آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

سرگیجه و عدم تعادل

225

« سرگیجه و عدم تعادل» یکی از عواملی است که می تواند باعث سقوط و افتادن شود. سرگیجه علل مختلفی دارد. در صورت داشتن چنین مشکلی، حتماً به پزشک مراجعه کنید. گاهی این عارضه به علت وضعیت بدنی خاصی ایجاد می شود.

پیشگیری از سر گیجه

  •  خم کردن سر به عقب: حرکت سر به عقب، مانند آنچه هنگام نگاه کردن به آسمان یا برداشتن جسمی از طبقات بالای قفسه پیش می آید، ممکن است باعث سرگیجه و عدم تعادل شود. این امر به علت تغییراتی است که با افزایش سن در بدن ایجاد می شود. برای پیشگیری از آن، بهتر است لوازم مورد نیاز خود را در طبقات پایین تر قفسه قرار دهید تا مجبور به خم کردن سر به عقب نشوید. همچنین موقع لم دادن روی مبل یا تکیه به پشتی نیز دقت داشته باشید که سر خود را خیلی به عقب نکنید. مراقب باشید که روی مبل یا پشتی خوابتان نبرد؛ زیرا ممکن است سر در وضعیت نامناسب و خم به عقب گیرد.

مصرف لبنیات برای کسانی که سابقه سنگ کلیه دارند منعی ندارد.

  • بلند شدن ناگهانی: هنگام برخاستن از رختخواب، ابتدا به آرامی بنشینید و بعد بایستید. زیرا ناگهانی نیز می تواند باعث سقوط ناشی از سرگیجه و عدم تعادل شود.
  • مصرف خودسرانه داروها: هنگامی که پزشک برای شما داروی خواب آور یا داروی ضد فشار خون تجویز می کند، مصرف این داروها برای شما لازم بوده و به حفظ سلامتی شما کمک می کند. اما هرگز بدون تجویز پزشک دارو مصرف نکنید. مصرف خودسرانه داروهای خواب آور باعث گیجی و خواب آلودگی شده و خطر زمین خوردن را افزایش می دهد. مصرف خودسرانه داروهای ضدفشار خون نیز، می تواند باعث افت ناگهانی فشارخون شده و موجب سرگیجه و عدم تعادل شود.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان