اگر به روماتیسم(آرتریت روماتوئید، التهاب مفاصل جوانان،لوپوس یا اسپوندیلیت آنکیلوزان) مبتلا هستید، خطر ابتلا به عارضه پوکی استخوان در شما بیشتر است. این نوع التهاب مفصلی منجر به تولید موادی می شوند که باعث از دست رفتن بافت استخوانی می شوند.

عوامل پوکی استخوان

استعمال دخانیات

افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری، بیشتر در معرض شکستگی استخوان قرار دارند، زیرا سیگار کشیدن باعث کاهش توده استخوانی می شود. یائسگی در زنان سیگاری زودتر روی می دهد و سیگارکشیدن سطح استروژن را در زنان کاهش می دهد. این عوامل خطر بروز عارضه پوکی استخوان را در زنان افزایش می دهد. بالاخره اینکه، کشیدن سیگار مانع از اثر بخشیدن درمان با استروژن در زنان یائسه می شود.

مشروبات الکلی

افرادی که مقدار زیادی مشروبات الکلی مصرف می کنند، خطر ابتلا به عارضه پوکی استخوان در آنها بیشتر است زیرا این افراد توده استخوانی کمتری دارند و سریع تر بافت استخوانی خود را از دست می دهند. از دست رفتن توده استخوانی ممکن است نتیجه مستقیم اثر الکل بر استخوان باشد. مصرف بالای مشروبات الکلی باعث افزایش احتمال زمین خوردن و در نتیجه شکستگی استخوان نیز می شود.

یائسگی

پس از یائسگی، زمانی که تخمدانها تولید هورمون استروژن را متوقف می کنند، زنان شروع به از دست دادن توده استخوانی خود می کنند. این هورمون که دوره های قاعدگی را کنترل می کند، به حفظ کلسیم در استخوانها و حفظ توده استخوانی کمک می کند. کاهش سطح استروژن، علت اصلی بروز عارضه پوکی استخوان در زنان پس از یائسگی است.یائسگی معمولاً حدود سن ۵۰ سالگی روی می دهد. اما ممکن است زودتر شروع شود. به عنوان مثال، انجام عمل جراحی برداشتن تخمدانها باعث بروز یائسگی می شود. همه زنانی که یائسه شده اند، باید در مورد درمان با استروژن خوراکی با پزشک خود مشورت کنند.

درمان جایگزینی با استروژن یکی از موثرترین راهها در پیشگیری از شکستگیهای ناشی از عارضه پوکی استخوان است. به نظر می رسد این درمان در طی ۵ تا ۱۰ سال پس از شروع یائسگی زمانی که از دست رفتن توده استخوانی سرعت بیشتری دارد، موثرتر باشد، اما هر زمانی که پس از شروع یائسگی این درمان آغاز شود، مفید است. درمان طولانی مدت با استروژن احتمال شکستگی را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد.

  • در صورت داشتن هر کدام از شرایط زیر، پزشکتان ممکن است درمان با استروژن را پیشنهاد کند:
  • شروع یائسگی، خصوصاً قبل از سن ۴۵ سالگی.
  • اگر از داروهایی استفاده می کنید که استخوانها را ضعیف می کنند(کورتیزن، ضد تشنجها، هپارین).
  • شکستگی استخوان به دنبال عارضه پوکی استخوان.
  • توده استخوانی پایین که با آزمایش سنجش توده استخوانی مشخص شده باشد.

استروژن باید توسط پزشکتان تجویز شود و به شکل قرص، برچسبهای پوستی یا به شکل تزریقی در دسترس است. دریافت استروژن می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان و رحم را افزایش دهد. از طرف دیگر مطالعات جدید نشان داده اند که مصرف استروژن جایگزین در دوران یائسگی خطر افزایش حملات قلبی و مغزی را تا حدودی افزایش می دهد.

درمان با استروژن می تواند عوارض جانبی ناخواسته ای مثل خونریزی قاعدگی ایجاد کند. هورمونهای شبه استروژنی جدیدتر عوارض جانبی کمتری ایجاد می کنند. بنابراین، اگر استروژن مصرف می کنید، بسیار مهم است که با پزشکتان همکاری نزدیک داشته باشید، اگر سابقه خانوادگی یا شخصی سرطان پستان یا رحم یا سابقه لخته شدن خون دارید، پزشکتان ممکن است توصیه کند استروژن مصرف نکنید.

مقالات مرتبط

ورزش و پوکی استخوان

پوکی استخوان در زنان  به ویژه بعد از یائسگی نسبت به مردان شایعتر است. از آنجا که شکستگی استخوان ها…

تشخیص پوکی استخوان

ممکن است تا زمانی که دچار شکستگی استخوان، کوتاهی قد یا خمیدگی پشت نشده اید، متوجه علائم پوکی استخوان نشوید.…

تاثیر داروها بر پوکی استخوان

داروهای شبه کورتیزون(کورتیزون، پردنیزولون و دگزامتازون) داروهای ضدالتهابی قدرتمندی هستند که در درمان برخی انواع روماتیسم، آسم و سایر بیماریهای…
فهرست
Call Now Buttonتماس