post_image

رعشه (tremor) یا لرزش

رعشه (tremor) یـا لرزش عبارت است از حرکات غیر ارادی، اسپاسم گونـه، ریتیمیک و نوسانی بـخش و یا بـخشهایی از بدن. رعشـه بـه علت انقـباضات و شل شدن های مکرر عضلات روی می دهد. رعشه در درجات مخـتلف در تـمام افـراد وجود دارد. بـرای مثال وقتی دست هایتان را بصورت کشیده نگاه می دارید، دست ها اندکی لرزش پـیدا می کنند. این لرزش اندک و سریع طبیعی است.

رعشه بر اساس عوامل زیر تقسیم بندی می شود:

  1. سرعت رعشه (فرکانس) که یا سریع است و یا آهسته
  2. دامنه رعشه که یا خشن است و یا ظریف
  3. شدت و تناوب رعشه
  4. رعشه در هنگام استراحت ، حرکت و یا انتهای حرکت هدفمند

درمان لرزش اندام ها

برای بسیاری از موارد لرزش، علاجی وجود ندارد. درمان مناسب به تشخیص صحیح علت لرزش بستگی دارد. بعضی لرزش‌ها به درمان حالت زمینه‌ساز پاسخ می‌گویند.

غالباً توصیه می‌شود «عوامل بر افروزنده‌ شعله لرزش» مثل کافئین و سایر عوامل محرک از جیره غذایی حذف شود.

درمان فیزیکی (فیزیوتراپی) به کاهش لرزش و بهبود هماهنگی و کنترل عضله در بعضی بیماران کمک می‌کند. متخصصین بیمار را از نظر وضعیت ‌گیری لرزش، کنترل عضله، قدرت ماهیچه‌ و مهارت‌‌های عملکردی مورد ارزیابی قرار می‌دهد. به بیمار بغل کردن اندام مبتلا  ضمن بروز لرزش آموخته می‌شود. گاهی نزدیک کردن بازوی مبتلا به بدن در به دست آوردن قدرت کنترل بر آن سودمند است. تمرین‌های هماهنگی‌ و تعادل به بعضی بیماران کمک خواهد کرد. بعضی درمان‌کنندگان استفاده از وزن، اسپلینت، سایر تجهیزات انطباقی و سینی‌ها و ظروف خاص برای غذاخوردن را توصیه می‌کنند.

تاثیر طب سوزنی در لرزش اندام ها

اگر طبق نظریه سازمان بهداشت جهانی (WHO) طب سوزنی یک روش درمانی کاملا بدون عارضه دانسته شود، آن وقت ارزش بی نظیر این درمان در مقایسه با روش های درمانی بسیار پر عارضه داروئی، مشخص می شود. طب سوزنی از طریق وارد کردن سوزن های نازک مخصوص در نقاط مشخصی از بدن باعث تسکین درد ها یا درمان تعدادی از بیماری ها می شود. در رابطه با چگونگی تاثیر و کار طب سوزنی تئوری هایی وجود دارد .

تحقیقات نشان می دهد تحریک نقاط طب سوزنی می تواند موجب فعال شدن عصب های سطحی، مرکز و برخی از نقاط مغز شود. فعال شدن این نقاط مغزی سبب ترشح هورمون هایی در بدن می شود که سیستم کنترل درد، ایمنی و ترمیمی را فعال می کند.

طبق فلسفه طب سوزنی، در بدن مسیرها یا کانال های حرکت انرژی وجود دارد و هرگاه حرکت انرژی در این کانال ها مختل شود، بیماری حاصل می شود، از این رو با سوزن زدن بر روی نقاط یاد شده، حرکت انرژی در کانال ها، تعمیم داده شده و سیستم ترمیم کننده بدن فعال می شود. این کانال ها نه تنها با یکدیگر در ارتباط هستند بلکه با ارگان های درون بدن مثل کلیه، کبد، ریه و غیره نیز در ارتباط هستند در نتیجه تحریک این نقاط می تواند متابولیسم ارگان های درون را تحت تأثیر قرار داده و سبب بهبودی شود. بنابراین طب سوزنی نیز یکی از روش های درمان لرزش اندام هاست.

منبع:  حجامت ایران    پزشکی امروز      کلینیک طب سوزنی اردیبهشت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


طراحی سایت و سئو