پروتز بینی

پروتزهای زیبایی یکی از انواع اندام مصنوعی است که ساخته می شود. طبق تعریف پروتز، پروتز زیبایی وسیله است که جایگزین اندام از دست رفته می شود. اغلب این پروتزها کاربرد خاصی غیر از تامین زیبایی از دست رفته را ندارند و اصطلاحا فانکشنال (Functional ) نیستند. این پروتزها معمولا حجم زیادی ندارند و گاهی بصورت پیش ساخته نیز قابل تهیه هستند.

اندامی که در صورت از دست رفتن نیاز به جایگزینی به پروتز زیبایی دارند  اندامی هستند که بیشتر دیده می شوند و  شامل موارد زیر می باشند:
۱- قطع عضو پارشیال هند (Partial Hand ):  قطع عضوهایی که تقریبا از مچ دست تا انگشتان اتفاق می افتد(پروتز دست )
۲- قطع عضو پارشیال فوت ( Partial Foot ):  قطع عضوهایی که تقریبا از مچ پا تا انگشتان پا اتفاق می افتد.(پروتز پا)
۳- از دست رفتن سینه ( Breast ): به علت تروما یا بیماری نظیر سرطان سینه که در پی عمل ماستکتومی اتفاق می افتد. (پروتز سینه )
۴- تخلیه چشم:  که به علت آسیب شدید شبکیه یا تروماهای سنگین حدقه چشم تخلیه می گردد.(پروتز چشم )

۵- از دست رفتن گوش خارجی : به علت تروما و یا شکل نگرفتن مادرزادی و یا بیماریهایی نظیر سرطان پوست (پروتز گوش)
۶- از دست رفتن بینی : به علت تروما و یا شکل نگرفتن مادرزادی و یا بیماری هایی نظیر سرطان پوست ( پروتز بینی )

 یکی از خدمات ویژه ای که در مرکز توانبخشی امید انجام می شود ساخت  پروتز های زیبایی در انواع مختلف می باشد این مرکز امکان ساخت پروتز زیبایی برای چشم، بینی، گوش، سینه، گونه، انگشت دست و پا و سایر بخش های بدن را دارا می باشد این مرکز با بهره گیری از تکنیک های جدید و سیستم های اسکن سه بعدی به قالبگیری و طراحی پروتز های زیبایی کاملا مطابق با چهره و اندام های بیمار می پردازد .

دست مصنوعی در ناحیه کف دست

 به دلایل مختلف مانند حوادث ممکن است بخشی از انگشت یا تمامی انگشت، یک یا تمامی انگشتان از دست روند. در این حالت برای حفظ ظاهر و زیبایی با استفاده از مواد خاصی مانند سیلیکون سعی می شود تا به بهترین شکل ممکن بخش های از دست رفته بازسازی شوند.
برای این کار از بخش باقیمانده دست قالبگیری می شود و بخش های از دست رفته با توجه به دست مقابل بازسازی و ساخته می شوند. در مرحله آخر نیز با استفاه از ناخن و سایه زدن و رنگ کردن تا حد ممکن مشابه دست سالم و رنگ پوست دست فرد، پروتز رنگ آمیزی می شود.
برای مخفی کردن حد فاصل ها یا تعلیق و نگه داشتن پروتز در جای خود ممکن است از انگشتر، چسب و ... استفاده شود.

در مرکز توانبخشی امید تکنیک های جدیدی برای اتصال پروتز به باقیمانده عضو وجود دارند که سبب می شوند تا دیگر نیاز به استفاده از چسب و سایر روش های تعلیق پروتز نباشد. یکی از این تکنیک ها کار گذاشتن پیچهای تیتانیوم است که در این حالت با استفاده از عمل جراحی این امر انجام و پروتز ساخته شده به این پیچ ها، پیچ می شوند.
با توجه به اینکه این نوع پروتزها زیبایی بوده و صرفا عملکردی مانند خم و راست شدن ندارند همواره تلاش شده تا پروتزهایی ساخته شوند که عملکرد هم داشته باشند.
امروزه با استفاده از روش هایی مانند استفاده از تک انگشت و دست بایونیک این امکان فراهم شده که علاوه بر زیبایی ظاهری انگشتان تک به تک بسته به نیاز خم شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


طراحی سایت و سئو