آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

سوزن های طب سوزنی ومشخصات آن

مشخصات سوزن های طب سوزنی

سوزن‌های طب سوزنی دارای قطر mm3/0–2/0 (به ضخامت یک تار مو) هستند که بسیار نازک و قابل انعطاف می‌باشند. این سوزن‌ها به دلیل صیقلی بودن و عدم داشتن سوراخ در مرکز سوزن برای تزریق، بسیار نازکتر هستند و درد کمتری نسبت به سوزن‌های تزریق دارند. ماده‌ای نیز توسط این سوزن‌ها قابل تزریق نمی‌باشد.

همچنین، سوزن‌ها دارای یک روکش پلاستیکی به نام گاید (هادی) هستند که وارد کردن سوزن به بدن را سریع‌تر می‌کند. این افزایش سرعت برای رد کردن پوست، که محل تراکم بیشتری از عصب‌های حسی است، سبب کاهش حس درد می‌شود. در اغلب موارد، وارد شدن این سوزن‌ها بدون درد یا با دردی در حد کشیدن یک تار مو صورت می‌گیرد و حتی خونریزی و کبودی ناشی از این سوزن‌ها شایع نیست. عمق فرو رفتن سوزن‌ها بستگی به بافت منطقه مورد نظر دارد، به عنوان مثال، در نواحی دست، کمتر از ران باید فرو بروند.

استفاده از سوزن های یکبار مصرف و نو می تواند کاملا بی درد باشد.(به دلیل تیز بودن سوزن های نو)

لازم به ذکر است اضطراب و نگرانی بیمار می تواند خود سبب افزاش حس درد گردد.

آرامش شما و استفاده از سوزن های یکبار مصرف، نو و همراه گاید(هادی)، میتواند ترس ذهنی شما را که بیشتر در جلسه اول ایجاد می شود را به راحتی از بین ببرد. جنس برخی از این سوزنها، ضد زنگ و استیل بوده و اندازه ها و قطرهای متفاوتی دارند، به گونه ای که قطر آنها از 28 تا 32 میلیمتر است.

سوزنها نباید کج، فرسوده و یا کند باشند؛ زیرا امکان دارد در بدن شکسته شوند.

در این طب، روش استفاده سوزن برای هر بیمار کاملا اختصاصی بوده و کمتر اتفاق می افتد که از سوزن های خمیده استفاده شود.

سوزن های مورد استفاده در طب سوزنی، براساس سن بیمار،وضعیت و محل مورد درمان در بدن انتخاب می شوند.

تحریک نقاط طب سوزنی با سوزن

تجربه تحریک با طب سوزنی در افراد به صورت متنوعی اتفاق می‌افتد و توصیف آن به دلیل تفاوت در تجربه‌های فردی، ممکن است دشوار باشد. افراد ممکن است احساس‌های مختلفی مانند کرختی، برق گرفتگی، سوزش، سنگینی، انبساط، فشار و خارش را تجربه کنند. حتی در یک فرد، تحریک با سوزن در هر نقطه ممکن است به شکل متفاوتی احساس شود. اما تمامی این احساسات پس از خارج شدن سوزن‌ها از بین می‌روند.

احساس سوزن ممکن است به سمت بالا یا پایین در مسیر طب سوزنی حرکت کند و درک شود. گاهی اوقات برای درک آن، نیاز است که پس از عبور سوزن از سطح پوست، مانورهای خاصی به سوزن داده شود مانند بالا و پایین کردن یا چرخاندن. با توجه به نوع بیماری، تجربه تحریک با سوزن می‌تواند تاثیر بسزایی در نتیجه درمانی داشته باشد. تعداد سوزن مورد استفاده بر اساس تشخیص پزشک متفاوت است، اما به طور متوسط 20-4 عدد و یا بیشتر بکار می‌رود.

ترس از سوزن های طب سوزنی

بسیاری از افراد از طب سوزنی می‌ترسند و فکر می‌کنند که این روش بسیار دردناک است، مانند تزریقات دردناک. همچنین، برخی افراد نگران انتقال عفونت از طریق طب سوزنی هستند. این ترس‌ها ممکن است باعث تاخیر در درمان و پیشرفت بیشتر بیماری شود.

وقتی بیماران به سوزن فکر می‌کنند، تجسم سوزن‌های تزریقی را می‌کنند و از آنها می‌ترسند. درد ناشی از سوزن‌های تزریقی به دلیل سایز بزرگ، تنها حاوی سوراخ و سر برنده آنها است. این خصوصیات باعث پاره شدن بافت و عبور ماده تزریقی می‌شود و فشار وارده از جانب ماده تزریقی و حتی ترکیب آنها همگی در تولید درد نقش دارند.

بیمارانی که از سوزن می‌ترسند می‌توانند از روش‌های طب سوزنی بی درد مانند طب فشاری، لیزر کم توان، الکترواکوپانکچر، انواع باد کش‌ها و نور درمانی استفاده کنند. این روش‌ها می‌توانند به بیماران کمک کنند تا از ترس سوزن‌ها در طب سوزنی کاسته شود و از فواید این درمان بهره‌مند شوند.

منبع: دکتر مغاری متخصص طب سوزنی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان