آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان پارکینسون با روش های طب سوزنی

پارکینسون

بیماری پارکینسون یک بیماری پیشرونده در سیستم عصبی است که بر روی حرکات بدن تأثیر می‌گذارد. این مشکل به طور تدریجی پیش می‌آید و معمولاً با یک لرزش قابل توجه در یکی از دست‌ها شروع می‌شود. اگرچه لرزش دست ممکن است یکی از شایع‌ترین علائم بیماری پارکینسون باشد، این بیماری معمولاً منجر به کندی در حرکات بدن می‌شود.

خانواده و دوستان ممکن است متوجه شوند که صورت فرد هیچ تغییری نشان نمی‌دهد و دستانش حین راه رفتن تاب نمی‌خورد. گفتار فرد نیز آرام و نامفهوم می‌شود. علائم بیماری پارکینسون با پیشرفت بیماری بدتر می‌شوند.

اگرچه هیچ درمان دائمی برای بیماری پارکینسون وجود ندارد، انواع مختلفی از داروها برای درمان علائم آن موجود است. در برخی موارد، پزشک ممکن است جراحی را تجویز کند.

کاربرد طب سوزنی در درمان پارکینسون

طب سوزنی یک شاخه از طب سنتی چینی است که درمان بسیاری از بیماری‌ها را با استفاده از سوزن‌های نازک و وارد کردن آنها در نقاط خاصی از بدن انجام می‌دهد. در طب سنتی چینی، بیماری پارکینسون را یک بیماری بادی می‌دانند. بیماری‌های بادی به بیماری‌هایی گفته می‌شوند که دارای خصوصیاتی مانند باد هستند، به این معنی که یکبار شروع شده، در بدن گردش می‌کنند و بعد از مدتی کاهش می‌یابند و به پایان می‌رسند. همانطور که این خصوصیات را در لرزش‌های پارکینسونی می‌بینیم.

تحقیقات علمی نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند به درمان پارکینسون کمک کند و ممکن است از سرعت پیشرفت بیماری کاسته شود، اگر درمان بیماری در مراحل اولیه آن شروع شود. با این حال، طب سوزنی به عنوان روش درمانی تنها شناخته نمی‌شود و برای درمان پارکینسون همچنان نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

یکی از کاربردهای اصلی طب سوزنی، درمان درد است. همچنین، در درمان تهوع، مشکلات زنان و اعتیاد نیز می‌تواند مفید باشد. در بیماری پارکینسون، طب سوزنی بیشتر بر روی درد بیمار تأثیر دارد، اما برای اینکه از این روش درمانی به‌طور کامل استفاده شود، نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه وجود دارد.

مطالعات نشان می‌دهد که بیمارانی که به طب سوزنی تحت درمان قرار می‌گیرند، پس از ۳ ماه تا حدودی بهبودی قابل توجه در علائم بیماری خود مشاهده می‌کنند. همچنین، نیاز به دارو در این گروه از بیماران کاهش می‌یابد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بیماران مبتلا به پارکینسون که تحت درمان طب سوزنی قرار گرفته‌اند، جریان خون مغز در نواحی آسیب دیده افزایش می‌یابد.

احتمالاً روش‌های طب سوزنی می‌تواند در کاهش سرعت پیشرفت بیماری و کاهش مرگ سلول‌های تولید‌کننده دوپامین موثر باشد. اما برای اثبات این ادعاها، نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه وجود دارد.

 منبع:  مردم   طب سوزنی  دکتر واحدی

مقالات مرتبط

درمان درد زانو

مشاهده فیلم آموزشی درمان زانو درد بر روی لینک زیر کلیک کنید درمان درد زانو درد زانو شایعترین مشکل سیستم

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان