آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان های دیسک گردن

در بسیاری از موارد ، دیسک گردن درد را می توان با استفاده ازمسکن های معمولی ، یخ ، گرما ، ماساژ ونرمش های کششی در منزل درمان کرد. اگر درد بعد از چند هفته از بین نرود ، بررسی توسط پزشک ضرورت دارد.

تسکین درد دیسک گردن:

برای تسکین درد ، می توان از مسکن های ساده معمولی مثل استامینوفن یا داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی  استفاده کرد.
برای بیمارانی که اسپاسم شدید عضلات گردن دارند ، پزشک ممکن است داروهای شل کننده عضلات و یا داروهای ضدافسردگی تجویز کند. این نوع داروها ممکن است حالت خواب آلودگی ایجاد نمایند.

درمان دیسک گردن با استفاده از یخ:

برای برخی از افراد، استفاده از یخ برای تسکین درد گردن مفید است. یخ را می‌توان مستقیماً بر روی ناحیه دردناک گردن قرار داد. یک روش دیگر این است که یک لیوان کاغذی را پر از آب کرده و در فریزر یخچال قرار داده، وقتی یخ زده است، قسمت بالای لیوان را بریده و سپس آن را بر روی ناحیه دردناک قرار دهید. یخ را باید به مدت 5 تا 7 دقیقه به طور منظم بر روی ناحیه دردناک حرکت دهید مثل ماساژ دادن.

برای کنترل اسپاسم دردناک عضلات، می‌توانید یک کیسه پر از تکه‌های یخ یا یک حوله یخ‌زده را در یک پارچه خشک پیچیده و آن را بر روی ناحیه دردناک به مدت 15 تا 20 دقیقه قرار دهید. این کار را می‌توانید هر 3 تا 4 ساعت و تا زمانی که علائم برطف شدند ادامه دهید.

استفاده بیش از حد از یخ ممکن است به پوست آسیب برساند. بنابراین، باید هر روز پوست را مشاهده کرد و در صورت پیدا شدن هر نوع تغییررنگ، باید به پزشک مراجعه کرد.

درمان دیسک گردن به کمک گرما:

استفاده از گرما می‌تواند به تسکین درد عضلات گردن کمک کند. می‌توانید گرمای مرطوب را به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی ناحیه دردناک قرار دهید. همچنین، از تشکچه‌های برقی هم می‌توانید استفاده کنید، اما باید مطمئن شوید که درجه گرمای آن زیاد نباشد.

استفاده از دوش آب گرم یا وان آب گرم نیز می‌تواند به شما کمک کند. اما باید مراقب باشید که از گرم کردن بیش از حد خودداری کنید، زیرا گرمای زیاد ممکن است به پوست آسیب برساند، به ویژه در افرادی که حس پوستی آن‌ها کم شده باشد.

استفاده از گرما می‌تواند برای شل کردن عضلات و تسکین درد مفید باشد، اما اگر التهاب وجود داشته باشد، گرما ممکن است آن را تشدید کند. بهتر است استفاده از سرما و گرما را به صورت متناوب انجام دهید تا در تسکین درد عضلات گردن موثر باشد.

ماساژ درمانی دیسک گردن:

ماساژ می‌تواند در تسکین اسپاسم عضلات برخی افراد مفید باشد، بهتر است ماساژ را بعد از استفاده از گرما یا یخ انجام دهید. هنگام ماساژ دادن به گردن، بهتر است فرد دراز کشیده باشد. پس از آسیب‌های وارده به گردن، دامنه حرکات گردن باید حفظ شود. برای بازگرداندن حرکات گردن به حالت طبیعی، نرمش‌های کششی و تقویت‌کننده عضلات گردن باید انجام شود. نرمش می‌تواند درد را کاهش داده و با تقویت عضلات گردن می‌تواند فشار وارده بر آن‌ها را کاهش دهد.

پزشک معالج ممکن است شما را برای انجام نرمش‌ها و کشش‌ها به فیزیوتراپیست ارجاع دهد تا طرز صحیح انجام آن‌ها را یاد بگیرید. نرمش‌ها را می‌توانید یک بار در صبح برای از بین بردن خشکی و سفتی عضلات و یک بار هم در شب قبل از خواب انجام دهید. در هنگام انجام نرمش‌ها، درد ملایم در عضلات قابل انتظار است، اما اگر درد ناگهانی مانند برق‌گرفتگی در شانه یا بازو احساس شود، باید این علامت را به پزشک گزارش دهید.

اگر فشار بر روی عصب‌ها وجود داشته باشد، و به ویژه اگر درد و بی‌حسی در بازو و دست موجود باشد، از انجام نرمش‌های گردن خودداری کنید، مگر آن که با دستور پزشک یا تحت نظر فیزیوتراپیست انجام شود. در این موارد، نرمش‌ها ممکن است علائم را بهبود بخشند، اما اگر نرمش‌ها به نحو نادرست انجام شوند، ممکن است باعث تشدید عارضه و علائم شوند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان