آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

پروتز زیبایی(دست مصنوعی )

پروتزهای زیبایی یکی از انواع اندام مصنوعی است که ساخته می شود. طبق تعریف پروتز، پروتز زیبایی وسیله است که جایگزین اندام از دست رفته می شود. اغلب این پروتزها کاربرد خاصی غیر از تامین زیبایی از دست رفته را ندارند و اصطلاحا فانکشنال (Functional ) نیستند. این پروتزها معمولا حجم زیادی ندارند و گاهی بصورت پیش ساخته نیز قابل تهیه هستند.

اندامی که در صورت از دست رفتن نیاز به جایگزینی به پروتز زیبایی دارند  اندامی هستند که بیشتر دیده می شوند و  شامل موارد زیر می باشند:
1- قطع عضو پارشیال هند (Partial Hand ):  قطع عضوهایی که تقریبا از مچ دست تا انگشتان اتفاق می افتد(پروتز دست )
2- قطع عضو پارشیال فوت ( Partial Foot ):  قطع عضوهایی که تقریبا از مچ پا تا انگشتان پا اتفاق می افتد.(پروتز پا)
3- از دست رفتن سینه ( Breast ): به علت تروما یا بیماری نظیر سرطان سینه که در پی عمل ماستکتومی اتفاق می افتد. (پروتز سینه )
4- تخلیه چشم:  که به علت آسیب شدید شبکیه یا تروماهای سنگین حدقه چشم تخلیه می گردد.(پروتز چشم )

5- از دست رفتن گوش خارجی : به علت تروما و یا شکل نگرفتن مادرزادی و یا بیماریهایی نظیر سرطان پوست (پروتز گوش)
6- از دست رفتن بینی : به علت تروما و یا شکل نگرفتن مادرزادی و یا بیماری هایی نظیر سرطان پوست ( پروتز بینی )

 یکی از خدمات ویژه ای که در مرکز توانبخشی امید انجام می شود ساخت  پروتز های زیبایی در انواع مختلف می باشد این مرکز امکان ساخت پروتز زیبایی برای چشم، بینی، گوش، سینه، گونه، انگشت دست و پا و سایر بخش های بدن را دارا می باشد این مرکز با بهره گیری از تکنیک های جدید و سیستم های اسکن سه بعدی به قالبگیری و طراحی پروتز های زیبایی کاملا مطابق با چهره و اندام های بیمار می پردازد .

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره 09025804413 تماس حاصل نمایید.

دست مصنوعی در ناحیه کف دست

 به دلايل مختلف مانند حوادث ممکن است بخشي از انگشت يا تمامي انگشت، يک يا تمامي انگشتان از دست روند. در اين حالت براي حفظ ظاهر و زيبايي با استفاده از مواد خاصي مانند سيليکون سعي مي شود تا به بهترين شکل ممکن بخش هاي از دست رفته بازسازي شوند.
براي اين کار از بخش باقيمانده دست قالبگيري مي شود و بخش هاي از دست رفته با توجه به دست مقابل بازسازي و ساخته مي شوند. در مرحله آخر نيز با استفاه از ناخن و سايه زدن و رنگ کردن تا حد ممکن مشابه دست سالم و رنگ پوست دست فرد، پروتز رنگ آميزي مي شود.
براي مخفي کردن حد فاصل ها يا تعليق و نگه داشتن پروتز در جاي خود ممکن است از انگشتر، چسب و … استفاده شود.
finger2 b 0

در مرکز توانبخشی امید تکنيک هاي جديدي براي اتصال پروتز به باقيمانده عضو وجود دارند که سبب مي شوند تا ديگر نياز به استفاده از چسب و ساير روش هاي تعليق پروتز نباشد. يکي از اين تکنيک ها کار گذاشتن پيچهاي تيتانيوم است که در اين حالت با استفاده از عمل جراحي اين امر انجام و پروتز ساخته شده به اين پيچ ها، پيچ مي شوند.
با توجه به اينکه اين نوع پروتزها زيبايي بوده و صرفا عملکردي مانند خم و راست شدن ندارند همواره تلاش شده تا پروتزهايي ساخته شوند که عملکرد هم داشته باشند.
امروزه با استفاده از روش هايي مانند استفاده از تک انگشت و دست بايونيک اين امکان فراهم شده که علاوه بر زيبايي ظاهري انگشتان تک به تک بسته به نياز خم شوند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان