آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان پا درد شدید

کشیدگی پا اصطلاحی کلی برای پا درد شدید در اثر کار بیش از حد آن است.

درد پا

همیشه آسیب‌دیدگی اولین گمان برای پا درد شدید است. چیزی مثل شکستگی استخوان کاملاً واضح است، چون معمولا به‌دنبال یک حادثه روی می‌دهد. پارگی یا کشیدگی ماهیچه هم همین‌طور. اما آسیب ناشی از کار زیاد، به‌تدریج ظاهر می‌شود. از جمله این ناراحتی‌ها چیزی است به نام کشیدگی پا که در ورزشکاران زیاد دیده می‌شود.

225120127236547122322314212281441869079

کشیدگی پا یک اصطلاح کلی برای درد شدید در پا نتیجه از کار بیش از حد آن است. عوامل مختلفی می‌توانند به این عارضه منجر شوند، از جمله دویدن روی سطوح سفت، استفاده از کفش‌های نامناسب، عدم گرم شدن بدن و انجام تمرین‌های سنگین و ورزشی.

پا می‌تواند هدف بسیاری از بیماری‌های دردناک مانند التهاب سیاهرگ و سرخرگ‌ها نیز باشد. التهاب سیاهرگ همراه با لخته شدن خون در آن، باعث ایجاد سنگینی، درد و سوزش زیر پوست می‌شود. در نوع سطحی این بیماری، قرمزی مختصر پوست دیده می‌شود که اهمیت چندانی ندارد. اما در نوع عمقی، ممکن است زخم‌های پوستی هم دیده شود و لخته خون درون رگ در صورت کنده شدن می‌تواند به شش‌ها رفته و باعث مرگ شود.

علاوه بر این، پا ممکن است فشردگی عصب را تجربه کند که باعث ایجاد سوزش، گزگز، کرختی و ضعف می‌شود. این نوع درد شدید پا، اغلب در افرادی دیده می‌شود که به‌طور طولانی مدت نشسته، ایستاده، چمباتمه زده یا زانو زده‌اند.

همچنین، جریان ناکافی خون ناشی از سخت شدن سرخرگ‌های پا ممکن است منجر به لنگیدن متناوب پا شود. فرد مبتلا هنگام راه‌رفتن احساس مبهم گرفتگی عضلات می‌کند (چون ماهیچه نیاز به خون اکسیژن‌دار بیشتری دارد) و این حالت با استراحت از بین می‌رود.

لنگیدن متناوب، که نسبتاً شایع است، معمولاً پا را گرفتار می‌کند، اما گاهی در ران هم دیده می‌شود. به‌طور نادر، مشکل گردش خون ناشی از نازک شدن دیواره سرخرگ پشت زانو است.

این درد امکان دارد از جایی غیر از پا، مخصوصا از ستون مهره‌ها، سرچشمه بگیرد. هر ناهنجاری صفحات بین مهره‌ای یا ستون‌فقرات – مثل تومور یا عفونت – ممکن است با پا درد شدید و بدون درد پشت خود را نشان دهد.

درد سیاتیکیکی از شایع‌ترین علل پا درد شدید است. عصب سیاتیک از ستون مهره‌ها به پا می‌رود و نشستن طولانی روی یک صندلی سفت یا محکم بستن یک کمربند، باعث فشردن قسمت بالای عصب شده و در پا ایجاد درد می‌کند

بالاخره علل درد ممکن است در استخوان باشد؛ مثلا التهاب مغز استخوان و عفونت استخوانی همراه با درد شدید است.

درمان پا درد شدید

لطفاً توجه داشته باشید که این متن از یک منبع خارجی است و باید به دقت بازنویسی شود تا از نقل قول نامناسب جلوگیری شود. این متن را بر اساس درخواست شما بازنویسی می‌کنم:

برای کاهش درد پا، باید به علائم با دقت توجه کرد و ببینید چه چیزی می‌تواند درمان آن را بهبود بخشد. به ویژه باید به نوع فعالیتی که بر شدت یا مدت زمان درد پا تأثیر می‌گذارد، توجه کنید.

اگر حرکت مداوم یا مکرر پا جزئی از کار شما است، بهتر است در فواصل کاری استراحت کنید.

برای درمان آسیب‌دیدگی، می‌توانید پا را خنک کنید. گذاشتن کیسه یخ روی پا برای چند روز می‌تواند موثر باشد. هر بار تکه‌های یخ را در حوله‌ای پیچیده و به‌ مدت 15 دقیقه روی ناحیه دردناک بگذارید. اما فقط در درمان دردهای ناشی از آسیب‌دیدگی یخ به‌کار ببرید، زیرا یخ درد بیماری‌های عروقی را تشدید می‌کند.

همچنین، بستن پا با بند مخصوص می‌تواند به درمان درد پا کمک کند. باندپیچی کشی، پا درد شدید و ورم ماهیچه‌های جلو و پشت ران را درمان می‌ کند. برای درمان درد التهاب همراه با لخته سیاهرگی، پوشیدن جوراب واریس خوب است. پوشیدن زانوبند ممکن است رگ‌ها را فشرده و با کم کردن جریان خون، درد پا را بیشتر کند.

photo 2017 08 22 16 47 22

جوراب واریس،جوراب پای دیابتی

همچنین، بالا گرفتن پای آسیب دیده، مایع جمع شده در آن را تخلیه کرده و درد پا و ورم را کم می‌کند. این کار همچنین می‌تواند سنگینی دردناک ناشی از التهاب همراه با لخته سیاهرگی را درمان کند.

گرم‌کردن ملایم پا نیز می‌تواند درمان درد پا کمک کند، به‌ویژه در مواردی که درد ناشی از گرفتاری‌های عروقی مثل التهاب همراه با لخته سیاهرگی است. اما تا سه روز بعد از آسیب‌دیدگی پا را گرم نکنید، زیرا این کار ممکن است ورم آن را بیشتر کند.

مقالات مرتبط

علل تورم زانو

-تورم زانو به علل متفاوتی ایجاد می شود. به طور کلی نقرص زانو یک بیماری التهابی است که منجر به

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان