آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان لرزش اندام ها با طب سوزنی

رعشه (tremor) یا لرزش

رعشه یا لرزش، به حرکات غیر ارادی، اسپاسم‌های ریتمیک و نوسانی در بخش‌هایی از بدن اطلاق می‌شود. این حرکات به علت انقباضات و شل شدن مکرر عضلات رخ می‌دهند و در درجات مختلف در تمام افراد وجود دارند. به عنوان مثال، وقتی دست‌هایتان را بصورت کشیده نگاه می‌دارید، ممکن است دست‌ها اندکی لرزش داشته باشند که این لرزش اندک و سریع طبیعی است.

رعشه بر اساس عوامل زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

  1. سرعت رعشه (فرکانس) که می‌تواند سریع یا آهسته باشد
  2. دامنه رعشه که می‌تواند خشن یا ظریف باشد
  3. شدت و تناوب رعشه
  4. حضور رعشه در هنگام استراحت، حرکت و یا انتهای حرکت هدفمند

درمان لرزش اندام ها

درمان لرزش برای بسیاری از موارد ممکن نیست و به تشخیص صحیح علت لرزش بستگی دارد. برخی از لرزش‌ها به درمان حالت زمینه‌ساز پاسخ می‌دهند.

غالباً توصیه می‌شود که عوامل برافروزنده‌ی لرزش مانند کافئین و دیگر مواد محرک از رژیم غذایی حذف شوند.

درمان فیزیکی (فیزیوتراپی) ممکن است به کاهش لرزش و بهبود هماهنگی و کنترل عضلات در برخی از بیماران کمک کند. متخصصین بیمار را از نظر وضعیت گیری لرزش، کنترل عضلات، قدرت عضلات و مهارت‌های عملکردی مورد ارزیابی قرار می‌دهند. بیماران می‌توانند آموزش‌هایی در مورد کنترل لرزش و حرکات هماهنگی عضلات دریافت کنند. گاهی اوقات نزدیک کردن بازوی مبتلا به بدن می‌تواند در به دست آوردن قدرت کنترلی موثر باشد. تمرین‌های هماهنگی و تعادل می‌تواند به برخی از بیماران کمک کند. برخی از متخصصین از وزن‌ها، اسپلینت‌ها و سایر تجهیزات انطباقی و ظروف خاص برای غذاخوردن نیز توصیه می‌کنند.

تاثیر طب سوزنی در لرزش اندام ها

اگر طبق نظريه سازمان بهداشت جهاني (WHO) طب سوزني يك روش درماني كاملا بدون عارضه دانسته شود، آن وقت ارزش بي نظير اين درمان در مقايسه با روش هاي درماني بسيار پر عارضه داروئي، مشخص مي شود. طب سوزني از طريق وارد كردن سوزن هاي نازك مخصوص در نقاط مشخصي از بدن باعث تسكين درد ها يا درمان تعدادي از بيماري ها مي شود. در رابطه با چگونگي تاثير و كار طب سوزني تئوري هايي وجود دارد .

تحقیقات حاکی از آن است که تحریک نقاط طب سوزنی می‌تواند باعث فعال شدن عصب‌های سطحی، مرکزی و برخی از نقاط مغز شود. این فعال شدن نقاط مغزی باعث ترشح هورمون‌هایی در بدن می‌شود که سیستم کنترل درد، ایمنی و ترمیمی را فعال می‌کند.

طبق فلسفه طب سوزنی، در بدن مسیرها یا کانال‌های حرکت انرژی وجود دارد و هرگاه حرکت انرژی در این کانال‌ها مختل شود، بیماری حاصل می‌شود. برای همین با سوزن زدن بر روی نقاط مشخص، حرکت انرژی در کانال‌ها تعمیم داده شده و سیستم ترمیم کننده بدن فعال می‌شود. این کانال‌ها نه تنها با یکدیگر در ارتباط هستند بلکه با ارگان‌های درون بدن مانند کلیه، کبد، ریه و غیره نیز در ارتباط هستند. در نتیجه، تحریک این نقاط می‌تواند متابولیسم ارگان‌های درون را تحت تأثیر قرار داده و سبب بهبودی شود. این روش درمانی می‌تواند یکی از روش‌های موثر در درمان لرزش اندام‌ها باشد.

منبع:  حجامت ایران    پزشکی امروز      کلینیک طب سوزنی اردیبهشت

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان