آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان گرفتگی عضلات گردن با ماساژ

ماساژ3

یکی از شایع ترین عوامل ایجاد درد شدید در پشت و گردن افراد آن است که گرفتگی کمر و عضلات گردن معمولا با ماساژ دادن و گرم کردن موضع، قابل کنترل و درمان است و نیازی به درمان از طریق روش های جدی تر درمانی ندارد.

علل گرفتگی عضلات گردن

تجربه‌ی گرفتگی عضلات گردن با دلایل مختلف، یک تجربه‌ی شایع است. این عارضه اغلب در زمان انجام کارهای روزمره، بلند کردن اشیاء از روی زمین، ورزش و حتی در حالت خواب رخ می‌دهد. آماده نبودن عضلات گردن هنگام ورزش یا انجام کارهای سنگین، استرس، کمبود مواد معدنی مورد نیاز بدن و حتی کم آبی از دلایل گرفتگی عضلات محسوب می‌شود.

بیشترین موارد گرفتگی عضلات گردن به خستگی و عدم آماده‌بودن عضلات هنگام انجام کارهای سنگین یا ورزش‌هایی که عضلات بدن به شدت درگیر هستند، برمی‌گردد. ماساژ دادن و استفاده از گرما برای محل گرفتگی، موثرترین روش‌های کنترل و درمان گرفتگی عضلات گردن هستند.

استرس

گرفتگی عضلات گردن یکی از عکس العمل های ایمنی و طبیعی بدن نسبت به اختلالاتی است که در عملکرد ماهیچه یا رشته های عصبی اطراف آن پیش می آید. این عارضه که بسیار شایع است معمولا بر اثر حرکت های ناگهانی و نامناسب اتفاق می افتد که ممکن است باعث کشش های شدید در بافت ماهیچه ای و عصبی عضلات این ناحیه شود و درد و ناراحتی همراه دارد. البته گاهی هم می تواند نشانه ای از وجود صدمات و مشکلات جدی تری در ناحیه ستون فقرات باشد که نیاز به پیگیری های تخصصی خواهد داشت.

بسیار اتفاق می افتد که فشارهای عصبی منجر به گرفتگی عضلات گردن در خواب بشود.این اتفاق حتی طی بارداری نیز به دنبال بروز استرس، برای خانم باردار در ماه پایانی بارداری و کاهش فعالیت وی اتفاق می افتد.حتی در بسیاری افراد با ریشه عصبی در ناحیه معده و روده اتفاق می افتد که در قالب درد معده و کولیت های روده ای بروز پیدا می کند. بی شک در چنین مواردی مصرف داروهای آرام بخش و ضد اضطراب در درمان این مشکل بسیار موثر خواهد بود.

کمبود مواد معدنی

گرفتگی عضلات گردن در بسیاری موارد به بروز اختلال در تعادل مواد معدنی و آنزیم ها در بدن مربوط می شود . کاهش یا افزایش منیزیم، کلسیم، سدیم و پتاسیم در خون منجر به انقباض عضله و جلوگیری از بازگشت آن به حالت اول می شود. البته برای تشخیص مقادیر غیرطبیعی این مواد آزمایش خون انجام می گیرد. در صورت تشخیص کمبود منیزیم از طریق آزمایش خون بررسی کاملی درباره علت این کمبود انجام و با تجویز مقادیر لازم از این عنصر، مشکل درمان می شود. مقدار کم یا زیاد کلسیم در خون نیز می تواند منجر به بروز فلج عضلانی موقتی بشود که با بررسی و درمان علل این کمبود مشکل گرفتگی عضلات گردن نیز درمان می شود. البته وجود کلسیم غیرطبیعی در بدن ممکن است به بیماری های روده، کلیه یا غدد پاراتیروئید مربوط بشود.

کم آبی

نباید از یکی از اولین نشانه‌های گرفتگی عضلات گردن، که درد شدید است، غافل شد. این درد که با انقباض دردناک ماهیچه همراه است، ممکن است بین چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد و در اکثر موارد بدون نیاز به اقدام خاصی درمان می‌شود. متخصصان طب فیزیکی معتقدند که در موارد نادری، قرار گرفتن در پوزیشن یا موقعیت غلط هنگام انجام کارهای روزمره مانند نشستن یا ایستادن طولانی و برداشتن اجسام سنگین به طریق اشتباه از روی زمین می‌تواند به این عارضه منجر شود.

کم آبی می‌تواند منجر به افزایش میزان اسید لاکتیک در عضلات و بروز درد عضلانی شود. در واقع، از دست دادن آب بدن، مهم‌ترین عامل نرسیدن خون کافی به عضلات و گرفتگی عضلات گردن است. به عبارت دیگر، در فعالیت‌های طولانی مدت مانند ورزش‌های سنگین در هوای گرم، مقدار زیادی از مایعات بدن دفع می‌شود. در این حالت، حجم خون کاهش یافته و مقدار کافی خون برای رساندن اکسیژن به تمام عضلات در حال ورزش وجود ندارد. در نتیجه، عضلات گردن در حال فعالیت، خون کافی دریافت نکرده و به سمت اسپاسم پیش می‌روند. با نوشیدن آب قبل از فعالیت و هر 15 دقیقه یک بار در حین فعالیت، می‌توان از بروز این عارضه پیشگیری کرد.

گرفتگی عضلات گردن در خواب

متخصصان طب فیزیکی علت گرفتگی عضلات گردن هنگام خواب را معمولا به علت فشردگی یک عصب یا واکنش خاص عضلانی می دانند و توضیح می دهند اگر در هنگام خواب فرد غلت بزند، ممکن است که عصبی تحت فشار قرار گیرد، در این هنگام یک پیام از محل فشردگی آغاز و به عضله مربوط به آن منتقل می شود.همچنین در هنگام غلت زدن در خواب، عضلات گردن منقبض می شود که این عمل باعث کشیدگی تاندون های متصل به عضله می شود. در این هنگام یک پیام از مغز به عضله رفته و باعث انقباض آن می شود. در این حالت فرد احساس گرفتگی دردناک می کند. بهترین توصیه برای پیشگیری از چنین مشکلاتی ، کشش دادن به عضلات، پیش از خواب است.

درمان ساده

با توجه به علت گرفتگی، می‌توان از روش‌های مختلف برای درمان استفاده کرد. این روش‌ها شامل گرم کردن موضع، تقویت عضلات گردن با ورزش‌های مناسب، تمرینات طب فیزیکی، فیزیوتراپی و مصرف مواد معدی ضروری می‌شود.

مهم است که بدانید گرفتگی عضلات گردن دو پیام مهم دارد. اولین پیام این است که به ما نشان می‌دهد مشکلی در بدن مان وجود دارد که با بررسی و پیگیری ممکن است بفهمیم که موقتی و زودگذر است یا نیاز به درمان خاص دارد. دومین پیام این است که گرفتگی عضلات گردن نشان می‌دهد باید حرکات خود را محدود کنیم تا از صدمات بیشتر در آن ناحیه جلوگیری شود. این علائم معمولاً به دلیل فعالیت بدنی زیاد تشدید می‌شوند و پس از یک دوره استراحت، کمتر می‌شوند یا از بین می‌روند.

برای آشنایی با بهترین مرکز ماساژ در تهران کلیک کنید .

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان