آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان گیاهی درد سیاتیک

Z

اگر ناگهان دچار  کمردردی شده اید که همراه با آن درد به باسن و پشت ران و ساق شما هم انتشار پیدا میکند به احتمال زیاد دچار وضعیتی شده اید که به آن سیاتیک Sciatica میگویند.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک امید می‌توانید با شماره 09107803155 تماس حاصل نمایید.

درمان گیاهی درد سیاتیک در طب سنتی

v مصرف سیر در صبح ناشتا می‌تواند به درمان سیاتیک کمک کند، زیرا سیر خون را تصفیه و از سموم پاک می‌کند.

v برای مبتلایان به سیاتیک، پس از حمام، می‌توانند تفاله‌های انگور را به بدن مالیده و مدتی بنشینند و سپس دوباره بدن را بشویند.

v همچنین، سیاتیک را می‌توان با رژیم آب لیمو معالجه کرد. این روش شامل مصرف آب یک لیمو صبح ناشتا برای یک هفته است. سپس در هفته دوم، آب دو لیمو و به تدریج تعداد لیموها را افزایش دهید تا به هفته هفتم برسید که باید آب هفت لیمو را میل کنید.

v سپس به مدت چند هفته، هر روز آب هفت لیمو را بنوشید و سپس شروع به کاهش تعداد لیموها کنید تا به روزی یک لیمو برسید. در این مدت، رژیم غذایی خود را نیز کنترل کنید و سبزیجات و میوه بخورید و از مصرف گوشت و چربی پرهیز کنید.

برای درمان سیاتیک، می‌توانید پوست خارجی سبز گردو را خرد کرده و به شکل ضماد روی ناحیه‌های دردناک قرار دهید.

مصرف پرتقال، توت فرنگی، خامه شیرین یا عسل نیز می‌تواند در درمان سیاتیک موثر باشد.

عصاره والریان نیز می‌تواند درد سیاتیک را تسکین دهد.

ریشه گیاه خشخاش سیاه نیز برای درمان سیاتیک توصیه می‌شود.

برگ‌های سفت و خارجی کلم نیز دارای خواص درمانی بسیاری هستند و می‌توانند برای سیاتیک مفید باشند. برای مصرف آنها، برگ‌ها را خرد کرده و کمی آنها را در آتش بپزید و سپس روی ناحیه‌ای که درد دارد قرار دهید و با یک پارچه پشمی بپوشانید. این ضماد را دو یا سه بار در روز تعویض کنید.

v       جوشانده گل باقلا به مقدار ٣٠ تا ۴٠ گرم در یک لیتر آب، نوشابه ی مدرى است که اگر در فواصل غذا یک فنجان آن مصرف گردد. براى سیاتیک بسیار مفید است.

v       مصرف ترب سیاه براى درمان سیاتیک تجویز مى شود. مرهم جوانه‌هاى درخت شالک وقتى به صورت کمپرس گرم روى جاهاى دردناک سیاتیک گذاشته شود، درد آن را تسکین داده و آرام مى کند. براى تهیه مرهم جوانه‌هاى شالک باید صد گرم جوانه‌هاى خشک درخت شالک را در سیصد گرم آب سرد بریزید و ظرف محتوى آن را روى آتش بگذارید تا به جوش آید و بیست دقیقه بجوشد.

 بعد صدوپنجاه گرم روغن زیتون را در آن بریزید و با آتش ملایمى آن قدر آن را بپزید تا آب آن تمام شود. سپس آن را تا گرم است در داخل پارچه تورى نازکى بریزید و روى جاهاى دردناک از سیاتیک بگذارید.

vپماد رزماری از دسته داروهای گیاهی است که برای درمان دردهای عضلانی استفاده می‌شود. این پماد از روغن رزماری تهیه می‌شود که از برگ گیاه رزماری استخراج می‌شود. مصرف موضعی رزماری ممکن است در کاهش دردهای ناشی از اسپاسم عضلانی موثر باشد.

بسیاری از دردهای مفصلی و عضلانی پس از فعالیت‌های بدنی شدید بروز می‌کنند و معمولاً با استراحت و دوری از فعالیت بهبود می‌یابند. استفاده از گرما به صورت موضعی می‌تواند در کاهش این دردها مفید باشد. با این حال، در صورت ادامه دردها، حتماً باید به پزشک مراجعه کرده و علت دقیق و منشأ آنها را مشخص کرد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان