آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان پارگی دیسک کمر با ورزش درمانی

دیسک‌ها بالشتک‌های نرم و لاستیکی هستند که میان مهره‌های ستون فقرات قرار دارند و به عنوان ضربه گیر عمل می‌کنند. هنگامی که این دیسک‌ها بیش از حد تحت فشار یا استرس قرار بگیرند، بخش مرکزی دیسک از بین مهره ها بیرون می‌‌زند و بر روی اعصاب خروجی از نخاع که در مجاورت آن قرار دارند، فشار می‌‌‌‌‌‌آورد. در حالت شدیدتر حلقه بیرونی دیسک پاره می‌شود.

علائم پارگی دیسک کمر

بیرون‌زدگی یا پارگی دیسک بین مهره‌های ستون فقرات مثل مهره های کمر، می‌تواند باعث درد و بی حسی شدید شود. بسته به محل بیرون‌زدگی یا پارگی دیسک کمر، علائم متفاوت خواهد بود. شایع‌ترین محل این عارضه در مهره‌های کمری است و در این صورت، علائم زیر بروز خواهد کرد:

 کمردرد

    درد باسن که سمت ران یا هر دو ساق پا تیر می‌کشد.
دردی که در ضمن فعالیت بدتر و با استراحت بهتر می‌شود
دردی که با سرفه، عطسه، نشستن، رانندگی‌کردن یا به جلو خم‌شدن بدتر می‌شود.
در موارد شدید كه بیرون زدگی دیسك بزرگ است و سبب فلج اندامهای تحتانی و یا بی اختیاری در دفع ادرار یا مدفوع می شود.

درمان پارگی دیسک کمر با ورزش

پارگی دیسك كمردر اكثر این بیماران با دادن داروهای شل كننده و ضدالتهاب، در مراحل حاد برطرف میشود. همچنین تمرین های DBC مخصوص پارگی دیسک کمر نیز برای بهبودی هرچه زودتر بیماران موثر است.

روش درمانی DBC برای بیماران دچار دردهای مزمن و تکرار شونده طراحی شده است. بنابراین بیمارانی که دچار دردهای مداوم و مستمر یا حملات مکرر درد در نواحی کمر، گردن و شانه می باشند می توانند از این روش بهره ببرند. ضمناً از آنجا که پروتکل های درمانی DBC بسته به نوع بیماری متفاوت میباشد تعیین نوع بیماری توسط پزشک ارجاع دهنده به درمان بهتر و دقیقتر بیمار کمک می نماید.

منبع :متخصص طب فیزیک و توانبخشی دکتر عمادی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان