[sbu_post_image]

مسمومیت دارویی

هر دارو یا ماده ای که فرد برای درمان، بیش از حد مجاز استفاده می کند و حتی داروهایی که برای کاربرد درمانی در دوز مجاز مصرف ولی منجر به مشکلاتی در بدن می شوند و از بدن دفع نمی شوند را مسمومیت دارویی می گوییم. مهم ترین نکته در این مورد سن فرد مصدوم و ابتلابه نوعی بیماری است و اینکه با توجه به نوع دارو چطور آن دارو از بدن دفع و مثلادارو از طریق دستگاه گوارش یا کلیه از بدن خارج می شود. بنابراین باید توجه داشت که برای هر فردی چه دارویی تجویز می شود. برای مثال فردی که کلیه اش دچار مشکل است، نمی تواند داروهایی که از طریق کلیه دفع می شوند را مصرف کند و اگر از چنین داروهایی حتی در دوز پایین استفاده کند دچار مسمومیت می شود و این موضوع در مورد داروهایی که از طریق سیستم گوارش دفع می شوند هم صدق می کند.

بیشتر از نیمی(۵۶%) ازعلل مسمومیت‌ها دارو‌ها هستند و در میان مسمومیت‌های دارویی، مسمومیت با دارو‌های موثر بر سیستم اعصاب مرکزی مثل ضد درد‌ها و خواب آور ها و ضد افسردگی‌ها رایج ترند که احتمالا به دلیل دسترسی بیشتر افرد به این داروها و فروش بدون نسخه آنهاست. همچنین افرادی که داروی ضد افسردگی و یا روان گردن مصرف میکنند تمایل بیشتری به مصرف دارو ها  مسمومیت‌های دارویی دارند. مسمومیت با دارو‌های هورمونی، دارو‌های آنتی میکروبیال و داروهای قلبی وتنفسی در رتبه‌های بعدی قرار میگیرند.

علایم مسمومیت دارویی

گاهی اوقات دیده می شود که بسیاری از مردم به دلایل مختلف مثلاسردرد یا دندان درد به طور مکرر از قرص های مثل استامینوفن استفاده می کنند. باید بدانید که مصرف یک یا دو عدد از این قرص باعث ایجاد مسمومیت نمی شود ولی اثرات چنین دارویی در بدن به صورت تجمعی است یعنی با مصرف مداوم امثال چنین قرص هایی اثرات آن در بدن جمع می شود و بعد از گذشت مدتی علایم مسمومیت را ایجاد می کنند. تنفس های تند یا حالت تهوع، سردرد و سرگیجه همگی از نشانه های مسمومیت چنین داروهایی هستند. ولی مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که هیچ کدام از داروها ویژگی اختصاصی ندارند که بتوان با توجه به آن نوع مسمومیت یا دارو را حدس زد. داروهایی مثل آتروپین و امثال آن موجب گشادی مردمک چشم می شوند، پس اگر داروی از این خانواده مصرف شود با معاینه چشم می توان فهمید که دارویی مصرفی از چه دسته ای بوده است ولی به غیر از این مورد نمی توان دارویی که موجب مسمومیت شده را حدس زده و در واقع داروهایی دیگر علایم مشخصی برای تشخیص ندارند. بنابراین روی این مساله تاکید می کنم که حتما داروها را با تجویز پزشک استفاده و دور از دسترس اطفال نگهداری کنید. یادتان باشد اگر دارویی را با تجویز پزشک برای درمان ناراحتی مصرف می کنید به هیچ عنوان در موارد دیگر برای رفع ناراحتی های دیگر مثل سردرد و غیره استفاه نکنید. عدم رعایت این موضوع نیز می تواند موجب بروز مسمومیت دارویی شود چون شرایط جسمانی شما ممکن است با گذشته متفاوت باشد، بنابراین از خوددرمانی به شدت پرهیز کنید تا دچار مسمومیت نشوید.

درمان مسمومیت دارویی با طب سوزنی

برای تعداد کمی از داروها پادزهر وجود دارد و درمان این موارد به پمپاژ معده و تخلیه آن و یا تحریک روده‌ها، تجویز زغال فعال و یا انجام همودیالیز بستگی دارد.

تمامی این روش‌ها تهاجمی بوده و نیاز به دستگاه‌های ویژه دارند ولی روش جایگزین دیگری که می توان بکار گرفت، استفاده از طب سوزنی است.

طب سوزنی با تحریک نقاطی در ۱۴ مسیر انرژی بدن، جریان حیاتی انرژی را آزاد می کند.

فرو بردن سوزن ها در بدن باعث آزاد شدن هورمون آندورفین (ضددرد طبیعی) و افزایش جریان خون و تغییر فعالیت مغز می شوند.

منبع:   تبیان   ایردن    مرکز تحقیقات سم شناسی پزشکی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس