد نیاز است.

منبع:ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس