آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

روکش دندان

علت استفاده از روکش دندان

روکش دندان روشی ایده ال برای ترمیم دندانی است که شکسته شده است، یا پوسیدگی آن را ضعیف کرده یا قسمت زیادی از آن پر شده است. یک روکش برای دلایل مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
روکش کردن دندان بدلیل اینکه دندان شما تغییر رنگ داده باشد و بخواهید ظاهر آن را بهبود ببخشید
• ممکن است ریشه دندان را پر کرده باشید و برای محافظت از قسمت باقی مانده دندان به روکش نیاز دارید
• روکش باعث می شود که پل دندان یا دندان مصنوعی محکم سرجای خود قرار گیرد

گاهی بعضی از مردم نگران هزینه ها و قیمت روکش دندان هستند که باید به این عزیزان گفت قیمت و هزینه روکش دندان بر اساس نوع روکش تعیین می شود.

البته هزینه روکش زیرکونیا به دلیل اینکه  به عنوان بهترین روکش دندان شناخته شده به نسبت بالاتر از بقیه انواع روکش می‌باشد.

6056a3caf8b8525de98257e5095d62cb

آیا ممکن است روکش دندان نیاز به تعویض داشته باشد ؟

بله.در واقع روکش دندان ( dental crowns ) روش ترمیم دندان می باشد که در مواقعی استفاده میشود که استحکام دندان با یک پر کردگی ساده تامین نمیشود.
روکش با پوشش کامل تاج دندان، در واقع از تاج دندان در مقابل شکستن تحت فشارهای ناشی از جویدن و … محافظت میکند. به این ترتیب نه تنها روکش دندان حفاظت بالایی را برای دندان فراهم می کند بلکه عملکرد دندان را نیز بهبود بخشیده و زیبایی قابل قبولی را به بیمار هدیه میکند.
اما دلایل متعددی وجود دارد که بر اساس آنها نیاز به تعویض روکش وجود دارد من جمله
*پوسیدگیهای ثانویه در زیر روکش
* تحلیل لثه یا سایش های طوق دندان که منجر به نمایی نازیبا در دهان میشوند
* تغییر رنگ تدریجی دندانهای اطراف در طول سالها که منجر به مشخص شدن نمای روکش میشود.
* شکستن چینی روی روکش.
در عین حال بعضی مواقع سمان مورد استفاده برای چسباندن روکش ( چسب روکش )به مرور شسته شده و روکش شل میشود که میتوان دوباره آن را چسباند.

عمر یک روکش دندانی ( پروتز ثابت دندان ) چند سال است ؟

اصولا در یک حالت آرمانی دندانهای هر فرد تا پایان عمر او باید به او خدمت کند، اما متاسفانه عواملی از قبیل پوسیدگی ، شکستن دندان، بیماریهای لثه و ….باعث میشود ما دندانهای سالم اولیه خود را از دست بدهیم.
در مورد روکش (پروتز ثابت دندانی ) هم وضع بر همین منوال است. قاعدتا اگر بعد از گذاشتن روکش شما بهداشت دهانی خوبی داشته باشید ، در عین حال مراجعه منظم به دندانپزشکتان جهت بررسی شرایط روکش را در برنامه خود قرار دهید، مسلما عمر روکش شما بیشتر میشود . و در صورت نیاز( موارد ذکر شده در بالا جهت تعویض روکش )، دندانپزشک به شما توصیه میکند که روکش دندان خود را عوض کنید.

 یکی از روش‌های جایگزین کردن دندان‌های از بین رفته استفاده از بریج دندان است. در حقیقت بریج دندان می‌تواند برای بیمار ظاهر یک یا چند دندان طبیعی از بین رفته یا کشیده شده را بازیابی و ترمیم کند. بریج دندان یک نوع پروتز دندان ثابت است که فاصله ایجاد شده بین دندان‌ها را با اتصال به دندان‌های مجاور در دهان پر می‌کند.

افزایش عمر مفید دندان روکش شده

افزایش عمر مفید دندان روکش‌شده به عواملی چون نوع رژیم غذایی، ترکیب بزاق، میزان استحکام دندان هنگام تشکیل و غلظت فلوراید آب آشامیدنی بستگی دارد.

مهم‌ترین نکته در مورد ارتباط رژیم غذایی با عمر مفید دندان روکش‌شده، تعداد دفعات استفاده از کربوهیدرات‌ها یعنی شیرینی‌جات و تنقلات شیرین طی روز است. البته برخی غذاها نیز لزوما شیرین نیست، اما قند پنهان دارد.
بدیهی است هرچه تعداد وعده‌های مواد غذایی شیرین در روز بیشتر باشد، دندان بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرد.

درمان محافظه‌کارانه‌تر برای برخی دندان‌ها

چند سالی است که بسیاری از افراد از درمانی تحت عنوان «لمینت دندان » برای اصلاح رنگ، فرم و موقعیت دندانشان بهره می‌گیرند.
از طریق این روش می‌توان دندان‌های قدامی (دندان‌های مجاور لب و گونه‌ها) بد رنگ‌شده، ترک خورده یا دندان شکسته  را بازسازی و اصلاح کرد.
لامینیت روش محافظه‌کارانه‌تری نسبت به روکش است، چرا که دندان‌ها طی آن، تحت تراش کمتری قرار می‌گیرند.
البته این روش زیبایی در عین مزایایی که دارد خالی از عیب نیست، یعنی به غیر از آن‌که بهره‌گیری مثبت از آن به موقعیت قرارگیری دندان در داخل فک و این‌که فضاهای بین دندانی از حد معینی تجاوز نکند بستگی دارد، دندان را مانند روکش در برابر شکستگی محافظت نمی‌کند.
البته در این روش دندان‌ها کمتر از حالتی که روکش می‌شوند در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرند، اما طول عمر مفید آن بستگی به وجود مینای کاملا سالم و نداشتن بیماری‌های ارثی مولد پوسیدگی یا پرکردگی ‌های قدیمی دارد.
با تفاسیر ذکر شده مهم‌ترین عامل در کسب درمان‌های موثر و دراز‌مدت دندان در اعتماد بیمار به وجدان پزشکی و اخلاقی دندانپزشک خلاصه می‌شود.

رنگ روکش ها چگونه انتخاب و تعیین میشود؟

معمولا دندانپزشک دارای یک کیت انتخاب رنگ است که ان را در کنار دندان شما قرار داده وسپس نزدیکترن رنگ به دندان شما راکه به نظرش میرسد را انتخاب میکند،این روش سنتی بوده و از نظرتطابق خیلی مورد قبول نیست.امروزه انتخاب رنگ به روش مدرن وبدون دخالت دندان پزشک با دستگاهی بنام Easy shadeانجام مشود که بسیار دقیق بوده و مشکلات اختلاف رنگ روکش ودندان را حل میکند.مرکز زیبای ایمپلنت افرا مجهز به دستگاه تعیین رنگ کامپیوتری Easy shadeمیباشد.

دندان روکش شده به شرط سلامت دندان و پروتز منعی برای درمان ارتودنسی ندارد. البته اگر دندانی دارید که نیاز به روکش دارد بهتر است تا حد امکان با موافقت متخصص پروتز به بعد از ارتودنسی مؤکول گردد زیرا در خلال ارتودنسی دندانها جابجا می شوند. از اینرو خوب تر آن است که در ارتودنسی دندان روکش دار پروتز دندان در وضعیت نهایی قالبگیری و تهیه شود.

هزینه روکش دندان

قیمت انواع روکش دندان بستگی به اینکه کدام دندان شما نیاز به روکش دارد و شما چه موادی را برای روکش دندان خود ترجیح می‌دهید

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

مشاوره رایگانمشاوره رایگان