آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

دیسک کمر

متاسفانه در سال های اخیر سن ابتلا به دیسک کمر پایین آمده و بیماری دیسک کمر در جوانان شیوع بیشتری پیدا کرده است. مهمترین علل شیوع دیسک کمر مربوط به وضعیت نشستن و بلند کردن اجسام سنگین از زمین بدون آمادگی است. مردم در ابتدا روی بیماری دیسک کمر بسیار حساس هستند و این سوال برای آنها مطرح است که آیا نیاز به عمل جراحی دارند یا خیر؟

اکثر موارد بیرون زدگی دیسک کمر(هرنی) با انجام فیزیوتراپی، آموزش و ورزش درمان می شوند و تنها تعدادی از آنها نیاز به عمل جراحی دارند. اما از آنجا که افراد بدون آگاهی از این مطلب دست به مداوای سنتی می زنند مشکلات آنها نه تنها برطرف نخواهد شد بلکه بیشتر هم می شود.

دو دلیل اساسی که منجر به نتیجه نگرفتن افراد از عمل جراحی می شود عبارتند از اول اینکه مردم سعی می کنند درمانهای غیر جراحی دیسک کمر را امتحان کنند ( ماساژهای غیراصولی که موجب تشدید بیماری دیسک کمر و آسیب رسیدن به سیستم عصبی آنها می شود) و دوم اینکه بعد از انجام عمل جراحی دیسک کمر دوباره به شیوه قبلی زندگی خود برمی گردند و توجهی به دستورات پزشک خود ندارند.

بیمار دیسک کمر وقتی که درد کمر در ناحیه تحتانی داشته باشد و یا استراحت ۴تا۶ هفته برای او جواب ندهد با نظر پزشک جراح، عمل شده و این عمل به میزان زیادی باعث بهبودی وی و از طرفی کاهش خطر آسیب نخاعی می شود.همان طور که ذکر شد بیمار بعد از عمل نیز باید دستورات پزشک را رعایت کند چرا که در غیر این صورت باعث آسیب رسیدن به نخاع شده و برای بیمار بسیار خطرساز خواهدبود.اگر به نخاع فرد آسیب وارد شود احتمال ترمیم آن بسیار کم بوده و ممکن است فرد دچار ناتوانی در راه رفتن و بی اختیاری ادرار و مدفوع شود.

بیماران دیسک کمر باید توجه داشته باشند در حال حاضر درمان دارویی قطعی برای هرنی دیسک کمر وجود ندارد و داروهای موجود صرفا مسکن و ضد التهاب هستند.

بهترین درمان دیسک کمر در مراحل اولیه، کاهش وزن، پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین، اصلاح وضعیت نشستن ، پرهیز از خم و راست شدن مکرر و انجام ورزشهایی است که منجر به تقویت عضلات شکم و کمر می شوند.در ناحیه کمر ۵ دیسک وجود دارد که ممکن است به یک یا چند تای آنها آسیب وارد شود.

مشکلات دیسک کمر می تواند منشاء ارثی داشته باشد اما این مورد به ندرت دیده می شود.بیماری دیسک کمر در سنین ۴۰تا ۶۰سال بروز می کند ولی متاسفانه در سالهای اخیر در قشر زیر ۳۰سال و بیشتر در میان پسرهایی که در باشگاههای ورزشی وزنه های سنگین را جابجا می کنند یا بر اثر پرش از ارتفاعات دیسک کمر شیوع بیشتری پیدا کرده است….

برای درمان دیسک کمر به کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید مراجعه کنید.

________________________

بیشتر مشاهده کنید:

درمان دیسک کمر بدون جراحی

دیسک کمر و درمان آن

درمان دستی دیسک کمر

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان