آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان پارگی مینیسک زانو

نوع درمان پارگی منیسک زانو بسته به نوع عارضه و اندازه آن و محل آن و مدت زمانی که از آن گذشته است متفاوت میباشد. سن، بیماریهای دیگری که ممکن است داشته باشید و اینکه شما زندگی پرتحرکی دارید یا معمولا فعالیت بدنی زیادی ندارید در تصمیم پزشک برای انتخاب نوع درمان این عارضه موثر است.

یک سوم خارجی منیسک زانو دارای خونرسانی خوبی است و پارگی مینیسک زانو که در این قسمت هست ممکن است بطور خودبخودی یا با عمل جراحی بخوبی ترمیم شوند. پارگی مینیسک زانوی طولی از این دسته پارگی ها هستند. دو سوم داخلی منیسک زانو خونرسانی ندارد و بنابراین این عارضه در این قسمت بهبود نمییابد چون بهبودی هر بافتی در بد نیاز به رسیدن مواد غذایی به سلول های آن بافت از طریق خون دارد.

درمان پارگی مینیسک زانو معمولا با عمل جراحی است و چون حتی با بخیه زدن در این قسمت، جوش نمیخورد درمان جراحی به این صورت است که آن قسمت از منیسک پاره شده که بصورت یک زائده در کنار بدنه اصلی منیسک زانو قرار گرفته و موجب گرفتاری بیمار میشود از زانو خارج میشود.

اگر پارگی منیسک زانو در قسمت اطراف آن که خونرسانی خوبی دارد ایجاد شده است، در صورتیکه شما در زانویتان احساس ناراحتی نکنید و زانویتان پایدار باشد معمولا نیازی به عمل جراحی ندارید. در این صورت درمان عبارتست از:

استراحت

برای درمان پارگی مینیسک زانو بهتر است مدتی استراحت کنید تا فشاری به زانویتان وارد نشود و بافت آسیب دیده فرصت بهبودی داشته باشد. ممکن است پزشک معالج به شما توصیه کند از چوب زیر بغل استفاده کنید و چند بار در روز زانو را با یخ سرد کنید. البته یخ را مستقیما روی پوست نگذارید. در این موارد سعی کنید یک باند کشی را روی زانو ببندید تا زانو کمپرس شود. این فشار موضعی مانع از افزایش تورم شده و احتمالا میتواند مانع از خونریزی در بافت آسیب دیده گردد.

سعی کنید دراز کشیده و زانویتان را بالاتر از سطح قلبتان بگیرید تا تورم زانو کم شود. در این موارد استفاده از داروی مسکن جهت کاهش درد و تورم هم میتواند مفید باشد.

جراحی

اگر با وجود انجام این کارها زانوی شما همچنان ناراحت است ممکن است پزشک باری درمان پارگی مینیسک زانو تصمیم به عمل جراحی بگیرد. امروزه درمان جراحی آسیب های منیسک زانو معمولا توسط تکنیک آرتروسکوپی انجام میشود. در این روش پزشک برای درمان از راه شکاف های کوچکی که در روی پوست روی زانوی شما ایجاد میکند یک دوربین را وارد زانوی کرده تا بتواند داخل زانو را مشاهده مند و سپس از راه شکاف های کوچک دیگر ابزار هایی را وارد زانوی شما میکند تا با کمک آنها قسمت پاره شده منیسک زانو را بدوزد یا از زانوی شما خارج کند.

بعد از جراحی پارگی مینیسک زانو پزشک شما ممکن است زانو را در یک بریس بگذارد و بعد از مدتی شما با کمک فیزیوتراپ با انجام حرکاتی در زانو باید حرکت و قدرت زانویتان را بازپروری کنید. ابتدا از ورزش هایی استفاده میشود تا حرکات زانوی شما را بهتر کند و بعد از مدتی حرکات ورزشی به شما آموزش داده میشود تا قدرت عضلات اطراف زانو را بیشتر کنید. این بازپروری معمولا با کمک و آموزش فیزیوتراپ انجام میشود ولی انجام مرتب و درست آن به عهده خود شما بوده و بیشتر در خانه انجام میشود.

برای مطالعه  توانبخشی مینیسک زانو کلیک کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان