آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

دندان عقل

 جراحی دندان عقل چیست؟

گاهی برای خارج کردن دندان عقل نیاز به برداشتن بافت نرم (لثه) یا سخت (استخوان) است. در این صورت به کشیدن دندان عقل، جراحی دندان عقل گفته می شود.
زمان مناسب درآوردن دندان های عقل چه موقع می‌باشد؟

این دندان ها تا جایی که قادر به رویش باشند، به طرف سطح حرکت می‌کنند و معمولا در سطح پشتی دندان های آسیای بزرگ دوم گیر می‌افتند و جلوتر نمی‌روند. این حالت معمولا در سنین 16 تا 17 سالگی اتفاق افتاده و بهترین زمان برای درآوردن آنهاست. در این سن به دلیل وجود کیسه رویشی بزرگی که تاج دندان را در بر گرفته و همچنین به این علت که ریشه دندان هنوز رشد نکرده و کوتاه می باشد، کشیدن آنها آسان است.
c82eba212734dee182859bdacad7f644

عقل فدای ارتودنسی

گاهی ممكن است شما فضای كمی برای حركت دادن دندان‌ها و مرتب كردنشان داشته باشید. در این شرایط گاهی متخصص ارتودنسی قبل از شروع درمان ارتودنسی به شما توصیه می‌كند دندان عقل‌تان را با جراحی از دهان خارج كنید؛ به‌ویژه هنگامی كه لازم است برای مرتب كردن دندان‌هایتان، دندان‌های آسیاب را عقب بكشید.

همچنین گاهی شما دندان‌هایتان را ارتودنسی می‌كنید و همه دندان‌ها پس از خاتمه مدت درمان مرتب می‌شوند، ولی هنوز مقداری شلوغی در دندان‌های جلوی فك پایین باقی است. در این مورد نیز ممكن است دندان پزشكتان به شما توصیه كند كه دندان عقلتان را جراحی كنید تا این بی‌نظمی اندك باقی‌مانده نیز برطرف شود.

موقعیت نا مناسب : دندان عقلی که به سمت بافت گونه رشد می کند باعث تحریک بافت مجاور خود می شود . این گونه دندانهای عقل رویش یافته علاوه بر دسترسی مشکل برای تمیز شدن باعث گاز گرفتگی نا خواسته گونه در هنگام جویدن غذا می شوند،که در دراز مدت مشکل ساز می شود.
کیست ها : در صورتی که بافت تشکیل دهنده تاج دندان نهفته در استخوان باقی بماند. ممکن است بعد ها با مایعی پر شده و تشکیل یک کیست دهد که استخوان اطراف خود را تخریب خواهد کرد.

توصیه های لازم بعد از جراحی دندان

۱٫گاز گذاشته شده در محل جراحی را تا یک ساعت با فشاردرمحل نگاه داشته ودر تمام این مدت از خوردن وآشامیدن وبخصوص کشیدن سیگارپرهیزکنیدوآب دهان رابطور معمول فروببرید وحتی الامکان از تعویض گازخودداری بفرمائید.
۲٫پس ازبرداشتن گازحداقل تا ۲۴ ساعت فقط مایعات سرد مثل شیر،سوپ،آب گوشت،آبمیوه وچای سرد استفاده کنیدو پس از ۲۴ساعت،رژیم غذائی نرم وباحرارت معمولی میل نمائید.

۳٫حداقل تا ۱۲ساعت پس ازعمل جراحی دندان عقل ناحیه جراحی را کمپرس سرد کنید،برای این منظورمیتوانید ازکیسه های یخ آماده استفاده کرده یاچند قطعه یخ راداخل یک نایلون گذاشته ودرب آنرا محکم بسته واستفاده نمائید.طریقه استفاده از کمپرس سرد بصورت متناوب پانزده دقیقه یکباراست یعنی پانزده دقیقه کمپرس کنید پانزده دقیقه استراحت وبه همین ترتیب این عمل بعد از عمل جراحی تا ۱۲ساعت به استثناء مواقع استراحت باید انجام شود.کمپرس سرد به کاهش تورم و خونریزی پس از عمل کمک می کند.
۴٫خونریزی خفیف تا۶ ساعت پس از عمل جراحی طبیعی است که نیاز به درمان خاصی ندارد.در صورتیکه خونریزی شدید داشتید یک قطعه یخ را داخل دهان نگاه دارید تاآب شود و هر نیم ساعت این عمل را تکرار کنید.در صورتیکه خونریزی ادامه پیدا کرد یک عدد چای کیسه ای روی ناحیه عمل شده قرار دهید و حداقل یکساعت روی آن فشار ملایمی وارد آورید.
۵٫در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی دهان را بصورت قرقره شستشو نکنید.پس از این مدت حداقل ۳ باردر روز بخصوص پس از صرف غذا ناحیه عمل شده را با سرم فیزیولوژی یا آب نمک رقیق شستشو دهید.
۶٫از ۴۸ ساعت پس از عمل جراحی در صورت نیاز میتوانید کمپرس گرم کنید که با استفاده از حوله گرم هر نیم ساعت بطور متناوب انجام میشود.
۷٫بروز تورم و کبودی پس از عمل جراحی امری طبیعی است که معمولاً تا سه روز پس از عمل جراحی افزایش یافته وسپس به تدریج رو به کاهش می رود.
۸٫داروهای تجویز شده را رأس ساعت مقرر استفاده کنید.
۹٫مختصری دندان درد،تورم،خونریزی وتب تا یک درجه پس از عمل جراحی طبیعی است،نگران نباشید ودر صورت بروز درد هر ۴ ساعت از مسکن تجویز شده استفاده بفرمائید.
۱۰٫از هر گونه خود درمانی یا توصیه اطرافیان پرهیز کرده ودر صورت لزوم با کلینیک تماس بگیرید.
۱۱٫از استحمام وانجام فعالیتهای سنگین تا حداقل ۴۸ ساعت بعد از عمل خودداری کنید.
۱۲٫پس از عمل جراحی نیاز بدن به مواد غذایی بیشتر میشود،این نیاز را با خوردن و آشامیدن مواد غذایی مقوی با توجه به توصیه های فوق جبران کنید.
۱۳٫در مواردی که در ناحیه عمل شده خمیر مخصوص جراحی قرار داده شده است افتادن تمام یا قسمتی از خمیر پس از۲۴ ساعت اشکالی ایجاد نخواهد کرد.

 

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)
مشاوره رایگانمشاوره رایگان