آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

روش ماساژ درمانی کمردرد در فیزیوتراپی

  

ابتدا شخصی را که می خواهید ماساژ دهید آن را به روی شکم بخوابانید و آن را روی یک سطح سفت قرار دهید اما مراقب باشید که فرد در آن مکان راحت باشد و شما بتوانید به         راحتی  به تمام قسمت های پشتی بدن دسترسی داشته باشید .
سعی کنید هنگام شروع ماساژ دمای دست شما پایین تر از دمای بدن شخص مورد نظر نباشد تا او را اذیت نکنید . برای گرم کردن دست خود می توانید آن را روی یک وسیله داغ گرم کنید یا اینکه چند دقیقه آن را به هم بمالید.
سعی کنید در کنار آن بایستید و یا اینکه کنار آن زانو بزنید.
ابتدا باید بدن را گرم کنیم برای این کار باید انگشتان شصت دو دست خود را در دو طرف ستون  فقرات قرار دهید و به آرامی فشار دهید و همزمان دستان خود را در طول ستون فقرات حرکت دهید و از پاین کمر تا بالای گردن این کار را به صورت ممتد انجام داده . در این روش فرد به آرامش فوق العاده ای می رسد .
حال نوبت آن رسیده که با روغن ماساژ و با کف دست پشت فرد مورد نظر لمس کنید و دست خود را در طول پشت بلغزانید از گردن شروع کنید تا به پایین کمر و باسن ها برسید و با فشار متناسب به جثه این کار را با فشاره متناسب انجام دهید. و در زمان انجام این کار سعی کنید تماس دستان خود را با بدن قطع نکنید.
این کار را روی گردن انجام دهید در دو سمت گردن و کتف  را تا جایی که موها رشد کرده اند ماساژ دهید.
دستان خود را به صورت چرخشی حرکت دهید و از کمر به طرف شانه ها حرکت کنید و سعی کنید به قسمت بیرونی حرکت کنید
ماهیچه ها و عضلات نرم پشت شانه ها و گردن و مابین آنها را ماساژ دهید و همچنان  به قسمت پایین فشار داده و حرکت کنید تا میانه پشت را خوب ماساژ دهید و تا قسمت پایین کمر امتداد دهید و باسن را هم خوب ماساژ دهید تا این عضلات و ماهیچه های سفت و محکم را کمی شل و آزاد کنید.
در قسمت هایی که کمی محکم و  سفت تر هستند و به اصطلاح معنی به آنها نات می گویند باید با انگشتان شصت یا سایر انگشتان فشار وارد کنید
سعی کنید  با نوک انگشتان خود آهسته طرفین ستون فقرات را به صورت چرخشی و در حهت عقربه های ساعت ماساژ دهید. این عمل را برای شانه ها و کتف هم انجام دهید.
خب در آخر با کف دستان خود پشت فرد را به صورت چرخشی ماساژ داده و این کار را با هر دو دست انجام دهید و تمام تلاش و سعی شما این باشد که به گردش خون کمک کنید برای این منظور باید به آرامی و با حوصله  و با فشار مناسب ماساژ را انجام دهید به طوری که قصد دارید  خون یک بخش را تخلیه و به ناحیه دیگر انتقال کنید که اگر این کار را به درستی انجام داده و تمام قوانین را رعایت کنید احساس آرامش خاصی به فرد بخشیده و رفع خستگی کاملی از بدن وی به عمل آمده و سلامتی تضمین شده در پایان ماساژ به فرد داده اید.

منبع : دکتر فرخانی

مقالات مرتبط

فیزیوتراپی تهران

فهرست مطالب1 ماهیت فیزیوتراپی2 ماهیت فرایندهای فیزیوتراپی3 بررسی (Assessment)4 تشخیص (Diagnosis)5 برنامه ریزی (Planning)6 مداخلات (Intervention)7 ارزیابی(Evaluation)8  ویژگی‌های فیزیوتراپی9 فیزیوتراپی(پیشگیری،

مطالعه »

طب سوزنی گردن درد

گردن درد یکی از شایعترین بیماریهای شغلی است که البته در بعضی مشاغل مثل دندانپزشکی بیشتر دیده میشود. از آنجا

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان