استفاده از تکنیکها و مانورهای موبیلیزاسیون و منیپولاسیون که امروزه بعنوان درمان مطرح است در زمانهای قبل ، توسط دانشمندانی چون بقراط ، جالینوس و شاگردان آن‌ها انجام گرفته است.

درمان‌های که در شاخه ارتوپدی و فیزیوتراپی از طریق “دست”  (OMPT) توسط فیزیوتراپیست ارائه می‌شود به‌طورکلی تحت عنوان درمان دستی شناخته می‌شوند. این روش درمانی شامل تکنیک‌ها و متدهای درمانی مختلفی می‌باشد، ازجمله حرکت مفاصل در جهات خاص و در سرعت‌های مختلف به‌منظور به دست آوردن حرکت مجدد مفصل، کشش عضله‌ها، حرکات غیرفعال در بخش‌های آسیب‌دیده بدن و یا حرکت دادن بخش‌هایی از بدن بیمار برخلاف مقاومتی که فیزیوتراپیست ایجاد می‌کند. با روش درمان دستی سرعت و عملکرد عضلات بهبود خواهد یافت. همچنین از تکنیک‌های خاصی استفاده می‌شود تا تحرک و عملکرد بافت‌های نرم و عضلات افزایش یابد.

بررسیها و مطالعات باستان شناسی بیانگر این است که استفاده از این نوع درمان توسط رومیان ، یونانیان ، مصریها ، هندیها ، ژاپنی‌ها ، ایرانیان ، چینی‌ها متداول بوده است و برای بیماران و مراجعه کنندگان خود از درمانهای فیزیکی استفاده می‌کرده‌اند . از پزشکان ایرانی که ازاین تکنیک ها استفاده کرده اند میتوان ابن‌سینا را نام برد.

زانودرد یکی از مشکلات رو به رشد در جامعه است و به همین دلیل روز به روز تعداد مراجعات افراد با مشکل زانودرد به کلینیک‌ها بیشتر می‌شود. بیشترین مشکلات مربوط به “فرسایش” و استئوآرتریت می‌باشند. همچنین، مشکلاتی چون آرتروز زانو قابل درمان نبوده ولی می‌توان با استفاده از روش‌های درمانی منحصر به‌فرد ما، علائم ناشی از این عارضه‌ها را کاهش داده و یا جلوی پیشرفت آن‌ها را گرفت. درمان دستی زانو و کایروپراکتیک نیز برای درمان زانودرد و دیگر مشکلات مربوط به زانو بسیار موثرند. برای درمان دیسک کمر، روشی که معمولاً از روش های فیزیوتراپی و کایروپراکتیک یا درمان های دستی استفاده می شود که هر دو روش های بدون جراحی هستند. همه ی ما با مفهوم فیزیوتراپی آشنا هستیم و می دانیم که یعنی چه. همچنین از خطرات و لوازم آن تا حدودی آگاهی داریم. بنابراین در این مقاله سعی شده که با تعریف روش کایروپراکتیک، از مزایا و عملکرد و نیز خطرات آن آگاه شویم. بدیهی است که پس از شرح روش ماساژ ورزشی (ماساژ دستی)به تفاوت کایروپراکتیک دیسک کمر با فیزیوتراپی پی خواهید برد.

 

متخصصین کایروپراکتیک  این مرکز با بهره مندی از متد درمانی پروفسور مین و میت لند و استفاده بهینه ای از این روش برای درمان اختلالات ستون فقرات (گردن درد و کمر درد) و اندام ها داشته اند.