پارکینسون

بیماری پارکینسون یک بیماری پیش رونده در سیستم عصبی است که روی حرکات بدن تاثیر می گذارد. این مشکل به طور تدریجی ایجاد می شود و معمولاً با یک لرزش قابل توجه در فقط یکی از دستان شروع می شود. بااینکه لرزش دست می تواند یکی از متداولترین علائم بیماری پارکینسون باشد، این بیماری معمولاً موجب کند شدن حرکات بدن می شود.

خانواده و دوستان ممکن است متوجه شوند که صورت فرد هیچ حالتی نشان نمی دهد و دستان او حین راه رفتن تاب نمی خورد. صحبت کردن فرد آرام و نامفهوم می شود. علائم بیماری پارکینسون با پیشرفت بیماری بدتر می شود.

بااینکه هیچ درمانی برای بیماری پارکینسون وجود ندارد، انواع داروهای مختلفی برای درمان علائم آن وجود دارد. در برخی موارد، پزشک ممکن است جراحی را تجویز کند.

کاربرد طب سوزنی در درمان پارکینسون

طب سوزنی یک شاخه از طب سنتی چین میباشد.در طب سنتی چینی پارکینسون را یک بیماری بادی می دانند. بیماری های بادی به بیماریهای گفته می شوند که دارای خصوصیات مثل باد باشند یعنی یک دفعه شروع شده , در بدن بچرد و یک دفعه کاهش یافته و تمام شود. همانگونه که چنین حصوصیاتی را ما در لرزشهای پارکینسونی می بینیم. یشتر مقالات علمی نوید دهنده ان هستند که طب سوزنی در کنار درمان های رایج می تواند کمک به درمان پارکینسون کند و شاید از سرعت پیشرفت بیماری نیز بکاهد ,اگر درمان بیماری زود شروع گردد ولی به عنوان تنها روش درمان شناخته نمی شود.

یکی از موارد اصلی کاربرد طب سوزنی در کنترل درد است. در تهوع، مشکلات زنان و اعتیاد نیز کاربرد دارد. در بیماری پارکینسون نیز بیشتر روی درد بیمار اثر دارد، گرچه تحقیقات بیشتر در این زمینه مورد نیاز است.

در بیمارانی که تحت طب سوزنی قرار دارند پس از 3 ماه بهبودی قابل توجه علائم بیماری دیده می شود. همچنین نیاز به دارو در گروه تحت طب سوزنی کاهش می یابد. بررسی روی جریان خون مغز در نواحی آسیب دیده مغز بیماران پارکینسونی، نشان دهنده افزایش جریان خون این نواحی در بیماران تحت طب سوزنی است.

روش های طب سوزنی احتمالا می تواند در کاستن سرعت پیشرفت بیماری و کم کردن مرگ سلولهای سازنده دوپامین موثر باشد.

 منبع:  مردم   طب سوزنی  دکتر واحدی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس