مشخصات سوزن های طب سوزنی

سوزنهای طب سوزنی تو پر بوده و بسیار نازک و قابل انعطاف می باشند، قطر آنها mm3/0 –2/0 (به ضخامت یک تار مو) است، ماده ای هم توسط این سوزنها قابل تزریق نمی باشد. این سوزن ها به دلیل صیقلی بودن و نداشتن سوراخ در مرکز سوزن برای تزریقات، بسیار نازکتر است و درد کمتری نسبت به سوزن های تزریقات دارند.

سوزن ها دارای یک روکش پلاستیکی به نام گاید (هادی) هستند که سبب سریعتر شدن وارد کردن سوزن به بدن می شود. این افزایش سرعت برای رد کردن پوست، که محل تراکم بیشتری از عصب های حسی است، سبب کاهش حس درد است. در اغلب موارد بدون درد و یا دردی در حد کشیدن یک تار مو دارد، حتی خونریزی و کبودی ناشی از این سوزنها شایع نیست. عمق فرو رفتن سوزنها بستگی به بافت منطقه مورد نظر دارد مثلا در ناحیه دست کمتر از ران باید فرو رود.

استفاده از سوزن های یکبار مصرف و نو می تواند کاملا بی درد باشد.(به دلیل تیز بودن سوزن های نو)

لازم به ذکر است اضطراب و نگرانی بیمار می تواند خود سبب افزاش حس درد گردد.

آرامش شما و استفاده از سوزن های یکبار مصرف، نو و همراه گاید(هادی)، میتواند ترس ذهنی شما را که بیشتر در جلسه اول ایجاد می شود را به راحتی از بین ببرد. جنس برخی از این سوزنها، ضد زنگ و استیل بوده و اندازه ها و قطرهای متفاوتی دارند، به گونه ای که قطر آنها از 28 تا 32 میلیمتر است.

سوزنها نباید کج، فرسوده و یا کند باشند؛ زیرا امکان دارد در بدن شکسته شوند.

در این طب، روش استفاده سوزن برای هر بیمار کاملا اختصاصی بوده و کمتر اتفاق می افتد که از سوزن های خمیده استفاده شود.

سوزن های مورد استفاده در طب سوزنی، براساس سن بیمار،وضعیت و محل مورد درمان در بدن انتخاب می شوند.

تحریک نقاط طب سوزنی با سوزن

احساس تحریک با طب سوزنی به صورت های متفاوتی در افراد دیده می شود و توصیف آن قدری مشکل است مگر اینکه هر کس به تنهایی آنرا تجربه کرده باشد، ولی معمولا به شکل کرختی، برق گرفتگی، سوزش، سنگینی، انبساط، فشار و خارش درک می شود. حتی در یک فرد احساس تحریک سوزن در هرنقطه کمی متفاوت حس می شود. تمامی این حالات پس از خارج کردن سوزنها از بین می روند.

احساس سوزن می تواند به طرف بالا یا پائین در مسیر های طب سوزنی حرکت کرده و درک شود.حتی گاهی برای درک آن لازم است بعد از عبور سوزن از سطح پوست، مانورهای خاصی به سوزن داد (بالا و پائین کردن، چرخاندن و ……) با توجه به نوع بیماری هر قدر احساس تحریک سوزن مناسب باشد نتیجه درمانی بهتر خواهد بود. تعداد سوزن مورد استفاده بر اساس تشخیص پزشک متفاوت است ولی به طور متوسط 20-4 عدد و یا بیشتر بکار می رود.

ترس از سوزن های طب سوزنی

بسیاری از افراد از سوزنهای طب سوزنی می ترسند، فکر میکنند که طب سوزنی باید بسیار دردناک باشد و مانند تزریقات دردناک است. برخی دیگر از بیماران احتمال انتقال عفونت به وسیله طب سوزنی برایشان نگران کننده است. این ترسها مانع از درمان بموقع آنها شده و بیماری پیشرفت بیشتری می کند.

اکثر بیماران وقتی به سوزن فکر می کنند تجسم سوزنهای تزریقی را نموده و می ترسند، درد ناشی از سوزنهای تزریقی به علت سایز بزرگ، تنه حاوی سوراخ و سر برنده آنها می باشد که این خصوصیات، باعث پاره شدن بافت و عبور ماده تزریقی می شود و از طرف دیگر فشار وارده از جانب ماده تزریقی و حتی ترکیب آنها همگی در تولید درد نقش دارند.
بیمارانی که بیش از حد سوزن می ترسند می توانند از روشهای طب سوزنی بی درد مثل : طب فشاری , لیزر کم توان, الکترواکوپانکچر, انواع باد کشها و نور درمانی و …. استفاده کنند.

منبع: دکتر مغاری متخصص طب سوزنی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس