آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

درمان غیر جراحی دیسک

 درمان غیر جراحی دیسک کمر
درمان غیر جراحی دیسک کمر

علائم ناشي از كمردردهاي وابسته به دژنراسيون ديسك بين مهره‌اي اغلب موذيانه هستند!!!

اكثر اين بيماران دوره هائي از سفتي پشت را گذرانده اند و اغلب شروع درد را ناشي از يك واقعه حاد مثلاً يك روز كار سنگين در منزل، رانندگي طولاني، يا بلند كردن یك جسم سنگين و… مي دانند.

در اين بيماران ممكن است درد به باسن و پا تیر كشد و بيماران را زمين گير نمايد.معمولاً اين حملات درد طي دو تا چهارده روز با و يا بدون درمان بهبود مي يابند اما تمايل به عود وجود دارد.

در اين مبحث به درمان غير جراحي ( كنسرواتيو ) دژنراسيون ديسك بين مهره‌اي درمرکز توانبخشی امید پرداخته خواهد شد.

 استراحت

خوابيدن در بستر، كمربندهاي مخصوص (بريس) و يا حتي برخي ورزش را هم(با مكانيسم برگرداندن قدرت عضلاني و كاهش فشار بر مفاصل مجاور آنها) نوعي درمان استراحتي مي دانند.

استراحت در بستر

گاه درد به حدي شديد است كه بيمارنمي تواند فعاليت‌هاي روزمره را حتماً با استفاده از ضد دردها، آرام بخش‌ها و بستن كمربندهاي مخصوص تحمل كند. در چنين شرايطي بايد او را به بستر فرستاد.

بخاطر داشته باشيد كه مفاصل آسيب‌ديده فقرات ،‌وزن بدن را تحمل مي‌كنند ، و تنها راهي كه مي‌تواند فشار را بردارد،استراحت در بستر است.

طبق بررسي هاي بعمل آمده مشخص شد كه بيشترين كاهش فشار بر ديسك بين مهره اي در حالت خوابيدن روبه بالاست.چرخيدن بدن يا نشستن ، اين اثر را كاهش مي دهند.

مطالعات اخير نشان داده اند كه حداكثر مدت زمان لازم براي استراحت در بستر دو تا سه روز است مدت بيشتر از اين مي تواند از طرفي باعث تصوّرات غلط بيمار در مورد بيماريش شود. از طرف ديگر كاهش توده عضلاني و استخواني، همچنين عوارض قلبي ريوي در استراحت هاي طولاني تر شايعترند.

اگر به مسائل فوق، ضربه هاي اقتصادي ناشي از نرفتن بيمار به محل كار را نيز اضافه كنيم اهميت اين مسئله بيشتر مي شود.

 فعاليت ها

تعديل فعاليت ها مي‌تواند نقش مهمي در درمان كمردرد ها ايفا كند. خم شدن، يا بلند كردن اشياء سنگين مي توانند كمردرد را تشديد كنند و ممكن است محدود كردن اينگونه كارها بسادگي باعث بهبود درد بيمار شود.

20110208101608439 220110208101608548 4

از این رو بخش تخصصی ارتوپدی فنی مرکز جامع توانبخشی امید با بهره گیری از کارشناسان ارشد باتجربه ارتوپدی فنی با ارزیابی های کامپیوتری بیومکانیکال(اسکن سه بعدی ستون فقرات) ارتوز مناسب هر بیمار را با توجه به تشخیص پزشکان متخصص مرکز برای درمان کمر درد بیماران طراحی و می سازند.

ارتز های کمر مرکز جامع توانبخشی امید(برای مشاهده کلیک نمایید)

 

 660 5
 196 2

 نرمش های طبی کمر

چرخش لگن Pelvic tilt

به پشت بخوابید و دست هایتان را روی شکم خود قرار دهید. زانو ها را خم کرده و کف پا ها را روی زمین قرار دهید. عضلات شکم خود را منقبض کنید بطوریکه کمر شما به کف زمین فشرده شود. این وضعیت را پنج ثانیه حفظ کرده و سپس عضلات را شل کنید.

بعد از چند ماه نرمش که عضلات شما قویتر شد با منقبض کردن عضلات شکم و لگن، باسن خود را از زمین بلند کنید بطوریکه زانو و لگن و شانه های شما در یک خط صاف قرار بگیرند. به اندازه سه بار نفس کشیدن عمیق در همین وضعیت مانده و سپس به آرامی به حالت اول برگردید.

 660 4

چرخش تنه Lower trunk rotation

به پشت بخوابید. زانو ها را خم کرده و کف پا ها را روی زمین قرار دهید. در حالیکه شانه های خود را بطور ثابت و بدون حرکت روی زمین نگه داشته اید به آرامی زانو های خود را تا آنجا که میتوانید به سمت چپ خم کنید. سپس به آرامی زانو های خود را تا آنجا که میتوانید به راست خم کنید.

 196 8

چهار دست و پا Cat and camel

هر دو زانو و کف هر دو دست خود را روی زمین بگذارید. اجازه بدهید شکم شما به پایین بیفتد و کمر به طرف پایین قوس بردارد. 5 ثانیه در این حالت مانده و سپس دوباره کمر خود را صاف کنید و 5 ثانیه در همین حال بمانید. 3 بار و هر بار 10 مرتبه این کار را انجام دهید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان