ساختمان دندان

دندان از بخش های گوناگونی ساخته شده‌است.بخش‌هایی از دندان دیده‌می‌شوند و بخش‌هایی از آن‌هم زیر لثه جای دارند.بخش دیده‌شدنی دندان را تاج دندان می‌نامند.تاج دندان از مینای دندان پوشیده شده‌است که ماده سخت و درخشنده ای است.در زیز مینا، عاج دندان وجود دارد که از ماده‌ای استخوان‌مانند ساخته شده‌است.عاج بیشترین بخش دندان را تشکیل می‌دهد.عاج از مغز دندان نگهداری می‌کند.مغز دندان جایی است که عصب دندان وجود دارد.ریشه پایین‌ترین و آخرین قسمت دندان است که کاملاً درون لثه و آرواره جای دارد.بین لثه، بخشی استخوانی به نام ساروج وجود دارد که در واقع همچو چسب سرشتی بدن بوده و دندان را سفت به استخوان آرواره چسبانده‌است.

Dental-Care-Advice

درد دندان

دندان درد یکی از مشکلاتی که معمولاً به دلیل اهمال و غفلت در بهداشت دهان و دندان ایجاد می‌شود، دندان درد و فساد دندان است. وجود درد در یک یا چند دندان، معمولاً علامت وجود مشکل، در دندان‌ها یا لثه‌ها است؛ البته باید به این نکته توجه داشته باشید که درد دندان، گاهی بسیار خفیف و کم می‌باشد و گاهی بسیار شدید بوده، برای نوجوان قابل تحمل نمی‌باشد. یکی از راه های بسیار موثر در تسکین دندان درد استفاده از گل میخک می باشد.

علائم دندان ‌درد

درد نواحی اطراف گوش
محدودیت در باز کردن دهان
ایجاد صدا بهنگام باز و بسته کردن دهان

پوسیدگی دندان

یک بیماری عفونی قابل انتقال است.میکروب‌ها فعالیت خود را در سطح دندان آغاز می‌کنند و سپس در ساختمان آن پیشرفت می‌کنند.میکروب‌ها با استفاده از مواد قندی، اسید تولید می‌کنند که به بافت سخت دندان‌ها آسیب می‌رساند.پوسیدگی از دندانی به دندان دیگر سرایت می‌کند.

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

۱٫ دندان ها را صبح و قبل از خواب مسواک بزنید. تمیز نگه داشتن دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان بسیار مهم است.
۲٫ بعد از هر غذا دهان خود را کامل آب بکشید. این کار ذرات غذا که به دندان ها چسبیده اند را خارج می کند.
۳٫ هر روز فضای بین دندان ها را نخ دندان بکشید.نخ دندان بسیار ضروری است ، زیرا خمیر دندان نمی تواند فضای بین دندان ها را تمیز کند.
۴٫ با پزشک خود در مورد روکش های دندانی مشورت کنید ، چرا که آنها لایه محافظتی در برابر آسیب و پوسیدگی ایجاد می کنند.
۵٫ به دندان های خود استراحت بدهید . در سراسر روز درحال جویدن نباشید.
۶٫از دهان شویه استفاده کنید، در مورد مارک و نوع آن می توانید با دندان پزشک مشورت کنید.

درمان های خانگی دندان‌درد

دندان درد می تواند فعالیت های روزمره شما را مختل کند. در شرایطی هم مراجعه به دندانپزشک مقدور نیست. روش های زیر می توانند درد شما را کاهش دهند ولی باید توجه داشت برای درمان قطعی دندان حتما به دندانپزشک مراجعه کرد و این درمان ها تنها برای تسکین درد تا رسیدن به پزشک میباشد.

– روغن میخک را بر روی دندان ها و یا لثه های خود بمالید. میخک نه تنها می تواند درد را آرام می کند، بلکه خاصیت ضدعفونی کنندگی هم دارد و می تواند از عفونت دندان جلوگیری نماید.

– روزانه سه بار سیر بجویید. سیر سبب قطع درد می شود و باکتری ها را از بین می برد.

– می توانید سیر له شده را با مقداری نمک و کره بادام زمینی مخلوط کنید و آن را بر روی دندان ها فشار دهید . این مخلوط را حداقل ۳۰ دقیقه بر روی دندان های خود قرار دهید.
برای تسکین دندان درد، مقداری سیر را له کنید و مقداری نمک روی آن بپاشید و مخلوط حاصل شده را بر روی دندان دردناک قرار دهید

– چند قطره عصاره وانیل را بر روی قسمت های دردناک دندان قرار دهید. اگرچه وانیل عفونت دندان را از بین نمی برد، ولی این فرصت را به شما می دهد تا درد را کنترل کنید.

– مقداری یخ بر روی قسمت های دردناک دندان های خود بگذارید. البته کاهش درد به وسیله یخ به منشا بروز دندان درد بستگی دارد. یخ ممکن است با بیحس کردن قسمتی از دندان، درد و ورم آن را کاهش دهد.

– ۳۰ قطره اسانس نعنا را با یک چهارم لیوان آب مخلوط کرده و از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید. سه بار در روز و هر دفعه حداقل ۳۰ ثانیه دهانتان را با آن بشویید. نعناع خاصیت ضد تورم و ضدعفونی کنندگی دارد و برای تسکین درد بسیار مناسب است.

– روش طبیعی دیگر برای خلاصی از دندان درد، استفاده از لیموترش است . لیموترش حاوی ویتامین ث است و می تواند عفونت را کنترل کند. مقداری آب لیموترش را بر روی دندان بریزید تا درد آن ساکت شود.

– از مصرف هر نوع ماده غذایی که سبب تحریک دندان درد می شود پرهیز کنید. گیر کردن غذا در بین دندان باعث بروز درد در دندان خراب می شود. لذا بعد از خوردن غذا، بین دندان ها را با نخ دندان پاک کنید. بعد از آن، با آب نمک، دهان را شستشو دهید.

– مقداری پیاز خرد شده را بر روی دندان خود بگذارید و منتظر شوید تا درد آن تسکین یابد. سپس قطعه دیگری از پیاز خرد شده را بر روی دندان خود بگذارید و قطعه قبلی را دور بیندازید. پیاز یک آنتی‌بیوتیک طبیعی محسوب می شود.

– می توانید از آسپیرین و یا ایبوپروفن به عنوان مسکن استفاده کنید. البته به کودکان هرگز آسپیرین ندهید.

– یک قاشق غذاخوری نمک را با نصف قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید و آن را بر روی دندان دردناک بمالید.

– مقداری سیر را له کنید و مقداری نمک روی آن بپاشید و مخلوط حاصل شده را بر روی دندان دردناک قرار دهید.

– مقدار کمی فلفل را با نمک و با چند قطره آب مخلوط کنید. مخلوط حاصله را بر روی دندان دردناک بگذارید .

چند تذکر

بسیاری از بیماران با آنکه نقاط سیاه و سفید پوسیدگی را بر روی دندان‌های خود می‌بینند اما اقدامی در جهت درمان نمی‌کنند. هنگامیکه به آنها گفته می‌شود که این دندان‌ها نیاز به پرکردن دارند، معمولا می‌گویند: “اما این دندان‌ها دردی ندارند” خوبست بدانیم که درد نداشتن دندان‌ها دلیل سالم بودن آنها نیست. فقط هنگامی می توانید از سالم بودن دندان‌هایتان مطمئن شوید که دندانپزشک پس از معاینه سلامت آنها را تایید نماید. به این دلیل لازم است هر شش ماه یکبار برای معاینه دندان‌هایتان به مراکز دندانپزشکی مراجعه نمایید.

گذاردن آسپرین بر روی دندانی که درد دارد نه تنها باعث تسکین نمی‌شود بلکه در اغلب موارد سبب آسیب و سوختگی مخاط دهان نیز می‌گردد.
اگرچه به اعتقاد دسته‌ای از بیماران اسپری‌های بی‌حس کننده قادرند بعضی از انواع دندان درد را برای مدتی کوتاه متوقف سازند. لیکن بدلیل خطرات غیر مستقیمی که برای بیمار فراهم می‌نمایند، باید از مصرف خودسرانه آنها پرهیز نمود.

بخاطر داشته باشید اکثر دندان‌هایی که عصب‌کشی می‌شوند بعلت آنکه مستعد شکستگی هستند، باید حتی “روکش” شوند. کوتاهی در این امر منجر به خردشدن و فرو ریختن دندان درمان شده و بر باد رفتن تمامی زحمات می‌گردد.
از آنجا که درمان دندانهایی که دچار درد شده اند کار نسبتا مشکل و پر هزینه‌ای است، لذا توصیه می‌شود همواره قبل از درد گرفتن دندانها جهت معاینه و بررسی آنها به دندانپزشک مراجعه نمایند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)